Hercka Haft, polski Żyd z Bełchatowa, miał czternaście lat, gdy wybuchła wojna, a szesnaście, gdy trafił do Auschwitz. W piekle na ziemi stracił bliskich i wiarę w Boga. Zmuszony do walki z innymi Żydami na gołe pięści stał się Animal Jew – żydowskim zwierzęciem dostarczającym rozrywki nazistowskim prominentom. Wiedział, że jego życie zależy od tego, czy wygra kolejną walkę. Stoczył ich siedemdziesiąt pięć.

Tak narodził się bokser – późniejszy Harry Haft.

Po ucieczce z marszu śmierci trafił do Ameryki. Jako jedyny biały trenował samotnie na Brooklynie. Walczył z przeciwnikami bez tytułów aż do dnia, gdy stanął na jednym ringu z niepokonanym mistrzem świata wagi ciężkiej – Rockym Marciano. Przed Haftem otworzyły się drzwi do wielkiej kariery, ale także do bezwzględnego świata gangsterów i mafii.

Alan Scott Haft z pasją opisuje losy swego ocalałego z Holokaustu ojca, który – wykorzystując ponadludzko rozwinięty instynkt przetrwania i nieugiętą wolę walki – został zawodowym bokserem. Cenę, jaką za to zapłacił, poznali tylko jego najbliżsi.

Informacje dodatkowe o Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano.:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2019-09-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978 - 83 - 8135 - 01
Tytuł oryginału: Harry Haft. Auschwitz Survivor, Challenger of Rocky Marciano
Tłumaczenie: Małgorzata Kafel

Kup książkę Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano.

„Historia Harry’ego Hafta jest dowodem klęski nazistów, którzy nie zdołali zniszczyć Żydów. Nie udało im się stłamsić ducha oporu, ludzkiej woli przetrwania i potrzeby wolności...”

Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano. - opinie o książce

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Dziękuję Wydawnictwo Otwarte za możliwwość poznania nieznanej mi dotąd historii boksera, polskiego Żyda z Bełchatowa Hercka Hafta.
Biografia Hafta jest jedną z wielu historii ocalałych z Holocaustu, którzy przetrwali dzięki niesamowitej woli przeżycia oraz niewiarygodnych zdarzeń.
Harry, a właściwie Hercka, urodził się 28 lipca 1925 roku w Bełchatowie, jako ósme dziecko Hindy i Mojsze Haftów. Rodzina borykała się z ubóstwem i wieloma trudnościami.
Kiedy miał trzy lata zachorował na dur brzuszny, którym zaraził rodziców. Ojciec zmarł, a chłopiec od tej pory był obwiniany przez resztę rodzeństwa o jego śmierć. W wieku pięciu lat zarabiał. W szkole również nie było mu łatwo z racji szerzącego się antysemityzmu. Po pewnym zajściu został wyrzucony ze szkoły. To spowodowało, iż jego najstarszy brat Aria, który przejął rolę głowy rodziny od tej pory znęcał się nad nim, by nauczyć go posłuszeństwa i zapędził do pracy.
Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, Bełchatów - rozwijające się miasto, centrum przemysłu odzieżowego, w którym osoby narodowości żydowskiej stanowiły 3/4 ludności i należały do niemal wszystkich klas społeczno - ekonomicznych, stało się miastem trudnym do życia. Na początku września zostało zbombardowane. Już wtedy cudem 14 wówczas Hercka i jego matka uniknęli śmierci, a ich dom ocalał jako nieliczny. Miasto podzielono na część żydowską i aryjską. Zajęto żydowskie domy, majątki i firmy.Wprowadzano coraz to nowe restrykcje. Dookoła pełno było Volsdeutschów i szmalcowników złożonych z grup Polaków i Żydów, chętnych donosić Niemcom, jednak chłopak bez obaw podjął się pracy szmuglera. Dzięki zyskom, jego rodzinie wiodło się, jak nigdy przedtem.
gdy dostał się w ręce nazistów ratując Arię, ci połamali mu palce obu dłoni. Przerzucali go z jednego obozu pracy do drugiego. Był w Poznaniu, Strzelinie, Auschwitz - Birkenau, Jaworznie, Flossenburgu, Gross - Rosen, Amberg. Trafiając do Auschwitz został przydzielony do pracy w krematorium, co wzbudziło w nim traumę do końca życia. Układ z niemieckim żołnierzem o nazwisku Sneider uratował życie jemu i jego bratu Perecowi. To on zrobił z niego boksera. Harry bowiem brał udział w walkach organizowanych dla oficerów SS. Stał się Żydowską Bestią z Jaworzna.
Uciekając z marszu śmierci splamił się krwią. Nie był więc kryształowym bohaterem ocalałym z Holocaustu.
Trafił do obozu dla przesiedleńców w Niemczech. Wraz z amerykańskimi żołnierzami, od których otrzymał dom, odebrany rodzinie niemieckiego oficera, otworzył w nim burdel. Tak Harf ponownie spotkał brata Pereca. Nikt więcej z ich rodziny nie przeżył wojny.
W 1946 roku wziął udział w Żydowskich Mistrzostwach Bokserskich w Monachium organizowanych przez amerykańskich żołnierzy, które wygrał. Cztery miesiące później pod fałszywym nazwiskiem przypłynął do Ameryki.
Jako jedyny biały trenował w Harlemie. Wszedł do świata boksu z nadzieją na ogromną karierę, ale rządzonego prawami gangsterów i mafii. Walczył aż do dnia, w którym przyszło zmierzyć mu się z legendarnym i niepokonanym Rockym Marciano.
To w Ameryce założył rodzinę i w końcu odnalazł ukochaną Leę.
Chociaż książka liczy zaledwie 250 stron, to niesamowite, jak wiele może przeżyć jeden człowiek. Przeżycia, jakich doświadczył rzutowały na całym jego życiu oraz na to jakim był ojcem. "Był prymitywnym, porywczym, nieprzewidywalnym drabem. często się go wstydziłem" pisze o nim autor książki, syn Alan Scott Haft. Ci, którzy trafiali do obozów nie umierali tylko w komorach gazowych. Ginęli w egzekucjach, z przepracowania, tortur, chorób, głodu, z którego powodu byli również ofiarami kanibalizmu. Tego niebywałego aktu braku człowieczeństwa był również Haft i jego brat. Jak uporać się z demonami i wrócić do normalnego życia po takich doświadczeniach? Jak funkcjonować normalnie, kiedy koszmary nie dają spokoju? Ta biografia nie jest wzniosłą, rzewną opowieścią. To napisana prostym językiem opowieść o losach człowieka, który chciał przetrwać. Opowieść otwierająca oczy na dzisiejszą rzeczywistość, w której historia odbija się niczym w lustrzanym odbiciu. Warto po nią sięgnąć, ponieważ niebawem na jej podstawie ukaże się film , a nawet najlepsi scenarzyści nie byliby w stanie wymyślić takiej historii. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Harry Haft. historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" to książka, której zdecydowanie warto poświęcić czas. To historia człowieka, który przeżył piekło i nie poddał się w walce o sukces. To opowieść o mężczyźnie, który w wieku 14 lat musiał stać sie dorosłym i zmierzyć się z rzeczywistością wojny i obozu koncentracyjnego. Główny bohater to doskonały przykład niezłomnego charakteru i bezgranicznie wiary w sukces. Zaczynał od amatorskich walk w obozie dostarczając rozrywki nazistowskim żołnierzom. Każda wygrana to szansa na przeżycie. Po ucieczce z obozu trafił do Ameryki. Zdolny, młody chłopak zaczął trenować pod okiem trenera i z każdym dniem wspinał się coraz wyżej aż trafił na sam szczyt. To również książka, która pokazuje jak wiele człowiek jest gotów znieść i jak wiele gotów jest poświęcić aby przeżyć. Dowiadujemy się, że najwiekszym wrogiem człowieka jest drugi człowiek. Pełna emocji i osobistych refleksji historia o człowieku z krwi i kości, który popełnił wiele błędów ale nigdy się nie poddał i wytrwale dążył do celu. Serdecznie polecam Wam lekturę książki "Harry Haft. historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" i zachęcam do dzielenia się opinią.

