Dziadka nie ma

Zapraszam na recenzję do autotematycznej lektury pt. "Dziadka nie ma" autorstwa @michalxturowski.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @instant.classic.label

Opowieść "Dziadka nie ma" to historia o utracie dziadka, ale również o utracie własnej tożsamości autora @michalxturowski. Opowieść o tym, jak doświadczamy śmierci i jak sobie z nią radzimy. Autor @michalxturowski opisuje jak był dzieckiem, potem nastolatkiem i dorosłym. To w Nowym Tomyślu, spędzał u dziadka coroczne wakacje, w poniemieckim domu. To w nim czuł się jak w drugim rodzinnym domu. Na strychu miał wakacyjny pokój, a wraz z nim sporo nieużywanych rzeczy.

Dom dziadka był ważny, spędził w nim młodzieńcze lata, a wraz z nim wiele wspomnień. Przypomina sobie rozmaite wydarzenia, sześćdziesiąte urodziny dziadka, wspólne wyjazdy na ryby, jako dziecko jeździł z dziadkiem traktorem w pole... Michał nie lubi wspominać dzieciństwa, było wprawdzie bezproblemowe, ale czy szczęśliwe?

Rodzice dawali mu wszystko, poza obecnością. Dużo pracowali.

Gdy wszedł w dorosłe życie, jako dwudziestokilkuletni chłopak przeszedł załamanie nerwowe i musiał szukać pomocy u terapeuty. Dziadek nie wiedział o walce, którą toczył. Idealizuje swojego dziadka, ale czy jakkolwiek idealizuje też siebie?

Dziadek był dla niego ważny, opiekuńczy, wzorem, zawsze go wspierał. Przeszedł wiele w życiu, on jako wnuk niewiele. Obwinia się, że był złym wnukiem.

Michał niedawno skończył 26 lat, przeżywa śmierć dziadka. Chciał pożegnać się z nim jeszcze za życia, ale nie zdążył. Przeżywa to wszystko wewnątrz siebie, jest mu ciężko. Chciałby móc z nim porozmawiać, zapytać o rzeczy, o które wcześniej nie zapytał i dostać odpowiedzi, których szuka. Michał miał wkład w pożegnanie dziadka, pomógł w ceremonii pogrzebowej, z wypalonego przez niego CD-R rozbrzmiewała muzyka.

Dręczą go wyrzuty sumienia, że mógł być lepszym wnukiem, bardziej interesować się nim i jego historią. Może Michał zasłonił się dziadkiem żeby nie skupiać się na sobie? Skupia się na sentymentach, wspomnieniach związanych z Nowym Tomyślem. Po 3 latach wraz ze swoją dziewczyną Gosią, odwiedza grób dziadka. Chce zamknąć coś żeby się nie zadręczać.

Jak bardzo zmienił się Nowy Tomyśl, miejsce związane z historią jego rodziny? Czy uda się Michałowi odzyskać spokój ducha? By móc uzyskać odpowiedzi na pytania musicie przeczytać książkę 😉❤️.

Książka jest bardzo osobista, niezwykle szczera i odważna. Autor @michalxturowski odkrywa przed swoimi czytelnikami własną prywatność, opisuje strzępki myśli, sytuacji, z nich skleja sensowną narrację. Wszystkie rozdziały pisane są w kolejności przypominania sobie, czasem jest to opis konkretnego szczegółu, konkretnej historii... Skłania do refleksji nad życiem, a także śmierci bliskiej osoby. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy debiut literacki, a autorowi @michalxturowski gratuluję odwagi, by odkryć się przed czytelnikami 👏. Polecam wszystkim 🔥 książkę.

Informacje dodatkowe o Dziadka nie ma:

Wydawnictwo: Instant Classic
Data wydania: 2021-11-15
ISBN: bd
Dodał/a opinię: Czytajka93

Zobacz opinie o książce Dziadka nie ma

Kup książkę Dziadka nie ma