Człowiek w poszukiwaniu sensu

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7554-125-0

To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu dzieł Freuda. Frankl, więzień Auschwitz, w głębokim i poruszającym eseju opisuje swoje pięcioletnie obozowe doświadczenia, by na ich podstawie odkryć najsilniejszy z ludzkich popędów – dążenie do poszukiwania sensu i powodów do życia. Autor w drugiej części tego niezwykłego dzieła przedstawia metody psychoterapeutyczne, w tym logoterapię, alternatywną do freudowskiej psychoanalizy formę terapii.

Ponadczasowa recepta na przetrwanie. Człowiek w poszukiwaniu sensu to klasyka piśmiennictwa z dziedziny psychiatrii, medytacja na temat niezwykłego daru, jakim w obliczu wielkiego cierpienia jest głos naszego sumienia, a także przypomnienie, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za kultywowanie humanizmu w swojej społeczności. Mało jest książek, które byłyby równie mądre, poruszające i przynosiły tak wielki wewnętrzny spokój. Patricia J. Williams, pisarka

Inspirujący dokument pióra niezwykłego człowieka, który był w stanie czerpać dobro z samego dna koszmaru. (...) Gorąco polecamy. „Library Journal”

Wciąż aktualny głos pokolenia skazanych i ocalonych. „New York Times”

Gdybyś w tym roku miał przeczytać tylko jedną książkę, powinno być nią dzieło doktora Frankla. „Los Angeles Times”

Viktor Frankl to jeden z autorytetów moralnych XX wieku. Jego przemyślenia związane z zagadnieniami wolności człowieka, jego godności oraz poszukiwania sensu życia mają głęboki wymiar humanitarny i moc przemieniania ludzkich serc i umysłów. Naczelny Rabin Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dr Jonathan Sacks

Viktor Frankl twierdzi, że zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć w sensie ostatecznym. Ta niezwykle wzruszająca książka kładzie podwaliny pod świadomość człowieka. To hymn ku czci każdego, kto niczym mityczny Feniks jest w stanie powstać z popiołów, wybierając życie zamiast ucieczki. Brian Keenan, autor An Evil Cradling

Jedna z najbardziej wyjątkowych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Całkowicie odmieniła moje życie, stając się jego częścią i podstawą mojego nauczania. Obowiązkowa lektura dla każdego. Susan Jeffers, autorka bestsellera Nie bój się bać

Kup książkę Człowiek w poszukiwaniu sensu

Opinie o książce - Człowiek w poszukiwaniu sensu

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Mam,
Tak wygląda mój egzemplarz książki Frankl'a po przeczytaniu: notatki na marginesach, setki podkreślonych słów. Nawet nie wiem za bardzo co mam teraz napisać, w jaką refleksję zamknąć moje uczucia. Może takie, że moje serce już dawno przeczuwało, że sensem mojego istnienia jest miłość. Że szukanie prawdy, dobra i piękna w ludziach i świecie, przyrodzie i kulturze jest głęboką potrzebą mojego serca. I to, że nawet cierpienie, któremu nada się sens wznosi człowieka ponad jego ludzkie ograniczenia. Jestem bardzo wzruszona po tej lekturze. Gdzie okładka- piękny ptak, który przysiadł na moment na drucie kolczastym obozu koncentracyjnego to symbol i zaledwie przeczucie tego, z jaką opowieścią będziemy mieć do czynienia. Holocaust jest tu tylko najbardziej znamiennym początkiem drogi do samego siebie. A każdy ma inną drogę do przejścia. Nie uciekniemy przed żadnym z kamieni, a i niejedna tęcza może nas ominąć, jeśli sobie na to pozwolimy. Autor podkreśla wagę własnej odpowiedzialności za życie nasze i bliskich, ogromną rolę poczucia humoru i auto dystansu. Życie jest nam dane po coś, a nasze myśli są naszą siłą. Bardzo się cieszę, że mogłam odkryć tę książkę i poznać dokładniej zasady logoterapii, którą przecież, wcale jej nie znając, stosowałam we własnym życiu. Oprócz ogromnej wrażliwości, którą dostałam od losu, mam syna, który zmienił mnie w innego człowieka. Wojownika, który przestał uciekać przed tym, czego się obawiał. Wszystkim serdecznie polecam, by nie tylko przeczytali, by kupili sobie tę książkę i wracali do niej jak najczęściej, po to, by móc zmienić swój los na lepszy.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, biografie, dzienniki,
Niesamowita, przejmująca, wręcz trudna do uwierzenia opowieść mężczyzny, który przetrwał obóz dzięki temu, że patrzył na otaczającą go rzeczywistość z perspektywy lekarza robiącego badania. Był zwykłym więźniem jednym z tysięcy, wyróżniała go niesamowita wręcz trudna do uwierzenia umiejętność dystansu. Umiał rozpoznać psychiczne symptomy zbliżającej się śmierci, pierwsze objawy załamywania się współwięźniów i moment w którym stracili sens by trwać dalej. I to o sensie jest ta książka! Póki znamy sens swoich działań, swego życia o tyle jesteśmy w stanie przejść wszystko więcej niż sami siebie podejrzewamy. Jeśli jednak sensu w naszym życiu zabraknie tracimy wolę życia! Polecam wszystkim tym, którzy zagubili gdzieś poczucie sensu, poczucie mocy sprawczej w swoim życiu, którzy zgubili się w labiryncie reklam, konsumpcjonizmu, pragnień narzucanych przez świat, by na nowo odleźć sens!
Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2018-09-03, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - be_ha
be_ha
Przeczytane:2017-12-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2017 roku,

Ksiądz Kaczkowski polecał tę książkę i myślę, że naprawdę warto ją przeczytać. Skłania do przemyśleń.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2009-01-06, Ocena: 3, Przeczytałem,
Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Bóg ukryty. W poszukiwaniu ostatecznego sensu

Viktor Frankl znany jest milionom czytelników na całym świecie jako autor Człowieka w poszukiwaniu sensu, wstrząsającego świadectwa czasu Holokaustu. „Czytelnicy...

Lekarz i dusza. Wprowadzenie do logoterapii i analizy egzystencjalnej
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Lekarz i dusza. Wprowadzenie do logoterapii i analizy egzystencjalnej

Lekarz i dusza to książka należąca do ścisłego kanonu lektur dwudziestowiecznej psychologii. Viktor E. Frankl - wybitny wiedeński psychiatra i neurolog...

To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności, jaką ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże nam się w całej swej wielkości. Człowiek, który zda sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ma wobec innej ludzkiej istoty, która go kocha i z niecierpliwością wyczekuje jego powrotu, albo wobec jakiejś nieukończonej pracy, nigdy nie będzie zdolny odebrać sobie życia. Wie już, dlaczego żyje, a to pozwoli mu znieść to, jak żyje.

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna