Everest. Na pewną śmierć

Książka z początku bardzo mnie rozczarowała, ponieważ spodziewałam się czegoś zupełnie innego, czegoś na kształt wspomnień Krakauera ("Wszystko za Everest"). Początek jest bardzo chaotyczny, brakuje napięcia, wyzwalania emocji. Taka trochę sucha relacja z tragicznych wydarzeń. Potem, aż do połowy tego "dzieła" autor/bohater rozpisuje się nad biografią swoją, a następnie małżonki i wszelkich pociotków. I choć za lekturę wzięłam się w środku dnia, zasnęłam nad czytnikiem. Nie byłam w stanie przez to przebrnąć. Nudy okrutne, gdyż ani autor, ani małżonka nie są ludźmi wybitnymi z ogromem osiągnięć. Ot, zwykła rodzina, zaburzona przez męski egoizm. W połowie tego wszystkiego zastanawiałam się, czy nie odpuścić sobie dalszej lektury. Ale przełamałam się i czytałam dalej w nadziei na coś lepszego. Wreszcie na horyzoncie pojawiło się trochę więcej gór, tzn. opis wejść na kilka szczytów. Dobrnęłam do końca. A teraz miałam trudności w ocenie tej książki, łamałam się, czy nie wystawić trzech gwiazdek, ale uznałam, że w sumie nie była ona taka zła. Po prostu liczyłam na coś innego, na emocje, adrenalinę, powiew przygody i górskiego mrozu, a dostałam historię o problemach małżeńskich, których tłem i podłożem są góry. Pokazuje ona, że realizować się można w bardziej bezpieczny sposób i, że nigdy nie jest za późno, by się zmienić. Dużo tutaj psychologii, a niewiele podróży. Brakowało mi też zdjęć, jest ich w tekście zaledwie kilka. Na dniach do kin wchodzi film na podstawie tej książki i zastanawiam się, czy iść, bo może okazać się, że i tam gór będzie jak na lekarstwo. Poczekam na pierwsze opinie. A co do książki to myślę, że autor po prostu nie chciał powielenia opowieści Krakauera, pragnął pokazać bardziej swój osobisty dramat oraz to, że w życiu płaci się za własne błędy. I choć wydawał się z początku złym człowiekiem, to chyba nawet na koniec go polubiłam. Myślę, że po prostu był zagubiony, nieszczęśliwy, a i tam samym unieszczęśliwiał najbliższych. Teraz nie mogę doczekać się innej książki o Evereście, wydanej już przez Bezdroża - "Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście" Lincolna Halla. Myślę, że ta będzie bardziej leżała w kręgu moich zainteresowań.

Informacje dodatkowe o Everest. Na pewną śmierć:

Wydawnictwo: Agora