Dziękuję Wydawnictwo Otwarte za możliwwość poznania nieznanej mi dotąd historii boksera, polskiego Żyda z Bełchatowa Hercka Hafta.
Biografia Hafta jest jedną z wielu historii ocalałych z Holocaustu, którzy przetrwali dzięki niesamowitej woli przeżycia oraz niewiarygodnych zdarzeń.
Harry, a właściwie Hercka, urodził się 28 lipca 1925 roku w Bełchatowie, jako ósme dziecko Hindy i Mojsze Haftów. Rodzina borykała się z ubóstwem i wieloma trudnościami.
Kiedy miał trzy lata zachorował na dur brzuszny, którym zaraził rodziców. Ojciec zmarł, a chłopiec od tej pory był obwiniany przez resztę rodzeństwa o jego śmierć. W wieku pięciu lat zarabiał. W szkole również nie było mu łatwo z racji szerzącego się antysemityzmu. Po pewnym zajściu został wyrzucony ze szkoły. To spowodowało, iż jego najstarszy brat Aria, który przejął rolę głowy rodziny od tej pory znęcał się nad nim, by nauczyć go posłuszeństwa i zapędził do pracy.
Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, Bełchatów - rozwijające się miasto, centrum przemysłu odzieżowego, w którym osoby narodowości żydowskiej stanowiły 3/4 ludności i należały do niemal wszystkich klas społeczno - ekonomicznych, stało się miastem trudnym do życia. Na początku września zostało zbombardowane. Już wtedy cudem 14 wówczas Hercka i jego matka uniknęli śmierci, a ich dom ocalał jako nieliczny. Miasto podzielono na część żydowską i aryjską. Zajęto żydowskie domy, majątki i firmy.Wprowadzano coraz to nowe restrykcje. Dookoła pełno było Volsdeutschów i szmalcowników złożonych z grup Polaków i Żydów, chętnych donosić Niemcom, jednak chłopak bez obaw podjął się pracy szmuglera. Dzięki zyskom, jego rodzinie wiodło się, jak nigdy przedtem.
gdy dostał się w ręce nazistów ratując Arię, ci połamali mu palce obu dłoni. Przerzucali go z jednego obozu pracy do drugiego. Był w Poznaniu, Strzelinie, Auschwitz - Birkenau, Jaworznie, Flossenburgu, Gross - Rosen, Amberg. Trafiając do Auschwitz został przydzielony do pracy w krematorium, co wzbudziło w nim traumę do końca życia. Układ z niemieckim żołnierzem o nazwisku Sneider uratował życie jemu i jego bratu Perecowi. To on zrobił z niego boksera. Harry bowiem brał udział w walkach organizowanych dla oficerów SS. Stał się Żydowską Bestią z Jaworzna.
Uciekając z marszu śmierci splamił się krwią. Nie był więc kryształowym bohaterem ocalałym z Holocaustu.
Trafił do obozu dla przesiedleńców w Niemczech. Wraz z amerykańskimi żołnierzami, od których otrzymał dom, odebrany rodzinie niemieckiego oficera, otworzył w nim burdel. Tak Harf ponownie spotkał brata Pereca. Nikt więcej z ich rodziny nie przeżył wojny.
W 1946 roku wziął udział w Żydowskich Mistrzostwach Bokserskich w Monachium organizowanych przez amerykańskich żołnierzy, które wygrał. Cztery miesiące później pod fałszywym nazwiskiem przypłynął do Ameryki.
Jako jedyny biały trenował w Harlemie. Wszedł do świata boksu z nadzieją na ogromną karierę, ale rządzonego prawami gangsterów i mafii. Walczył aż do dnia, w którym przyszło zmierzyć mu się z legendarnym i niepokonanym Rockym Marciano.
To w Ameryce założył rodzinę i w końcu odnalazł ukochaną Leę.
Chociaż książka liczy zaledwie 250 stron, to niesamowite, jak wiele może przeżyć jeden człowiek. Przeżycia, jakich doświadczył rzutowały na całym jego życiu oraz na to jakim był ojcem. "Był prymitywnym, porywczym, nieprzewidywalnym drabem. często się go wstydziłem" pisze o nim autor książki, syn Alan Scott Haft. Ci, którzy trafiali do obozów nie umierali tylko w komorach gazowych. Ginęli w egzekucjach, z przepracowania, tortur, chorób, głodu, z którego powodu byli również ofiarami kanibalizmu. Tego niebywałego aktu braku człowieczeństwa był również Haft i jego brat. Jak uporać się z demonami i wrócić do normalnego życia po takich doświadczeniach? Jak funkcjonować normalnie, kiedy koszmary nie dają spokoju? Ta biografia nie jest wzniosłą, rzewną opowieścią. To napisana prostym językiem opowieść o losach człowieka, który chciał przetrwać. Opowieść otwierająca oczy na dzisiejszą rzeczywistość, w której historia odbija się niczym w lustrzanym odbiciu. Warto po nią sięgnąć, ponieważ niebawem na jej podstawie ukaże się film , a nawet najlepsi scenarzyści nie byliby w stanie wymyślić takiej historii. Zdecydowanie polecam.

Informacje dodatkowe o Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano.:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2019-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978 - 83 - 8135 - 01
Tytuł oryginału: Harry Haft. Auschwitz Survivor, Challenger of Rocky Marciano
Tłumaczenie: Małgorzata Kafel
Dodał/a opinię: patrycjadyrda

Zobacz opinie o książce Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano.

Kup książkę Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano.

„Historia Harry’ego Hafta jest dowodem klęski nazistów, którzy nie zdołali zniszczyć Żydów. Nie udało im się stłamsić ducha oporu, ludzkiej woli przetrwania i potrzeby wolności...”

Forget Me Not
Julie Soto