Grudniowy dom

"Grudniowy dom" Magdy Knedler to lektura, która w pełni zasługuje na uwagę nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Autorka tym razem przenosi nas w niezwykłą podróż do przeszłości, rodzinnych tajemnic i poszukiwania własnej tożsamości.

Akcja rozgrywa się na początku grudnia, gdy Kami przybywa do niewielkiej miejscowości, gdzie  znajduje się poniemiecki dom, który  odziedziczyła  po swojej babci. To dziedzictwo staje się dla niej nie tylko miejscem, ale i pretekstem do odkrywania rodzinnych historii skrywających  się za zamkniętymi drzwiami domu. W świecie pełnym wspomnień Kami poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące swojego dziadka i tajemnic skrzętnie  ukrywanych przez babcię. Ta sekretna spuścizna staje się dla dziewczyny  okazją do zrozumienia swojej tożsamości, a także do napotkania miłości, która być może otworzy nowy rozdział w życiu Kami. Jednakże, droga do odkrycia prawdy nie jest łatwa, a mistrzowsko skonstruowane przez babcię  kolejne zagadki przypominają  klasyczny kryminał.

Powieść nie sprowadza się jedynie do rodzinnych tajemnic. To także historia o odnalezieniu siebie i szansie na nowy start. Kami, mimo sukcesów zawodowych, zmaga się z wewnętrznymi niepewnościami. Dziedzictwo, jakie otrzymuje, staje się dla niej nie tylko dziedzictwem materialnym, ale i duchowym.

Magda Knedler zręcznie buduje atmosferę tajemnicy, trzymając czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Jej narracja pełna jest detali, które ożywiają opisy miejsc i postaci. Choć tematycznie związana z okresem grudnia, powieść nie ogranicza się jedynie do świątecznego klimatu. Autorce udało się uniknąć pułapki przesłodzenia i stworzyć opowieść, która porusza uniwersalne tematy.  Mimo że nie brak w tej powieści trudnych tematów - wojna, śmierć, strata, żałoba, porzucenie - pozostaje ona pełną nadziei historią, o tym, że każdy z nas może znaleźć swoje miejsce na ziemi, przyjaźń i miłość.

“Grudniowy dom”  nie tylko przyciąga czytelnika  swoją atrakcyjną fabułą, ale też  porusza, wzrusza, wreszcie przytula do serca. A jednym z najmocniejszych elementów książki są relacje między postaciami. Głęboka więź między babką a wnuczką, trudne relacje przyjacielskie i subtelnie rozwijający się wątek miłosny - to wszystko sprawia, że bohaterowie stają się bliscy czytelnikowi. Knedler doskonale oddaje złożoność ludzkich emocji, ukazując, że nawet najbliżsi sobie ludzie mają swoje tajemnice i trudne sekrety.

Magda Knedler, jak zawsze, czerpie z historii, tym razem  w powieści znajdziemy odwołania do trudnej historii Dolnego Śląska oraz wspomnienia z I wojny światowej, przedwojennej i powojennej Warszawy, Wrocławia, a także historię pewnego dziś już zapomnianego malarza. Autorka  umiejętnie łączy te wątki, nadając powieści dodatkowy muzyczno-malarski wymiar. Muzyka i malarstwo pięknie łączą się ze sobą, stając się bardzo ważną częścią fabuły. A te delikatne i subtelne, artystyczne  opisy świadczą o wrażliwości autorki i jej wyjątkowych umiejętnościach pisarskich.

"Grudniowy dom" to zdecydowanie więcej niż tylko świąteczna opowieść. Magda Knedler, poprzez wciągającą fabułę i głębokie charakterystyki postaci, tworzy powieść, która pozostaje w pamięci czytelnika. To lektura, która porusza, skłania do refleksji i zostawia uczucie satysfakcji po ostatniej stronie.

Informacje dodatkowe o Grudniowy dom:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-11-08
Dodał/a opinię: MagdaKa

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Grudniowy dom

Kup książkę Grudniowy dom

Narzeczona z powstania
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Narzeczona z powstania

W czasie wojny kocha się inaczej. Mocniej Czerwiec 1938 roku jest wyjątkowo ciepły. Maria czuje, że rozpierają ją energia i młodość. Spotyka się ze swoją...

Szepty z wyspy samotności
Magda Knedler0
Okładka ksiązki - Szepty z wyspy samotności

Opowieść o miłości, szaleństwie i zarazie Spinalonga zrobiła na nim ogromne wrażenie. Wracali tam z Agą kilkakrotnie, bez celu, po prostu pomilczeć. Żadne...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;