Chirurgica w Nepalu

„Chirurgica w Nepalu” wydana jest przepięknie. Twarda okładka w kolorze turkusowym ze zdjęciem autorki zachęca do zajrzenia do środka. Podoba mi się to, że wydrukowano ją na kredowym papierze czcionką przyjazną krótkowidzom i z mnóstwem ilustracji. Zdjęcia są autorstwa Anny Kołodziejskiej i doskonale pasują do opisywanych przez nią historii.

Tytuł wybrała autorka bardzo trafnie. „Chirurgica w Nepalu” opowiada o pracy chirurga – wolontariuszki w kraju III świata. Rozdziały mówiące o sytuacji nepalskiej służby zdrowia przeplatają się z obserwacjami kraju i jego mieszkańców. Anna Kołodziejska spędziła tam dwa miesiące, mieszkała z nepalską rodziną, poruszała się środkami lokomocji typowymi dla jej mieszkańców oraz uczestniczyła w treningach klubu bokserskiego. Miała więc wgląd w życie codzienne Nepalczyków i można śmiało założyć, że jej spostrzeżenia są trafne. Czytelnik, który wybiera się do Nepalu, znajdzie w tej książce wiele cennych uwag mogących mu się przydać na miejscu. Zresztą Anna Kołodziejska to doświadczona podróżniczka, co czyni jej książkę bardziej wiarygodną. Jej spostrzeżenia dotyczące pracy w szpitalu są niezwykle interesujące. Zajmowała się pacjentami z poparzeniami, a opis warunków panujących w tamtejszej służbie zdrowia przyprawia o dreszcze.

„Chirurgica w Nepalu” to książka warta przeczytania ze względu na ciekawą treść podaną w sposób przystępny, aczkolwiek nie jest to pozycja typowo podróżnicza. Polecam ją każdemu, kto chciałby przyjrzeć się Nepalowi takim, jakim widzi go lekarz, a jednocześnie podróżnik.

Informacje dodatkowe o Chirurgica w Nepalu:

Wydawnictwo: Vesper