Everest. Na pewną śmierć

Do tej pory zdarzyło mi się obejrzeć kilka filmów poświęconych wspinaczce wysokogórskiej (a konkretnie głównie tragediom), Everest. Na pewną śmierć był moją pierwszą książką na ten temat, ale na pewno nie ostatnią. Rozdziały poświęcone wyprawom w góry jak były bardzo interesujące. Jako osobę niemającą takich doświadczeń ciekawi mnie wszystko, co z takimi wyjazdami związane: przygotowania, planowanie trasy, zakładanie obozów, relacje między członkami wyprawy, przełamywanie własnych ograniczeń. Interesuje mnie również to, z jakich powodów ludzie w ogóle decydują się na uprawianie takiego sportu i jakie były ich początki. Tutaj wszystko było opisane ciekawie i przystępnym językiem. Kompletnie nie trafiła mi do przekonania część poświęcona rodzinie autora, jego dzieciństwu i problemom z nawracającą depresją. Miałam wrażenie, że Weathers pisał na zasadzie: czytelników przyciągnie opowieść o tej słynnej wyprawie na Mount Everest, a ja im jeszcze dorzucę w pakiecie swoją autobiografię". Będę przykra - Weathers nie osiągnął na tyle dużo we wspinaczce, bym jego życiorys uznała za aż tak interesujący i wart poznania. Niemniej jednak niniejsza książka dała mi trochę do myślenia i zapewne niebawem sięgnę po kolejne o podobnej tematyce.

Informacje dodatkowe o Everest. Na pewną śmierć:

Wydawnictwo: Agora