Dom numer pięć

Tak naprawdę nie jest ważne czy jesteś chory czy zdrowy…
„Chodzi o to, czy dasz się powstrzymać, czy nie. Czy się poddasz, czy zawalczysz”.

Piotr ma dwanaście lat i zaawansowaną wadę wzroku. Bez okularów prawie nic nie widzi. W klasie, do której chodzi, dokucza mu głównie jeden z uczniów – Eryk.
Nowy nauczyciel wf-u pan Gliwiusz nie pozwala chłopcu siedzieć na ławce. Sprawia, że chłopiec aktywnie bierze udział w lekcji. Pewnego dnia po raz pierwszy, za sprawą Piotrka, jego drużyna wygrywa mecz koszykówki. Eryk jest wściekły, chowa chłopcu okulary, a po lekcjach zaczaja się na niego. Bohater ucieka przed oprawcą i wbiega do domu numer pięć, stojącego na terenie opuszczonych działek. Nie jest to zwykły dom. Role się odwracają. Eryk traci wzrok, a Piotr go odzyskuje. Chłopcy poznają Kapitana i dowiadują się, że muszą wypełnić niebezpieczną misję. Ich zadaniem jest dostarczenie wiadomości do obozu, w którym stacjonują żołnierze, ale tak, aby nie zostać złapanym przez przeciwnika. Podczas wykonywania zadania wpada na nich Magda, której chłopcy pomagają uwolnić kotkę – Rozalię.
Czy kotka wróci do właścicielki?
Czy Piotr odegra się na Eryku?
Czy chłopcom uda się wykonać powierzone im zadanie?

Autorka porusza w książce wątek przemocy w szkole, wyśmiewania i dręczenia słabszych. Uświadamia czytelnikowi, że z dręczyciela może szybko przemienić się w ofiarę. Uczy empatii, tolerancji, pokory i potrzeby niesienia pomocy.
To historia o odwadze, akceptacji, wsparciu i sile przyjaźni, która może zrodzić się, ale musimy otworzyć się na drugiego człowieka. Musimy dać mu szansę.

„Dopóki na świecie dzieciaki będą się przezywać, robić sobie krzywdę, zabierać okulary i kopać w bolące kolana, ta wojna nigdy się nie skończy!”.
Uważam, że im więcej osób przeczyta tę książkę, tym większa szansa na zakończenie tej wojny.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Dom numer pięć:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-04-21
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a opinię: BOOKSARE_MYPASSI

Tagi: Dzieci od ok. 12 lat bóg

Zobacz opinie o książce Dom numer pięć

Kup książkę Dom numer pięć

A jak antylopa. Akademia Mądrego Dziecka. Literkowe przedszkole
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - A jak antylopa. Akademia Mądrego Dziecka. Literkowe przedszkole

Akademia Mądrego Dziecka. Literkowe przedszkole to wspaniała seria, dzięki której najmłodsi poznają litery i nowe słowa. Zabawne historie z życia przedszkola...

Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem

Do czajnika zakrada się Fioletowy Słoń. I to nieznośne słonisko kłamie, aż mu się z trąby kurzy! Ale tatuś Dusi też strasznie oszukuje. Chociaż na szczęście...