Błyskawica

Thriller ten Masterton napisał w 1976 roku. Wydawnictwo Albatros uznało za stosowne zapoznać czytelników ze starym, pojechanym na maksa utworem Grahama Mastertona, w którym najbardziej wyróżniającym się elementem jest... klimat. Czytając powieść z miejsca przypominamy sobie wczesne książki z dorobku autora, gdzie to właśnie atmosfera najbardziej nam odpowiadała.

Sama fabuła nie wygląda iście szałowo. Kiedy Bradley Winger - były drugoligowy kierowca rajdowy - postanawia ustanowić światowy rekord prędkości jazdy samochodem (mega szybkim Fireflashem 4), niespodziewanie jego maszyna rozbija się, a kierowca ginie na miejscu. Syn Bradleya, Craig, który do tej pory nie darzył ojca wielkim uczuciem, żeby nie powiedzieć, że go nie znosił, postanawia złożyć mu hołd. W jaki sposób? Sam rozpoczyna przygotowania do próby pobicia rekordu. Zanim to nastąpi, pozna kilka faktów o tym, które mówią, że jego ojciec nie zginął przez to, że popełnił błąd na torze. Craig węszy sabotaż i zrobi wszystko, aby poznać prawdziwą przyczynę śmierci ojca.

Niezbyt ciekawą fabułę Masterton ubogaca żwawym dialogami, a kilka razy szokuje scenami. Rezydencja niejakiego Tysona Peace`a, multimilionera i jednocześnie sponsora Wingera, to siedziba najbardziej wyuzdanych orgii seksualnych. Zarówno w ogrodzie, jak i poszczególnych pomieszczeniach domu natknięcie się na dziesiątki kochanków parzących się jak króliki, nierzadko na oczach biznesmena, zdającego cieszyć się z rozgrywających na jego oczach scen jest normą. A jego cycata córeczka Corinna, źródło tych orgii, to prawdopodobnie najbardziej charakterna postać w całej twórczości Mastertona.

Jest tu kilka scen, przez które powieści jest bliżej do horroru niż thrillera. Pewna postać, która przedstawia się jako Hal Schocks, niejednemu czytelnikowi wywróci w żołądku. Jest też kilka postaci, które nie zostały dopracowane w ogóle, jakby Masterton uznał za stosowne przedstawić czytelnikowi tylko wątek główny.

Powieść będą w stanie docenić tylko fani Mastertona, ujrzeć w niej coś więcej, niż tylko klasyczny thriller i w paru momentach się uśmiechnąć.

Informacje dodatkowe o Błyskawica:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7359-966-6

Kup książkę Błyskawica

Wirus
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Wirus

Kiedy sięgniesz po tę powieść, nie kupisz już niczego w second-handzie! W jednej z dzielnic Londynu dochodzi do tajemniczych zgonów. Piękna młoda...

Złodziej dusz
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Złodziej dusz

Kłopoty Jima zaczynają się w momencie, gdy cofając samochód niechcący przejeżdża własnego kota Tibblesa. Godzinę później nowy uczeń w klasie...