Człowiek w poszukiwaniu sensu

"Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności"

Chciałam polecić książkę, która sprzedała się w milionach egzemplarzy i zaliczana jest to dziesięciu najbardziej znaczących książek w Ameryce. A mowa o duchowym dziecku Victora Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Na początku warto napisać dwa słowa o samym autorze. Był on wiedeńskim psychiatrią, twórcą tzn. III wiedeńskiej szkoły psychoterapii. Przed II wojną światową pracował w Wiedniu w szpitalu psychiatrycznych na oddziale samobójstw. Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a później do Dachau. Obozy przeżył i doczekał wyzwolenia, a po wojnie kontynuował pracę naukową i tworzenie logoterapii czyli terapii sensu.

Pierwsza część książki to spisane na świeżo wspomnienia z obozu. Opis tragicznej codzienności przeplata się tu z opisem przeżyć autora i próbą psychologicznej analizy sytuacji więźniów i strażników. Czyta się to świetnie, Frankl ma bardzo dobry styl. Chociaż świadomość piekła, w którym znajdowali się więźniowie obozów koncentracyjnych była dla mnie przytłaczająca. Nie raz przerywałam czytanie i zastawiałam się czy dałabym radę.

Drugi rozdział to streszczenie tego na czym opiera się stworzona przez Frankla logoterapia, czyli terapia sensu. Zdaniem tego psychoterapeuty ludzie coraz częściej nie wiedzą po co żyją, jaki jest sens ich bycia tu na ziemi. „Sens zmienia się nie tylko z dnia na dzień i z godziny na godzinę lecz także z człowieka na człowieka. Dlatego liczy się przede wszystkim nie jakiś ogólny sens, lecz to, co w danym momencie ma znaczenie w życiu konkretnej jednostki”. Frankla stoi na stanowisku, że ludzkie życie sens ma zawsze, sens ma też cierpienie i trudności, które człowieka spotykają. Autor zachęca w tej książkę, ale również w innych napisanych przez siebie, do wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoje życie, gdyż nikt nie zrobi tego za nas. „Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności za znalezienie właściwego rozwiązania problemów i zadań, jakie stale stawia ono przed każdym z nas”.

Informacje dodatkowe o Człowiek w poszukiwaniu sensu:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7554-125-0
Dodał/a opinię: paulina_89

Zobacz opinie o książce Człowiek w poszukiwaniu sensu

Kup książkę Człowiek w poszukiwaniu sensu

To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności, jaką ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże nam się w całej swej wielkości. Człowiek, który zda sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ma wobec innej ludzkiej istoty, która go kocha i z niecierpliwością wyczekuje jego powrotu, albo wobec jakiejś nieukończonej pracy, nigdy nie będzie zdolny odebrać sobie życia. Wie już, dlaczego żyje, a to pozwoli mu znieść to, jak żyje.

Wola sensu
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Wola sensu

Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalna pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarża się bowiem na poczucie bezsensu...

Życie z sensem Autobiografia
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Życie z sensem Autobiografia

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował...