Dziewicza podróż

Rok 1924. Rok zwariowanych podlotków, kąpieli w szampanie i szalonych zabaw, kończących się bladym świtem. Rok dziewiczej podróży przez Atlantyk "Arkadii", najbardziej luksusowego transatlantyku, jaki kiedykolwiek zbudowano.

"Dziewicza podróż" jest opowieścią o pięknej Catrionie Keys, która w ciągu tygodnia przeszła ogromną przemianę, z beztroskiej dziewczyny stając się prezesem wielkiej linii żeglugowej; o Marku Beeneyu, który pragnie posiąść linię żeglugową i... serce jej właścicielki; o Edgarze Deaconie, który zamierza zrujnować Catrionę, a samemu zdobyć władzę. Jest to opowieść o życiu, miłości i przeznaczeniu ludzi, którzy znaleźli się na pokładzie luksusowego statku w jego dziewiczym rejsie.

Informacje dodatkowe o Dziewicza podróż:

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2009-03-17
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-245-7807-8
Tytuł oryginału: Maiden Voyage
Tłumaczenie: Piotr Kuś

Kup książkę Dziewicza podróż

Dziewicza podróż - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2012-10-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 2012,

Twórczość Grahama Mastertona znam. Znam jego styl w wersji społeczno-obyczajowej -"Pani fortuny" oraz wersji horror- "Czerwony hotel". Ksiązkę "Pani fortuny" wywarła na mnie tak dobre wrażenie, że postanowiłam tym razem skusić się na "Dziewiczą podróż".

Jest rok 1924. Beztroskie zycie Catriony Keys zmienia się niespodziewanie po śmierci ojca, który był potentatem przemysłu żeglugowego. Ostatnim przedsięwzięciem ojca Catriony-Stanley Keys była budowa luksusowego statku o nazwie "Arcadia". Statek ma wyruszyć w swoją pierwszą podróż tydzień po śmierci Stanleya. Statek ma płynąć do Ameryki. Catriona jako jedynaczka staje na czele firmy, która boryka się poważnymi kłopotami finansowymi. Kobieta wkracza w świat interesów, rywalizacji, intryg , przepychu i rozpusty.

Muszę przyznać, że książki średnio mi się podobała. Historia moim zdaniem jest banalna , a sama postać kobiety taka naiwna. Cud piękność, której każdy mężczyzna pożąda. Mężczyźni to rozpustnicy i wielcy materialiści, dla których kobieta jest jak trofeum.
Najbardziej mnie irytowała wątek romantyczny , jeśli tak można tą sytuację nazwać. Catrona na statku poznaje Marka, który chcę poprzez uwiedzenie spadkobierczyni skłonić ją do sprzedaży mu "Arkadii". Drażniły mnie opisy dwuznacznych sytuacji,które próbował nakreślić autor. Jest to dla mnie próba stworzenia intymnego klimatu, która była zbyt sztuczna i jakby pisana na siłę. I pytam się dlaczego bohaterka musi ulegać "zbójowi"? Czy nawet jeśli by przeżyła chwilową fascynację Markiem, nie mogłaby znaleźć kogoś lepszego. Zmiana postępowania Marka to jakaś literacka kpina i kompletnie do mnie nie trafia taki przekaz. Nagle drań staje się aniołkiem. Jasne.

Wadą w moim odczuciu są tez opisy przepychu i bogactwa statku. Pisarz inspiracje chyba zaczerpnął z Titanica. Choć jest dużo dialogów i powinno się czytać szybko i przyjemnie, mnie się ta czynność strasznie dłużyła i popadałam w stany czytelniczego otępienia. Minimalne zwroty akcji to za mało, by mną wstrząsnąć, oczarować, ale przede wszystkim obudzić.

Na plus przemawia fakt, a raczej epizod w tej powieści. Mianowicie taka, że młody człowiek, który nienawidzi kapitalistycznego systemu ukrywa się w bagażowni, by tam zdetonować trotyl i wysadzić statek w powietrze. I ten wątek powinien być rozwinięty. Wtedy to byłby thriller , a nie jakaś romantyczna papka.

Niestety, tym razem Masterton mnie nie uwiódł. Na półce leżą "Upadłe anioły" i czuję, że wersji z pazurem pisarz mi bardziej leży. Zobaczymy.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-03-10,
Akcja powieści rozgrywa się dwanaście lat po zatonięciu Titanica, w 1924 roku. Nie da się ukryć inspiracji Mastertona właśnie tym wydarzeniem. Głównym bohaterem tej powieści jest gigantyczny transatlantyk Arcadia, który mierzył 960 stóp długości. Statek ten należy do bogatej rodziny Keysów, której pomysłodawca i budowniczy "Arcadii" umiera na zawał serca tuż przed dziewiczą podróżą swego dzieła. W rejs wyrusza córka zmarłego Stanleya - Catriona. Dziewczyna ma 21 lat i do tej pory prowadziła lekki tryb życia, nie uczestniczyła w rodzinnych interesach, jednak zaistniała sytuacja zmusza ją do reprezentowania rodziny jako Królowa Atlantyku podczas dziewiczej podróży transatlantyku.

Jej dotychczasowe beztroskie życie skonfrontuje się z rzeczywistością, bowiem podróż najbardziej luksusowym transatlantykiem na świecie to nie zabawa. Okazuje się, że kampania Keys Shipping, w której Catriona ma teraz 25% udziałów została mocno zadłużona przez budowę "Arcadii". Staje się to wyśmienitą okazją dla rekinów biznesu, którzy podczas rejsu starają się odkupić liniowiec i włączyć go do swoich kampanii żeglugowych. Oprócz nich na Catrionę czeka masa innych postaci: zgryźliwy kapitan, nieuleczalny hazardzista,  kochliwi marynarze, zdradzona kochanka ze skłonnościami samobójczymi  a nawet zamachowiec z bombą skonstruowaną z lasek dynamitu.

Catriona na statku odnajdzie także wymarzonego mężczyznę, który stara się uratować komuś życie, ocalić kampanię przed bankructwem, a także odnajdzie tajemniczego mężczyznę, który odegra w jej życiu bardzo ważną rolę.

Siła tej książki tkwi przede wszystkim w dialogach. Różnorakie charaktery i sytuacje w jakie wplątują się bohaterowie doprowadza do wielu komicznych i chwytających za serce fabularnych zawiłości. Wątek zamachowca na pokładzie dodaje całej akcji tempa. Autor doskonale oddał atmosferę gigantycznego statku, pełnego wytwornych i bogatych ludzi, a także tych biednych, którzy płyną trzecią klasą.

Powieść jest długa i rozbudowana, dzieje się w jednej przestrzeni i w jednym miejscu, a mimo to nie nudzi. Szkoda tylko, że nie ma kontynuacji tej książki, po przeczytaniu ostatniej strony czujemy potrzebę poznania dalszych losów Catriony Keys i wszystkich tych ludzi, którzy przeżyli tę podróż na transatlantyku.

Avatar użytkownika - rama83
Przeczytane:2011-01-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kondor
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Kondor

Podczas wyprawy do lasu dziesięcioletni chłopiec wpada do głębokiego dołu. Ze zdumieniem odkrywa w nim zasypany, wielki samolot, a w kokpicie szkielety...

Jak znaleźć nowego namiętnego kochanka
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Jak znaleźć nowego namiętnego kochanka

Zdaniem autora, podstaw sztuki miłosnej można się nauczyć z książek, tak jak gotowania czy montażu lampek choinkowych... Książka ma pokazać, jak poznać...