Diabelski młyn

Tom 3 cyklu Nikita

To już ostatni, trzeci tom przygód zabójczyni Nikity, a szkoda, bo całą trylogię czytało się wyśmienicie. Polubiłam świat stworzony przez autorkę i naprawdę ciężko jest mi się z nim rozstać.

W tym tomie Nikita i Robin wędrują przez Bezdroża w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Mężczyzna nie zna swojej przeszłości i chce dowiedzieć się dlaczego niczego nie pamięta i kim właściwie jest. Kobieta chętnie mu w tym pomaga, tym bardziej, że znów zaczyna męczyć ją jej własna przeszłość. Ta podróż nie będzie łatwa, ale będzie warto. Czy Nikicie uda się pomóc Robinowi w odzyskaniu wspomnień? Co odkryją w Archiwum? Zanim jednak razem z głównymi bohaterami dotrzemy do Archiwum Zakonu Cieni i rozwikłamy wszystkie długo skrywane tajemnice, poznamy Cygańskiego Księcia i jego tabor, spróbujemy uruchomić Lunapark i tytułowy Diabelski Młyn, jednocześnie trzymając na uwięzi berserka, co wcale nie będzie łatwe.

Ta część cyklu podobała mi się chyba najbardziej. Wydaje mi się, że mniej się tutaj dzieje niż w poprzednich tomach, jeśli chodzi o trupy i ogólny rozlew krwi. Ta część jest bardziej oparta na rozmyślaniach, ale do mnie trafiła lepiej niż poprzednie tomy. Najbardziej cieszę się z tego, że naprzemiennie z Nikitą narratorem w tym tomie jest Robin. Poznajemy jego punkt widzenia, próbujemy zrozumieć, dlaczego tak bardzo zależy mu na przyjaźni z tą nietypową przecież kobietą. W poprzednim tomie było go moim zdaniem zbyt mało, dlatego ucieszył mnie ten zabieg. Fajne było również wprowadzenie do fabuły nowych bohaterów. Cygański Książę i jego tabor to postaci wyjątkowe i dzięki nim ta historia odżyła.

Patrząc na całą serię, mogę pochwalić świetnie wykreowany świat, bogaty w szczegóły i ciekawych, wielowymiarowych bohaterów. Nikity nie da się nie lubić, bo chociaż posiada bogaty bagaż doświadczeń i miała wyjątkowo trudne dzieciństwo (o czym w poprzednich tomach cały czas opowiadała), jest niezwykle twarda i odważna, czasami szorstka i nieprzystępna, ale jednocześnie wrażliwa i z sercem na dłoni. Wysoko ceni sobie przyjaciół i jest względem nich lojalna do końca. Robin jest wspaniały, przesympatyczny, oddany, wydaje się być spokojny, stonowany, ale jest też czasami nieco narwany. Razem tworzą bardzo zgrany duet. Niezmiernie cieszę się, że autorka postawiła na przyjaźń między tą dwójką. Łącząca Nikitę i Robina przyjaźń jest wyjątkowa, jedyna taka, którą chciałoby się mieć w swoim życiu na zawsze. Początkowo Nikita nie ufa Robinowi (znów te jej złe doświadczenia z przeszłości), ale w tym tomie ich przyjaźń dojrzewa i przechodzi na inny szczebel. Naprawdę przyjemnie było obserwować tę rodzącą się i zmieniającą między nimi więź. Wyszło to dużo lepiej niż kolejny romans i za to wielkie brawa dla autorki.

Z całego serca polecam całą serię. Na pewno nie będziecie się przy niej nudzić. Jest tu pędząca akcja, są nagłe zwroty akcji w najmniej spodziewanych momentach, jest uczucie, ale inne niż zazwyczaj spotykane i jest świetnie wykreowany świat, z nawiązaniami do mitologii skandynawskiej i nie tylko. Przekonajcie się sami, naprawdę warto.

Informacje dodatkowe o Diabelski młyn:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-07-13
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię: maitiri_books

Zobacz opinie o książce Diabelski młyn

Kup książkę Diabelski młyn

Egzorcyzmy Dory Wilk
Aneta Jadowska0
Okładka ksiązki - Egzorcyzmy Dory Wilk

666 - the number of the beast... Gdybyż to było takie proste i numer wystarczył by wyegzorcyzmować demona! Co zaczęło się w toruńskiej kostnicy, kończy...

Heksalogia o Dorze Wilk (Tom 4). Wszystko zostaje w rodzinie (Wydanie II)
Aneta Jadowska0
Okładka ksiązki - Heksalogia o Dorze Wilk (Tom 4). Wszystko zostaje w rodzinie (Wydanie II)

Problemy chodzą stadami Dla Dory Wilk zaczyna się najbardziej wyczerpujący okres w życiu. Całodobowe zamieszanie, chaos i krwawe szaleństwo. Uwikłana...