Cisza

Erling Kagge to norweski podróżnik, przemierzył Antarktydę bez radia oraz przewodnika, pieszo w absolutnej samotności, 1310 kilometrów w 52 dni. Przy tych samych założeniach wspiął się na Mount Everest i dwukrotnie przekroczył Atlantyk. Zbadanie czym jest cisza i czy wciąż jest ona dla nas dostępna, stanowi jego najważniejszy projekt ostatnich lat.

Kagge poświęcił 50 dni przemierzając Antarktydę poszukując tego jednego pierwiastka – ciszy. Dlaczego?

Podtytuł książki brzmi „Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać”. Podróżnik próbuje znaleźć sposób, by odzyskać to, co nazywa się „ciszą wewnętrzną”, czegoś, co jest poza „człowiekiem”, ale jednocześnie jest czymś wewnątrzludzkim.

Ale Kagge twierdzi, że nie trzeba iść do odległych i ekstremalnych miejsc na świecie, aby osiągnąć coś z tego mało spotykanego dobra. Jego książka jest bardzo inspirująca i zachęcająca do własnych poszukiwań. Łączy on w niej własne doświadczenia – na biegunach, w sieci kanalizacyjnej Nowego Jorku czy sali z akustyczną izolacją w Paryżu. Dodaje zarazem obserwacje poetów, sportowców, filozofów czy odkrywców w 33 krótkich rozdziałach, przez co książkę czyta się jednym tchem. Nie polecam czytać jej jednak na raz, lecz dawkować sobie te cenne lekcje i pochylić się chwilę nad każdą.

Książka mnie zainspirowała, dodała siły, aby zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na życie z perspektyty tych wyjątkowych chwil, w których większości cisza odegrywała kluczową rolę.

Informacje dodatkowe o Cisza:

Kup książkę Cisza

Idź krok po kroku
Erling Kagge0
Okładka ksiązki - Idź krok po kroku

Prowokująca do myślenia opowieść o czerpaniu korzyści z chodzenia, szukaniu własnej drogi i kontrolowaniu emocji. Autorem książki jest norweski podróżnik...