Drugi oddech

Książkę dostałem w prezencie - myślę, że to ważny fakt, bo sam bym jej pewnie nie kupił, sądząc, że spotka mnie w niej ta sama historia, co w filmie. I choć film mnie urzekł, nie byłbym skory do zakupu. A tu niespodzianka: to nie jest ta sama historia. Owszem, pojawiają się te same wątki, ale film jest bez porównania bardziej lekki i niefrasobliwy. W książce zderzamy się dość boleśnie z całym światem cierpienia, niemocy i kolejnych nieszczęść. Z niesprawiedliwością i zdaniem na cudzą łaskę. Historia zawarta w książce jest też znacznie szersza: nie tylko pod względem czasowym (poznajemy dzieciństwo, pewne epizody z okresu dorastania i młodości, historie małżeńskie i późniejsze zmagania z niepełnosprawnością), ale i tematycznym. Film to radosne spotkanie dwóch mężczyzn, którzy - choć różni - się ze sobą zaprzyjaźniają i pomagają sobie wzajemnie. Książka ukazuje to, co "niemedialne": frustracje, lęki, nadzieje obracane w popiół. Bezskuteczne próby łapania kolejnych szans na względy spokój i równie względne szczęście... To lektura miejscami trudna - nie tylko ze względu na "ciężką" tematykę szpitalno-chorobową. To też solidny kopniak w tyłek dla czytelnika - ileż to razy użalamy się nad sobą, złorzeczymy na "ciężkie życie" albo wykręcamy się od aktywności (umysłowej, społecznej, rodzinnej czy uczuciowej) pod pretekstem braku czasu, sił i środków. Tymczasem autor książki ukazuje, że jedyne, czego nam potrzeba, to chętny umysł i determinacja. Plus trochę refleksji nad samym sobą. Reasumując: nie jest to pozycja łatwa, ale z pewnością warto po nią sięgnąć. Oczywiście, nie jest to arcydzieło na miarę klasyków literatury, niemniej lektura tej książki ma dwa zasadnicze plusy: po pierwsze, odziera niepełnosprawność z anonimowości, bezimienności i uczuć osób, które się z nią borykają; a po drugie - budzi z letargu uśpioną w nas wolę walki o szeroko rozumiane szczęście, poczucie sprawczości i witalności.

Informacje dodatkowe o Drugi oddech:

Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Beata Geppert
Ilustracje:Szymon Wójciak/Thierry Valletoux
Dodał/a opinię: Matt

Zobacz opinie o książce Drugi oddech

Kup książkę Drugi oddech