Echo Serca

ZEMSTA NIEJEDNO MA IMIĘ

Nakładem wydawnictwa Oficynka ukazała się w 2018 roku powieść „Echo serca” Piotra Liany. Czy gotowi jesteście na mrożący krew w żyłach thriller, który sprawi, że kilka wieczorów nie będziecie w stanie odłożyć lektury?

Krzysztof Rota jest świetnie prosperującym kardiologiem i ordynatorem szpitala w Tarnowie. Na polu zawodowym odnosi same sukcesy do czasu, gdy spadają na niego zarzuty popełnienia błędu w sztuce lekarskiej w wyniku którego umiera pacjentka. W tym samym czasie samobójstwo popełnia jego nastoletnia córka Nina. Na życiu doktora Roty cieniem kładzie się jeszcze jedna tragedia. Dziesięć lat temu w wypadku zginęła jego żona. W ciągu kilku dni traci wszystko : posadę, przyjaciół, szacunek i córkę. Jego życie sypie się niczym domek z kart. Choć samobójstwo jego córki jest dla niego szokiem, prokuratura nie wszczyna śledztwa. Niespodziewanie na drodze Roty staje tajemnicza Daniela. Jako jedyna staje się jego sojuszniczką. Wraz z nową przyjaciółką doktor postanawia rozwiązać zagadkę śmierci córki . Tymczasem zaczynają ginąć kolejne osoby. Wszystkie są nastolatkami i chodziły do tej samej ekskluzywnej szkoły co Nina. Wszyscy zostają powieszeni. Czy w Tarnowie grasuje seryjny morderca, który za swe ofiary obrał dzieci możnych rodziców? Czy prawda powinna ujrzeć światło dzienne?

Z ogromnym zainteresowaniem podchodzę do młodych polskich autorów. Można wśród nich odkryć prawdziwe perełki. I jedną z takich perełek jest Piotr Liana. Z wykształcenia farmaceuta, a więc człowiek dla którego środowisko medyczne i rozmaite specyfiki nie mają tajemnic. Kiedy w moje ręce trafiła powieść „Echo serca” licząca niemalże 550 stron czułam, że to będzie interesująca literacka podróż. I nie pomyliłam się. Misternie skonstruowana fabuła od samego początku wciągnęła mnie w swoje meandry. Piotr Liana cały czas sobie z czytelnikiem pogrywa. Rzuca nasze podejrzenia od jednej osoby do innej. Wprowadza wiele wątków i tajemniczych zakrętów, które stopniowo zaczynają układać się w całość i prowadzą nas do rozwiązania, które jest finałem wystrzałowym niczym chiński Nowy Rok. Mylne tropy, tajemnicze postacie- to wszystko sprawia, że wędrując przez karty tej powieści jesteśmy prawdziwymi łowcami emocji. Świetna jest ta powieść. Niesamowicie rozbudowana, tajemnicza, okrutna w swej wymowie. Obnaża wiele brudów i sekretów skrzętnie skrywanych pod białymi kołnierzykami. Tu nie ma biało-czarnych postaci. Każdy skrywa mniejsze lub większe grzeszki. Każdy błądzi. Jedną z najlepszych postaci jest komisarz Suda, która choć odnosząca zawodowe sukcesy zupełnie nie radzi sobie z życiem osobistym i wychowaniem syna. To bardzo dobrze i z ogromnym wyczuciem stworzona postać kobieca. Tak prawdziwa, a wykreowana przez mężczyznę, co jednoznacznie dowodzi tego, że Piotr Liana to także świetny psycholog.

Krok po kroku odsłania się obraz miasta, które wcale nie jest takie bezpieczne jak wszyscy sądzili. Obraz szkoły, która niekoniecznie kształci kwiat młodzieży- pod płaszczykiem ekskluzywności hoduje także psychopatów. Obraz rodziny, która nie potrafi utrzymać więzi. Obraz zagubionych dzieci, które szukają szczęścia na własną rękę. Bardzo przejmujące są te obrazy i razem tworzą całość powieści niezmiernie poruszającej. Z jednej strony prywatne śledztwo doktora Roty, śledztwo policji tworzą świetny kryminał , który dostarczy każdemu adrenaliny. Z drugiej zaś to właśnie tło społeczne. Społeczeństwa, które nie radzi sobie z akceptacją odmienności lub cudzego sukcesu. Powieść wielowątkowa, przy lekturze której nie grozi nam uda nawet przez chwilę. Nie zauważycie nawet jak szybko te ponad pięćset stron pochłonęliście.

Komu mogę polecić tę powieść? Każdemu kto ceni dobry thriller, taki napisany z pasją, porywający, zaskakujący. Także tym, którzy lubią powieści z rozbudowaną warstwą obyczajową . Przy lekturze „Echa serca” nie ma szans na nudę czy zniecierpliwienie. Ta książka nie da o sobie zapomnieć nawet gdy już po przeczytaniu odłożycie ją na półkę. I finał, który jest zarówno szokujący jak intrygujący. Nieprzekombinowany. Do ostatnich stron czułam napięcie. Powieść , którą polecam z czystym sercem. Prawdziwa, bolesna, ciekawa. Jedna z tych pozycji, które sprawiają, że odkrywamy literaturę na nowo. Młody autor , który napisał tak dojrzałą i przejmującą powieść świetnie rokuje. Będę obserwowała kolejne literackie odsłony Piotra Liany i myślę, że się nie zawiodę. Jeśli jesteście przygotowani na czytelnicze palpitacje serca, to koniecznie sięgnijcie po „Echo serca” Piotra Liany, gdyż ta książka sprawi, że zwariuje wykres Waszych serc. Diabeł poleca, bez konsultacji z kardiologiem, oceniam na 5.

Informacje dodatkowe o Echo Serca:

Kup książkę Echo Serca

Persona non grata
Piotr Liana0
Okładka ksiązki - Persona non grata

Rodzice Bożydara Szczocarza zostali zamordowani przez nieznanego sprawcę. Zrozpaczony mężczyzna wyjeżdża przed Niedzielą Palmową do Kłobuczki koło Dukli...

Test tolerancji
Piotr Liana0
Okładka ksiązki - Test tolerancji

Dwudziestego pierwszego grudnia zabiłem człowieka. To miało być wyrafinowane morderstwo. Morderstwo w białych rękawiczkach. W zimną, grudniową noc tarnowska...