Domek z piernika

„Domek z piernika” autorstwa Jennifer Egan, to powieść, która zmusza do przemyśleń nad naszą współzależnością od technologii i jej wpływem na ludzką psychikę. Autorka, z wirtuozerią literacką, kreuje w niej dystopijną wizję przyszłości, w której granice między rzeczywistością, a cyfrowym światem wspomnień stają się rozmyte i niejasne.

Bix, wizjoner technologii, wprowadza na rynek aplikację, która ma być kluczem do odzyskania utraconych wspomnień. Jednak, jak to często bywa z wynalazkami odmieniającymi świat, narzędzie to szybko przekształca się niebezpieczną pułapkę, w którą łatwo wpaść. Egan bezbłędnie ukazuje, jak prosto ludzkość może poddać się nowym technologią, tracąc przy tym niemal całkowitą kontrolę nad własnym życiem.

Wspaniała narracja w powieści wnosi ciekawą perspektywę na rozwijające się wydarzenia, tworząc wielowymiarowy obraz społeczeństwa. Dzięki temu, nie jest to już tylko opowieść o technologii, ale przede wszystkim o ludziach, którzy z nią współistnieją. Autorka nie stroni w niej od trudnych pytań o naturę postępu technologicznego i jego konsekwencje dla poszczególnych osób i całego społeczeństwa.

„Dom z piernika” to książka-przestroga przed bezrefleksyjnym zaufaniem do cyfrowych rozwiązań, które często obiecują więcej niż są w stanie faktycznie zaoferować, i które mogą stać się bezwzględnym narzędziem manipulacji.

Jest to ważny głos w dyskusji o przyszłość ludzkości w kontekście debat o sztucznej inteligencji i jej roli w naszym życiu. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce żyć świadomie, interesuje się wpływem technologii na społeczeństwo i szuka zrozumienia potencjalnych zagrożeń, jakie ona niesie w imię postępu.

„Domek z piernika” to książka, która powinna się znaleźć na półce każdego świadomego odbiorcy, niezależnie czy tworzy technologie lub czy się nimi interesuje. To literatura, która nie tylko jest miłą rozrywką, ale także edukuje, prowokuje do dyskusji i inspiruje do zmiany.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @znak_literanova @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

Informacje dodatkowe o Domek z piernika:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-03-13
Dodał/a opinię: burgundowezycie

Tagi: Proza literacka

Zobacz opinie o książce Domek z piernika

Kup książkę Domek z piernika

Manhattan Beach
Jennifer Egan0
Okładka ksiązki - Manhattan Beach

Najlepsza powieść roku zdaniem mieszkańców Nowego Jorku! Książka nominowana do National Book Award 2017. Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna...

Niewidzialny cyrk
Jennifer Egan0
Okładka ksiązki - Niewidzialny cyrk

Rok 1978. Minęło pełne dziesięciolecie od duchowej rewolucji końca lat sześćdziesiątych, która dla Phoebe O’Connor, osiemnastolatki z San Francisco...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;