Dubaj krwią zbudowany

Dubaj zazwyczaj kojarzy się z ogromnym luksusem, przepychem i bogactwem. Monumentalne drapacze chmur, luksusowe hotele i centra handlowe przykuwają uwagę - możemy zastanawiać się ile osób znajduje tam zatrudnienie, ale raczej nie myślimy o tym ile osób straciło życie w trakcie ich budowy. 😱

"Dubaj krwią zbudowany" to książka poruszająca, wstrząsająca, a przede wszystkim otwierająca oczy.

Mamieni dobrymi warunkami pracy i godziwą pensją, która pozwoli w niedalekiej przyszłości na odłożenie pieniędzy, dzięki którym los ich rodzin ulegnie poprawie - wyjeżdżają, głównie młodzi mężczyźni z biednych regionów Azji i Afryki.
Na miejscu zastają koszmarne warunki zakwaterowania, katorżniczą pracę do wykonania za ułamek obiecanej kwoty, brak perspektyw na poprawę tego stanu, a przede wszystkim ogromny dług na start - za rzekome załatwienie formalności czy koszty podróży do Dubaju - dług, którego wielu z nich nawet nie spłaci, bo "dług to narzędzie kontroli".
Poznajemy tu historie ludzi, którzy często po kilkunastu miesiącach czy paru latach wracali do swoich krajów nie dość, że z ogromnym bagażem tragicznych doświadczeń, uszczerbkiem na zdrowiu, to jeszcze równie biedni jak przed wyjazdem. I choć zabrzmi to okrutnie, to oni są szczęściarzami...bo niektórzy nie wracają w ogóle - bez należytej opieki medycznej pracując ponad swoje siły oddają tam życie. 😱

Najbardziej wstrząsnęła mną historia trzech braci, którzy sprzedali swoje nerki, żeby mieć pieniądze na podróż do tego obiecanego, wyśnionego miejsca pracy, które pozwoli im odmienić los swój i swoich rodzin, jak bardzo się mylili przekonali się już w kilka chwil po przyjeździe. Płakałam jak bóbr gdy o tym czytałam. 😭

Książka porusza temat tak ciężki, momentami aż wydawać by się mogło abstrakcyjny, bo jak to możliwe, że to wszystko może być prawdą. Że jeden człowiek drugiemu człowiekowi może zgotować taki los.

"Dubaj krwią zbudowany" - moim zdaniem to książka, którą należy przeczytać, żeby wiedzieć i móc o tym mówić, żeby te historie mogły dotrzeć do wielu czytelników i otworzyć im oczy na ludzką krzywdę.

Informacje dodatkowe o Dubaj krwią zbudowany:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-09-28
Dodał/a opinię: glam_yoshi

Zobacz opinie o książce Dubaj krwią zbudowany

Kup książkę Dubaj krwią zbudowany

Jak podrywają szejkowie
Marcin Margielewski0
Okładka ksiązki - Jak podrywają szejkowie

Przemilczana prawda o życiu arabskich szejków. Historia młodego księcia, syna jednego z arabskich szejków, który ze względu na swoją pozycję i bogactwo...

Urodziłam dziecko szejka
Marcin Margielewski0
Okładka ksiązki - Urodziłam dziecko szejka

Wstrząsająca historia kobiety, która wbrew swojej woli została surogatką szejka. Ola, młoda i oddana pracy pielęgniarka, dostaje pracę jako opiekunka...