Cud, miód, Malina

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2020-10-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381298124
Liczba stron: 416
Dodał/a opinię: SzaraKawiarenka

Ocena: 4.8 (15 głosów)

Malina nieco odbiega od swojej zwariowanej rodziny – jej zdolności magiczne są bardzo unikalne, na dodatek wykazuje niezwykły talent do wywoływania katastrof. No, ten może nie nie jest tak niezwykły w rodzinie, bo babcia Narcyza jest w tym przypadku mistrzynią, ale pozostali wiodą bardziej… uporządkowane życie.

Cud miód Malina jest zbiorem opowiadań o rodzinie Koźlaków, znanej stałym czytelnikom z innych zbiorów Jadowskiej, ale jeśli jeszcze ich nie czytaliście, to żaden problem – poprzednie dwa opowiadania, czyli Idiota skończony i Zielona zemsta są i tutaj. Ten zbiór nieco od tego, do czego pisarka nas przyzwyczaiła – są to głównie opowiadania zabawne, z dużą dozą rodzinnego ciepła i choć dzieje się w nich dużo, to jednak trochę inaczej – nie ma tu ani rozbudowanych śledztw, ani wielu walk. Kłopoty bohaterów też rzadko pochodzą z zewnątrz – sami sobie doskonale radzą z ich wywoływaniem, zwykle nie są to tez problemy w skrajny sposób zagrażające życiu czy całej cywilizacji, jak ma to miejsce między innymi w przypadku Heksalogii o Wiedźmie.

Opowiadania o Koźlaczkach zachwycają przede wszystkim konstrukcją postaci. Mamy tu kilka niezwykle wyrazistych bohaterek, często mocno zwariowanych. Tytułowa Malina nie we wszystkich opowiadaniach gra pierwsze skrzypce – część opowieści należy do jej matki, Aronii, a także do Narcyzy Koźlak, którą po tym zbiorze absolutnie uwielbiam i chcę poczytać o niej więcej, bo uwielbiam tak zwariowane bohaterki. Poza tym poznajemy początki gałęzi Koźlaczek i powstanie sabatu, a także te kobiety, które zostały z niego wykluczone. W opowiadaniach pojawia się niewielu mężczyzn, mniej wyrazistych i wyraźnie podporządkowanych kobietom.

Świat przedstawiony jest interesujących, ale nieco rozmyty – nie do końca poznajemy zasady, które w nim działają. W sumie nic dziwnego, skoro mamy do czynienia ze zbiorem opowiadań, który pokazuje fragmenty życia. Ciekawa jestem jak się ma do Thornverse, bo są pewne podobieństwa, ale też elementy, które zupełnie nie pasują.

Cud miód Malina to świetne, zabawne opowiadania. Idealne, jeśli macie ochotę na coś lekkiego, a także jesteście ciekawi Jadowskiej w trochę innym wydaniu. Gwarantują przednią zabawę.

//
Także na SzaraKawiarenka.pl
Ksiażka otrzymana za punkty ISBN od CzytamPierwszy.pl

Tagi: Fantasy

Zobacz opinie o książce Cud, miód, Malina

Kup książkę Cud, miód, Malina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Bogowie muszą być szaleni
Aneta Jadowska0
Okładka ksiązki - Bogowie muszą być szaleni

Drżyjcie Bogowie. Niech zabrzmi Highway to hell Jak wiele może się wydarzyć w ciągu roku? Dora Wilk jak magnes przyciąga kłopoty, wariatów i męskie...

Przygody małego duchołapa
Aneta Jadowska0
Okładka ksiązki - Przygody małego duchołapa

Buuu! Oto niesamowita opowieść o duchach dla dużych i małych, którzy lubią się troszkę bać. Piotruś Duszyński widzi duchy, a duchy widzą Piotrusia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy