Drobiazgi takie jak te

"Drobiazgi takie jak te" to krótka forma literacka niosąca za sobą ogromny przekaz.
Autorka jest mistrzynią takiej skondensowanej formy przekazu co ma odniesie w licznych nagrodach. Powyższa książka znalazła się w finale Nagrody Bookera.

Autorka zabiera nas do niewielkiego irlandzkiego miasteczka, gdzie mieszka Bill Furlong wraz z żoną i pięcioma córkami.
Jak każdy, słyszał o tym co dzieje się u sióstr magdalenek, prowadzących przyklasztorną pralnię. Ponieważ handluje węglem dostarcza go również zakonnicom, które zawsze sumiennie mu płacą.
Niestety ostatnia dostawa przed Bożym Narodzeniem 1985roku zmieni wszystko. To co tam zobaczy wstrząśnie nim dogłębnie.
"Drobiazgi takie jak te" to króciutka, zaledwie niespełna stu stronicowa książka o wielkim ładunku emocjonalnym, o brutalnej prawdzie ukrywanej latami.
Temat sióstr magdalenek nie jest mi obcy, a mimo to czytając książkę było mi tak smutno, tak źle, tak bardzo czułam niesprawiedliwość względem tych biednych dziewczyn.
Autorka napisala opowieść o krzywdzie i życzliwości, o ludzkiej dobroci i milczącym przyzwoleniu na zło.
Autorka wprowadza nas na próg irlandzkich "domów dla upadłych dziewcząt, które prowadzone od XVIIwieku do końca XX były często obozami pracy dla dziewcząt i kobiet, które często wysłane były tam przez rodziny za" niemoralne prowadzenie się ".
Tam zmieniano im nazwiska, a urodzone dzieci przekazywano do adopcji. Wiele z kobiet zmarło i zostawało pochowane w bezimiennych grobach.
" Drobiazgi takie jak te"to książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i na długo pozostanie w pamięci.

Informacje dodatkowe o Drobiazgi takie jak te:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-11-16
ISBN: 9788381915854
Tytuł oryginału: Small Things Like These
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Zobacz opinie o książce Drobiazgi takie jak te

Kup książkę Drobiazgi takie jak te

Przez błękitne pola
Claire Keegan0
Okładka ksiązki - Przez błękitne pola

W ośmiu opowiadaniach Claire Keegan, autorka Drobiazgów takich jak te, po raz kolejny udowadnia, że jest jedną z najznakomitszych irlandzkich pisarek....