Dziewczyna z Paryża

Są takie książki, które mnie przyciągają, które są jednocześnie piękne i dramatyczne. Jak tylko zobaczyłam zapowiedź "Dziewczyny z Paryża" Kristy Cambron wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Moje przeczucie mnie nie zawiodło, a książka okazała się być powieścią doskonałą. Zaraz opowiem Wam dlaczego.

"Dziewczyna z Paryża" Kristy Cambron to tak naprawdę historia dwóch kobiet żyjących w okupowanym przez nazistów Paryżu.
Lila jest młodą krawcową, która przed wojną pracowała w domu mody Chanel. Gdy wybucha wojna nie zamierza siedzieć bezczynnie dlatego też wstępuje do francuskiego ruchu oporu. Wykorzystuje swoje krawieckie zdolności i szyje kreacje dla żon i kochanek niemieckich żołnierzy, tym samym zbiera ważne informacje, mogące zaważyć na losach Francji.
Sandrine to typowa żona i matka, która musi walczyć o przetrwanie w ponurej okupacyjnej rzeczywistości. Jej mąż wyrusza na wojnę, a ona zostaje sama z teściową i synkiem.
Po pewnym czasie zostaje zatrudniona do pomocy przy katalogowaniu dzieł sztuki, które Niemcy ukradli żydowskim rodzinom. Z bólem serca patrzy na wartościowe przedmioty, które pakowane są do skrzyń i wywożone do Niemiec bądź prosto do posiadłości Hitlera.

Losy Lili i Sandrine połączą się za sprawą oryginalnej sukni Chanel, w której zaszyta się zagadkowa wiadomość.

"Dziewczyna z Paryża" poprzez swoją tematykę przypomina mi bardzo "Słowika" Kristin Hannah. Tu również mamy niezłomne kobiety, Francję pod okupacją i działalność La Résistance. Wspominam o tym bo uwielbiam "Słowika" i uważam, że "Dziewczyna z Paryża" dorównuje tej książce praktycznie we wszystkim. Od teraz te dwie lektury są w równym stopniu moimi ulubionymi ❤️.

Wracając do "Dziewczyny z Paryża" ... Podobały mi się tutaj bohaterki, które są naprawdę mocnym elementem całej książki. Autorka stworzyła wspaniałe kobiece postacie i dała nam możliwość śledzenia ich działalności a także ich życiowych/miłosnych perypetii. Kristy Cambron chciała stworzyć zbiorowy portret paryżanek z czasów niemieckiej okupacji od 1940 do 1944 roku i myślę, że świetnie jej się to udało. Historie Lili, Sandrine czy innych pobocznych postaci bardzo dobrze wpisują się w rzeczywistość tamtych czasów i stanowią przykład niezwykłej siły i wytrwałości, jaką mogą posiadać kobiety.
Wątki są ciekawe, momentami nawet zaskakujące. Piękny język wyraża wiele emocji. Do tego moda i sztuka - nie są tylko dodatkami, a nadają powieści bardzo kobiecy charakter i styl.

"Dziewczyna z Paryża" to powieść, która od początku do końca oczarowała mnie i poruszyła. Nie jest to lekka lektura bo podejmuje temat II wojny światowej, jednak wciąga nas w historie bohaterek i wydarzeń, tak dobrze scharakteryzowanych! To książka o kobietach, miłości i odwadze, ale także wolności, o którą każdy walczy. I może i jest to trochę epickie, ale mimo wszystko niezwykle ludzkie. Warto przeczytać!

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z Paryża:

Kup książkę Dziewczyna z Paryża

Wróbel w getcie
Kristy Cambron0
Okładka ksiązki - Wróbel w getcie

Poruszająca opowieść o miłości i rodzinie w najmroczniejszych czasach Gdy Kaja Makovsky dowiaduje się, że niemiecki terror dociera do Pragi...

Motyl i skrzypce
Kristy Cambron0
Okładka ksiązki - Motyl i skrzypce

Kiedy najbliższa osoba skazuje cię na śmierć w Auschwitz.Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości. Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła...