Czwarta małpa

ŁZY NIEWINNYCH

Wydawnictwo Czarna Owca wydało w 2018 roku thriller, który o ciarki na plecach przyprawić może nawet koneserów gatunku. Powieść J.D Barkera „Czwarta małpa” to swoista literacka jazda bez trzymanki.

Mieszkańcy Chicago od lat żyją w strachu. Miastem wstrząsają kolejne zbrodnie psychopatycznego mordercy określanego jako Zabójca Czwartej Małpy ( #4MK). Policja jest bezsilna. Zabójca porywa i okalecza swoje ofiary, a części ich ciała wysyła zrozpaczonym rodzinom. Pozostaje nieuchwytny do czasu, gdy w wypadku drogowym ginie mężczyzna, a policja znajduje przy nim pamiętnik i makabryczną przesyłkę. Czy denat to słynny Zabójca Czwartej Małpy? Detektyw Sam Porter zagłębia się w lekturze przerażającej spowiedzi psychopaty. Czy zdoła ocalić ostatnią ofiarę #4MK? Rozpoczyna się wyścig z czasem, a stawką w tej grze jest ludzkie życie.

J.D Barker mistrzowsko wykreował postać mordercy, który swoim modus operandi może zaszokować nawet najbardziej doświadczonych śledczych. #4MK to postać, która wymyka się ze znanych ram literackich morderców. W tym temacie odnieść można wrażenie, że przecież wszystko już było. Tymczasem autor serwuje nam charakterystkę postaci jakiej jeszcze nie było. Zabójca Czwartej Małpy nie jest typowym złym przestępcą, który szokuje, ale i wzbudza współczucie. #4MK to oryginalny, okrutny i pozbawiony wszelkich skrupułów socjopatyczny zabójca, który z przerażającą wręcz skrupulatnością realizuje swój morderczy plan. Jest dokładny, rzeczowy, poukładany i niewiarygodnie wręcz skuteczny. Pośród dziesiątków niemrawych, przejaskrawionych , a czasem wręcz groteskowych psychopatów, Zabójca Czwartej Małpy jawi się jako jednostka niesztampowa i naturalnie wręcz przerażająca. Nie zawaham się napisać, że jest to morderca zapadający w pamięć jak najlepsze postaci klasyki gatunku takie jak Hannibal Lecter. #4MK pozostanie w twej głowie już na zawsze.

„Czwarta małpa” to jedna z tych powieści, w których nie ma czasu na zbędne przystanki. Akcja pędzi szaleńczym galopem już od pierwszych stron. Autor nie oszczędza czytelnika w żadnym momencie. Jest szybko, mocno, makabrycznie. Ważne jest to, że mimo swego tempa ta powieść cały czas utrzymuje wysoki poziom. Wszystkie elementy świetnie się komponują. Mamy tu to, co sprawia, że każdy żądny wrażeń czytelnik thrillerów poczuje się w pełni zaspokojony. Mamy nietuzinkowego mordercę, sumiennego i szczerego gliniarza, niewinną ofiarę i masę ponurych tajemnic, które stopniowo wypełzają na światło dzienne. Fabuła jest oryginalna, ale jednocześnie realistyczna. Wszystkie wątki są przemyślane i bardzo dobrze dopracowane. Nie ma tu miejsca na irracjonalne wtręty. To kawał krwistej, mocnej i naprawdę wstrząsającej literatury. J.D Barker serwuje opowieść harmonijną, straszną i pobudzającą wyobraźnię. To powieść dla czytelników o mocnych nerwach. Nie brakuje tu opisów, które mogą wydać się niesmaczne. Jest to rzetelna i prawdziwa do bólu historia, która potrafi wstrząsnąć odbiorcą.

Dawno już nie czułam się tak usatysfakcjonowana krwawą lekturą. Podoba mi się narracja i sposób prowadzenia akcji. Autor nie traktuje czytelnika z góry. Praktycznie już na samym początku rzuca go na głęboką wodę nie dając szans, by mógł zaczerpnąć oddech. Tempo akcji, makabryczne szczegóły i śledztwo, które porywa i sprawia, że całkowicie pogrążamy się w tej historii. To prawdziwy majstersztyk. „Czwarta małpa” mocno wyróżnia się wśród dziesiątków innych thrillerów. Nie jest jedynie pełną fajerwerków, ale pustą opowieścią. To świetnie napisana, poruszająca i misternie skonstruowana historia pełna strachu, smutku i zła. Zawiera wszystko to, co cenię w tego typu powieściach. Nie jest jedynie czytadłem, które może wypełnić wieczór lub dwa. O jej sile stanowi kilka czynników, ale myślę, że najistotniejsze jest to, że napisana jest tak żywym i porywającym językiem, że pochłania czytającego. Mimo wielu pełnych przemocy, strasznych i poruszających scen, ta narracja jest tak żywa, że wkraczając w świat #4MK nie jesteśmy w stanie opuścić go aż do makabrycznego finału. Rewelacyjna powieść, nietuzinkowa, mroczna, pełna rozpaczy. Zdaje się być wprost wymarzonym scenariuszem filmowym. W natłoku książek jednostajnych, naciąganych i przereklamowanych „Czwarta małpa” to prawdziwa perła. Myślę, że każdy poszukiwacz mocnych wrażeń znajdzie tu coś dla siebie.

J.D Barker nie bierze jeńców. Wchodzisz do jego świata na własną odpowiedzialność. Kiedy już to zrobisz, możesz być pewien, że nie porzucisz go szybko. Czy masz odwagę zajrzeć w otchłań zła? Na samym dnie tej otchłani czeka na ciebie Zabójca Czwartej Małpy. Robiąc ten krok musisz pamiętać, że ta historia pozostanie z tobą już na zawsze. Diabelska ocena to 5. Diabeł piekielnie poleca.

Informacje dodatkowe o Czwarta małpa:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-04-04
Tytuł oryginału: The fourth monkey
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Czwarta małpa

Kup książkę Czwarta małpa

Powrót matki