Cudowne tu i teraz

Oklepany temat wzajemnej fascynacji szkolnego bawidamka i mało atrakcyjnej kujonki. Całość ratuje spora dawka dobrego humoru.   Sutter Keeley to jeden z najpopularniejszych chłopaków w pewnym amerykańskim liceum. W dziewczynach może przebierać, koledzy zaś nie wyobrażają sobie bez niego żadnej imprezy. Niestety, przy bliższym poznaniu Sutter przestaje być już tak uroczy. Okazuje się lekkoduchem myślącym wyłącznie o whisky i swych własnych przyjemnościach. Z tego powodu rzuca go kolejna dziewczyna, Cassidy. Nastolatek postanawia czym prędzej pocieszyć się inną szkolną pięknością, lecz zamiast niej los stawia mu na drodze Aimee, uczennicę bardzo zdolną, lecz ubogą i mało atrakcyjną.   Kolejna schematyczna powieść dla młodzieży. On przystojny i popularny, ona zdolna lecz niezbyt ładna. Ich spotkanie zmienia oboje - on dostrzega że w życiu liczy się coś więcej niż imprezy, ona zmienia swój wizerunek, nabiera pewności siebie i zyskuje grono nowych znajomych. Tyle akcji, tyle czytelniczych wrażeń.   Plusem "Cudownego tu i teraz" jest natomiast język i humorystyczna konwencja, w jakiej zostało ono napisane. Zabawne dialogi, zabawne opisy akcji i świata przedstawionego, w którym bohaterom co i rusz przydarza się coś śmiesznego. Zabawny jest zwłaszcza Sutter, którego - pomimo jego alkoholowych ciągot i imprezowego stylu życia - nie da się nie lubić. Chłopak co i rusz wpada w jakieś tarapaty, jednak zawsze udaje mu się z nich wyjść obronną ręką. Denerwuje mnie natomiast Aimee, która mimo iż ma ambicję, pasjonujące hobby i chce wyrwać się ze swojego miasteczka po to by robić karierę naukową w którymś z ośrodków akademickich, po poznaniu Suttera i jego paczki chce się za wszelką cenę stoczyć żeby tylko być jedną z nich. Totalna głupota. Powieść ma zakończenie otwarte, Sutter i Aimee kończą szkołę średnią i stają przed pytaniem "co dalej?". Aimee zakosztowała już luzackiego stylu życia, lecz wciąż odzywa się w niej dawna natura, dziewczyna mimo wszystko wybiera się na studia. Czy jednak na nie pójdzie, czy wybierze znajomych Suttera i ich niekończący się alkoholowy ciąg? Przed podobnym wyborem staje Sutter - jechać na studia z Aimee czy zostać w swoim mieście i pić, pić, pić...? I choć ostatnie strony powieści mogą świadczyć o tym, że oboje dokonali już wyborów, moim zdaniem wahać się będą do samego końca, albo i dłużej. Tak trudno porzucić raz na zawsze swe dotychczasowe przyzwyczajenia, trudno też zrezygnować z przyjaźni lub miłości, choćby nie wiem jak różna ona od nas była.   W "Cudownym tu i teraz"zarysowanych zostało co prawda kilka problemów nurtujących współczesnych nastolatków, takich jak życie w rozbitej rodzinie, brak perspektyw, gwałt na randce, problemy z alkoholem i narkotykami, jednak żaden z nich nie został w pełni rozwinięty ani też ciekawie poprowadzony. O, autor o nim napomknął i tyle. Za to głównym tematem wszystkich rozmów i motorem wszelkich działań bohaterów jest alkohol, nieodłącznie towarzyszący każdej imprezie. Wiodącym pijakiem jest tu główny bohater, a w dalszej części książki dzielnie dotrzymuje mu kroku Aimee. Oczywiście niektóre postacie radzą im skończyć z piciem, lecz oni ani myślą...   Smuci, bardzo smuci wizerunek nastolatków w tej powieści. Tim Tharp prezentuje ich jako płytkich alkoholików zainteresowanych jedynie imprezami. Główna bohaterka zyskuje akceptację środowiska dopiero wówczas, gdy odsuwa naukę na dalszy plan i wraz z Sutterem rozbija się pijana po nocnych klubach. A każdy kto ma poważniejsze plany na przyszłość, chodzi do kościoła i NIE PIJE uważany jest w tej książce za dziwaka skrzyżowanego z UFO. Smutne, bardzo smutne.   Nie uważam, żeby "Cudowne tu i teraz" było powieścią złą - jest zabawne, przystępnie napisane, jednak tak płytkie jak jego bohaterowie i być może - o zgrozo! - spora część współczesnych nastolatków. Przykre, że niektórzy pisarze - zamiast wzbudzać w czytelnikach aspirację, ambicję i potrzebę nieustającej pracy nad sobą, swą twórczością nie tylko zgadzają się na ten stan rzeczy, ale wręcz go promują.   Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Cudowne tu i teraz:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2015-04-22
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64481-53-6
Dodał/a opinię: Thalita

Zobacz opinie o książce Cudowne tu i teraz

Kup książkę Cudowne tu i teraz