Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy

Literatura faktu, szczególnie true crime, to gatunek, po który sięgam najchętniej. „Drapieżnik” to książka, która od dawna czekała na półce, ale wciąż brakowało mi czasu, by po nią sięgnąć. Z początkiem tego roku powiedziałam sobie, że systematycznie będę sięgała po książki z własnej biblioteczki i tak właśnie przyszła kolej na historię Israela Keyes'a.

Israel Keyes przez dziesięć lat przemierzał terytorium Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu ofiar. Polował zarówno na kobiety, jak i mężczyzn, osoby młode i starsze. Nie bał się zaatakować w ciągu dnia, miał ściśle określony schemat, zabija szybko i sprawnie. Izrael Keyes — był oddanym ojcem i dobrym pracownikiem, ale był również mordercą i gwałcicielem. Od zawsze czuł, że żyją w nim dwie osoby. Nigdy nie zostawił po sobie śladu. Śledczy byli przekonani, że usuwał włosy na ciele i blokował gruczoły potowe, więc trudno byłoby trafić jego DNA. Bezwzględny morderca idealnie zacierający swoje ślady w końcu wpadł. Jak do tego doszło? Gdzie popełnił błąd?

Maureen Callahan, dziennikarka śledcza, spędziła wiele lat, badając motywy, które kierowały Keyes'em do popełniana przerażających zbrodni. Przeprowadziła setki rozmów z przedstawicielami organów ścigania, przejrzała tysiące dokumentów dotyczących śledztwa, a także dotarła do tajnych akt FBI, po to, by wejść w umysł mordercy. Historia jednego z najbardziej nieuchwytnych morderców w historii Stanów Zjednoczonych XXI wieku — szokuje. Israel Keyes — inteligentny, wyrachowany i przebiegły, uzależniony od mordowania psychopata i manipulator, który do końca swoich dni kontrolował sytuację i zadbał o to, by ostatnie słowo należało do niego. Maureen napisała bardzo dobry i rzetelny reportaż, który przeraża i przyprawia o dreszcze, ale mimo to czyta się go z ogromnym zaciekawieniem. Mało tego, powiedziałabym, że portret psychologiczny Keyes'a i to, czego dokonał, wręcz fascynuje czytelnika – potrafił zaatakować swoje ofiary w dzień, przed centrum handlowym, nie pozostawiając po sobie najmniejszego śladu, dla organów ścigania był nieuchwytny. „Drapieżnik” to nie tylko czysta relacja dotycząca zbrodni, jakich dopuścił się Keyes, śledzimy również jego dzieciństwo, dorastanie, pobyt w wojsku i relacje z kobietami, tym samym możemy poznać motywy, jakie kierowały,, nim do popełnienia przerażających zbrodni. Maureen Callahan udostępnia nam kolejne etapy żmudnego śledztwa i bezradności organów śledczych, uczestniczymy w przesłuchaniach, a także odkrywamy kolejne przerażające zbrodnie, które Keyes opisywał dosyć szczegółowo.

Autorka poświęciła mnóstwo czasu na powstanie tego reportażu i widać ogrom włożonej w to pracy. Książka napisana jest przystępnym językiem, czyta się bardzo dobrze, opisane wydarzenia szokują, ale również intrygują do tego stopnia, że nawet nie zauważamy, kiedy przewracamy ostatnią stronę. „Drapieżnik” to pozycja obowiązkowa dla fanów true crime. Polecam!

Informacje dodatkowe o Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-06-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-6032-0
Tłumaczenie: Marcin Sieduszewski
Dodał/a opinię: Ilona Wolińska

Tagi: Literatura faktu reportaż

Zobacz opinie o książce Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy

Kup książkę Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy