Cienie

Cienie Wojciecha Chmielarza to piąty tom serii o komisarzu Jakubie Mortce. Po książki tego autora sięgnęłam z polecenia Zygmunta Miłoszewskiego, kiedy moja tęsknota za prokuratorem Szackim osiągnęła pewne maksimum.

Komisarz Jakub Mortka łączy siły z aspirantką Suchocką. Oboje pracują nad swoimi sprawami, każdy z nich robi to w jakiś sposób poza prawem. Mortka zajmuje się sprawą podwójnego morderstwa, w które może być zamieszany znany z poprzednich tomów Kochan. Suchocka natomiast szuka tożsamości ofiary i jednego z opraców z nielegalnie zdobytego nagrania. Wspólnymi siłami próbują rozwiązać obie sprawy, które mogą się w jakimś stopniu ze sobą łączyć.

Cienie poruszają problem wpływu osób ze znajomościami i niebezpieczeństwa ze strony gangsterów o ustalonej pozycji w półświatku. Jednym z bohaterów jest tu pewien biznesmen, lobbysta, który zaczyna być zagrożeniem dla gangsterskiego świata kombinatorów. W końcu pieniądze i znajomości mają ogromną moc.

W nawiązaniu do trylogii o Szackim, w serii Chmielarza podoba mi się realizm świata przedstawionego. Nie ma tu zbyt wielu przerysowań, ani spłyceń. Niebezpieczeństwo dotyczy każdego, nie tylko bohaterów epizodycznych. I to bardzo doceniam, bo stawka jest większa, kiedy postaci nie są niezniszczalne.

Cienie to naprawdę dobra książka z gatunku kryminałów. Myślę, że każdy miłośnik tego gatunku powinien dać szansę całej serii o komisarzu Mortce.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi www.czytampierwszy.pl

Informacje dodatkowe o Cienie:

Kup książkę Cienie

Osiedle marzeń
Wojciech Chmielarz 0
Okładka ksiązki - Osiedle marzeń

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie...

Królowa głodu
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Królowa głodu

Minęło dwadzieścia lat od chwili kiedy żołnierze Korporacji zdobyli Kuźnię Zachodu i dokonali rzezi jej mieszkańców, oraz dziesięć, od dnia w którym...