Dziewczyna o szklanych stopach

Myślę, że w tym wypadku można stwierdzić, że okładka i tytuł mówią o książce wszystko - ale nie od razu byłam tego taka pewna. Najpierw, zaraz po przeczytaniu tej powieści czułam rozczarowanie. Pomyślałam, że jej zakup to pieniądze wyrzucone w błoto, a czas (chociaż krótki) spędzony na jej czytaniu to zmarnowanie kilku godzin z życia. Takie było pierwsze wrażenie. Teraz po jakimś czasie od przeczytania tej pozycji nie mogę sobie przypomnieć co mnie tak okrutnie do niej zniechęciło. Podejrzewam, że zachowanie jednego z głównych bohaterów - Midasa Crook'a - zamkniętego w sobie chłopaka, który próbuje patrzeć na świat przez obiektyw aparatu. Z drugiej strony mogło chodzić o ukazanie relacji Midasa i tytułowej bohaterki - Idy MacLaird, którą autor przedstawił w niesłychanie irytujący i nużący sposób. Tak. To by były te minusy. Właściwie, gdyby z tego utworu wyciąć wszystkich ludzi i opisy relacji Midasa z rodzicami (-em), a zostawić jedynie opisy przyrody, szczątkową narrację, magiczne istotki i szalonego Fuwę byłaby to lektura bardzo przyjemna, na pograniczu legendy, mitologii i s-f. W dodatku świat przedstawiony zorganizowany jest na wzór mojego wymarzonego i wyidealizowanego miejsca do życia, gdzieś na północy, w okolicy skutej lodem, przykrytej śniegiem i owianej chłodem. Tak właśnie prezentuje się świat na (wymyślonym przez autora) archipelagu i wspominanej wyspie - St. Hauda's Land. Piękne opisy przyrody wśród której błąkają się zadziwiające, bajkowe stworzenia, świecące meduzy i zwierzęta albinosy sprawiają, że bardzo łatwo przenosimy się w przestrzeń stworzoną przez Shawa. Nastrojowe i zapierające dech w piersiach opisy maleńkich dziwadeł wprawiają w przyjemny stan spokoju, idylli i zdziwienia jednocześnie. A co sprawia największy zawód? Zepchnięcie problemu z tytułu - czyli szklanych stóp na drugi plan. Sądziłam, że tytuł będzie jedynie metaforą, jednak okazuje się, że Ida jest chora - jej stopy powoli zamieniają się w zimne, gładkie szkło, które próbuje ukrywać w ogromnych buciorach. Do St. Hauda's Land przybywa w nadziei na ratunek - czy go znajdzie? Sprawdźcie.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna o szklanych stopach:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: b.d
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Dziewczyna o szklanych stopach

Kup książkę Dziewczyna o szklanych stopach