Chłopiec, który przeżył Auschwitz. Historia prawdziwa

Wojna dotykała wszystkich, bez względu na wiek. Pozbawiała spokoju, zdrowia i życia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nawet najlepsi i najbardziej kochający rodzice nie byli w stanie ochronić swoich pociech przed okropieństwami wojny.
W książce pana Tomasza Wandzela przeczytamy o historii chłopca, któremu pomimo starań rodziców nie udało się uniknąć pobytu w obozie koncentracyjnym. Grisza trafił do Auschwitz, gdy miał zaledwie pięć lat. Stracił tam swoich bliskich, jedyne co pozostało mu po ukochanej mamie i babci to ich słowa: " żeby nie dał się zabić". To przesłanie towarzyszyło mu w tych najbardziej dramatycznych momentach, gdy wydawało się, że nieuchronnie zbliża koniec jego krótkiej egzystencji. Chłopiec w trakcie pobytu w Auschwitz zachorował na zapalenie płuc, co w tamtych warunkach oznaczało pewną śmierć. Dwukrotnie był "pacjentem" doktora Mengele i przeżył dwa okropne eksperymenty. Po tym wszystkim Grisza doczekał się wyzwolenia. Dopiero w 1963 roku podzielił się, z kustoszem muzeum w Auschwitz, swoją historią. Wiele osób nie nie mogło uwierzyć w to, że chłopiec tak wiele zapamiętał z tego dramatycznego okresu jego życia.
Publikacja pana Tomasza Wandzela, pokazuje czytelnikowi realia życia w obozie koncentracyjnym z perspektywy kilkuletniego Griszy, który w swoim krótkim żywocie doświadczył tak wiele, że trudno to sobie wyobrazić. Chłopiec nie miał szans na szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo. Tak kurczowo trzymał się życia, chociaż był sam, bez nadziei na poprawę swojego losu. Jednak on nie poddawał się, walczył o siebie do samego końca. Zgodnie z tym, co wpajały mu mama i babcia robił wszystko, by nie dać się zabić.
Trzeba podkreślić, że książkowy Grisza to autentyczna postać. W swoich relacjach z pobytu w obozie wspominało go kilkoro więźniów. Jest to tym bardziej wartościowa książka, że utrwala pamięć o kimś, kto rzeczywiście przebywał w Auschwitz. Dzięki temu przejmującą historię tego małego chłopca pozna więcej osób.
Historia Griszy porusza, wiele jej fragmentów na długo pozostanie mi w pamięci. Bardzo polecam lekutrę " Chłopca, który przeżył Auschwitz". Jedyne co możemy zrobić dla tych dzieci, którym wojna odebrała najpiękniejsze lata to pamięć o nich. Takie książki bardzo w tym pomagają, ocalają od zapomnienia i stanowią łącznik pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Książka zdecydowanie warta uwagi.

Informacje dodatkowe o Chłopiec, który przeżył Auschwitz. Historia prawdziwa:

Kup książkę Chłopiec, który przeżył Auschwitz. Historia prawdziwa

Grzeczna Dziewczynka
Tomasz Wandzel0
Okładka ksiązki - Grzeczna Dziewczynka

Poznali się w jednej z krakowskich kawiarni. Był wyjątkowo śnieżny grudniowy wieczór. Ona początkująca studentka prawa. On debiutujący pisarz. Przez kolejnych...

Przerwać milczenie
Tomasz Wandzel 0
Okładka ksiązki - Przerwać milczenie

Igor Popczyk to doświadczony stomatolog który mieszka i pracuje w Gdańsku. Pewnego dnia dwóch nieznanych sprawców obrzuca jego samochód butelkami z benzyną...