Cztery kobiety. Filomena, Lotka, Beatrice, Garcinda

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-777-9552-1
Liczba stron: 300
Tytuł oryginału: Beatrice, Garcinda, Filomena, Lotka
Tłumaczenie: Bertold Merwin
Dodał/a opinię: KuLtUrAlNiEbp

Ocena: 5 (1 głosów)

Książka "Cztery kobiety"  to swoiste studium psychologiczne kobiety i jej uczuć, jak również wgląd w           ówczesne - modernistyczne społeczeństwo. 
       Owe cztery kobiety to : Filomena, Lotka, Beatrice i Garcinda. Każda część niniejszej lektury zatytułowana jest właśnie imieniem kolejnej kobiety. 
Są to historie czterech różnych osobowości, charakterów. Rozmaitych doświadczeń życiowych. Jest jednak coś, co niewątpliwie łączy bohaterki. Jest to pogląd na uczucie miłości i sposób w jaki to uczucie jest doświadczane przez w/w kobiety. 
          Pomyślmy przez moment - miłość  znamy jako uczucie, które powala zatwardziałe mury, przynosi spokój, daje radość i szczęście . W świecie przedstawionym przez Paul'a Heyse'a Beatrice, Garcinda, Filomena i Lotka uczucie miłości przeżywają i postrzegają zupełnie odwrotnie. Miłość w ich wydaniu to pasmo udręk i cierpień. To łzy i nieszczęście, a  nawet ból egzystencjalny. Kobieta została przez autora nakreślona jako istota będąca ofiarą. Jednocześnie jednak posiadająca swoją godność i poczucie należnego jej szacunku. Czytając wobec tego tę książkę musimy wiedzieć, że modernizm to taka część dziejów, w której bardzo popularne i modne były wszelkie wizje pesymistyczne, smutek i nostalgia. Epoka ta dawała również przyzwolenie twórcom na ogromną subiektywność w kreowaniu literackiej rzeczywistości. Stąd taki, a nie inny pogląd w "Czterech kobietach". 
         Co jeszcze charakterystyczne, to  zderzenie prawd często trudnych do pogodzenia ze sobą - głównie widoczny jest to problem w opisie społeczeństwa i europejskich obyczajów ówczesnego świata.

Tagi: literatura piękna

Zobacz opinie o książce Cztery kobiety. Filomena, Lotka, Beatrice, Garcinda

Kup książkę Cztery kobiety. Filomena, Lotka, Beatrice, Garcinda

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy