Czas śmierci

ZWIĄZKI POTĘPIONYCH DUSZ

Premiera każdej nowej powieści Maksa Czornyja wywołuje zawsze spore poruszenie w czytelniczym światku. Autor przyzwyczaił nas do brutalnych i pełnych napięcia powieści. Tym razem oferuje książkę „Czas śmierci”, która inauguruje nowy cykl. Czym tym razem zaskoczy nas Czornyj?

Komisarz Sara Adam prowadzi dochodzenie w sprawie pełnego niejasności samobójstwa młodej dziewczyny. Wiele wskazuje na to, że nastolatka została wykorzystana przez starszego mężczyznę. Trop wiedzie do pewnego duchownego, którego niedawno odwiedził brat Hektor – zakonnik, który od zwierzchników kościelnych otrzymał delikatne zadanie skłonienia księdza do wystąpienia ze stanu duchownego... Wszystko komplikuje się, gdy odnalezione zostają zwłoki mężczyzny. Drogi brata Hektora i ambitnej komisarz Adam przetną się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Kto stoi za brutalnym morderstwem księdza? Co łączy znanego polityka ze sprawą śmierci nastolatki? Czy w tej grze każdy jest tym za kogo się podaje?

„Czas śmierci” to lektura, która wywołuje mocny dreszcz emocji. Max Czornyj w charakterystycznym dla siebie stylu wkręca nas w spiralę zła.Wydarzenia, które lawinowo po sobie następują wzmacniają duszną atmosferę narastającej grozy. Pełna napięcia, brutalna powieść, która jest jednocześnie wstrząsająca i intrygująca. Mimo tego, że przez wielu czytelników Czornyj uważany jest za masowego twórcę, autorowi należy oddać to, że posiada własny styl i doskonale wie jak pisać pasjonujące fabuły. To świetny przykład tego jak można napisać kilkadziesiąt książek i nie pozostać wtórnym. Podoba mi się nowa odsłona pisarza. „Czas śmierci” wciąga od początku, mnogość wątków i zdarzeń sprawia, że nie ma tu miejsca na nudę, a dodatkowo, co ogromnie istotne, tą powieścią autor stawia szereg ważnych pytań. Czy każdy z nas zdolny jest do zbrodni? Czy to określone sytuacje mogą tworzyć morderców? Jak zachowamy się, gdy stawką będzie nasze życie? Jakiego wyboru dokonamy?

Postacie także są zawsze u Czornyja udane. Mocne, wielowymiarowe i z charakterem. Tym razem otrzymujemy duet zupełnie niespodziewany – twardą, ambitną policjantkę i brata zakonnego z dość szemraną przeszłością. To nie powinno się udać, ale się udało. To jest coś, co potrafią jedynie autorzy klasy Czornyja – skomponowanie tak przekonujących bohaterów i umiejscowienie ich w dobrze opracowanych, wiarygodnych realiach, które sprawiają, że wszystko tak dobrze się ze sobą zgrywa. „Czas śmerci” to pełna fabularnych meandrów, zaskakująca i wstrząsająca opowieść o cierpieniu, dążeniu do doskonałości i upadku. Autor doskonale wie jak czytelnikiem poruszyć, oszołomić go i wywieść w pole. Szybkie tempo, wiele zaskakujących zwrotów akcji i stopniowe odkrywanie mrocznych sekretów - rewelacyjnie czyta się tę książkę. Nie daje ona nawet chwili na złapanie tchu. Max Czornyj zwodzi nas, lawiruje, kluczy tajemniczymi szlakami swojego umysłu, a jednocześnie zachowuje logikę i brawurowo odkrywa kolejne sekretne karty tej historii.

Podoba mi się nowa odsłona autora. „Czas śmierci” to doskonały zwiastun kolejnych powieści, które wierzę, że utrzymają naznaczony tu mocny poziom. Autor nie boi się wyzwań, posiada nieograniczoną wyobraźnię i serwuje swoim czytelnikom naprawdę solidny thriller. Jednocześnie porusza ważne tematy. Nie boi się stawiać pytań, wstrząsać czytelnikiem i zmuszać go do zastanowienia się nad poruszonymi w książce zagadnieniami. Pozostawia po sobie ta lektura zarówno niedosyt jak i wrażenie niepokoju. Należy oddać Maksowi Czornyjowi to, że potrafi pisać konsekwentnie, po swojemu, nie wahając się poruszać fasadami pozornie uporządkowanego świata. Zaliczam „Czas śmierci” do najlepszych książek pisarza. W trakcie tej lektury nie opuszczało mnie poczucie trwogi i zaniepokojenia. Mocna, dosadna i bardzo odważna książka. Spodoba się zarówno fanom autora jak i tym osobom, które dopiero chcą zacząć czytać jego książki. Oceniam bardzo wysoko. Dobry poziom, duszna, pełna napięcia atmosfera i bardzo dobrze wykreowani bohaterowie. Książka samograj, taka, która po prostu sama się czyta.

Na zimowe wieczory idealny wybór. Thriller oparty na klasyce gatunku w iście czornyjowskim wydaniu : dużo krwi, przemocy, zaskakujące sploty zdarzeń i spytne twisty fabularne. Wyśmienicie skonstruowana intryga, której finał zaskoczy nawet najbardziej doświadczonych miłośników gatunku.

Informacje dodatkowe o Czas śmierci:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-01-24
Dodał/a opinię: chico6401

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna

Zobacz opinie o książce Czas śmierci

Kup książkę Czas śmierci

Zjawa
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Zjawa

Czekałeś na śmierć? Właśnie po ciebie przyszłam. Podobno zdjęcia kradną dusze... Komisarz Eryk Deryło tkwi w śpiączce. W jego umyśle przewijają się poszarpane...

Fatum
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Fatum

Fatum? Tak to nazywasz? Ja to nazywam po prostu przekleństwem. W jednym z lubelskich pustostanów dochodzi do makabrycznego morderstwa. Ofiara została...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;