"Harry Haft" Alan Scott Haft
" Po wszystkim, przez co przeszedłem, co może mi zrobić jakiś facet w rękawicach?" Harry Haft

Alan Scott Haft przedstawia w tej książce historię życia swojego ojca.
Hercka Haft od najmłodszych lat nie miał w życiu łatwo. Wychowany w wielodzietnej rodzinie, ledwo wiążącej koniec z końcem, musiał szybko nauczyć się samodzielności i zaradności. Po śmierci ojca, opiekę nad rodziną przejął najstarszy brat Hercki, Aria. Ten nie szczędził najmłodszemu bratu przemocy, każde złe zachowanie, przewinienie było karane surowo. Po części przez to, jak i prześladowania i złe traktowanie ze strony nauczycieli i innych uczniów, Hercka musiał nauczyć się bronić, bić, aby nie dać sobą pomiatać. Po jednej z takich bijatyk, w których atakuje nauczyciela, zostaje usunięty ze szkoły publicznej. Niedługo potem wybucha II wojna światowa. Hercka ma zaledwie 14 lat. Musi odnaleźć się w tej nowej, przerażającej rzeczywistości, stworzonej przez nazistów. Mimo koszmaru okresu w jakim przyszło mu żyć, nasz bohater ma plany, ma ukochaną Leę, planuje ślub. Jego plany niweczą Niemcy, którzy pod przykrywką rejestracji mężczyzn do pracy, zamierzają wywieźć ich do obozów koncentracyjnych. Hercka ma prawie 16 lat, więc jego ten spis nie obowiązuje, ale jego starszy brat, nieświadomy zagrożenia, zgłasza się do rejestracji. Hercka gdy poznaje prawdziwe intencje nazistów, idzie uratować brata, co mu się udaje, ale sam zostaje złapany i zastępuje Arię na liście do obozu. Tak rozpoczyna się jego gehenna i tułaczka po obozach śmierci. Ciężka praca, głód, bicie, znęcanie się, przerażające warunki w barakach, brak wody, przypadki kanibalizmu, dziesiętkowały ludzi w obozach. Ale Hercka chciał żyć i robił wszystko by zachować swój cenny skarb, jakim jest życie. Dzięki swojej zaradności i sprytowi udało mu się wkraść w łaski pewnego oficera SS. Ten za obietnicę pomocy wybielenia jego imienia po wojnie ze strony Hafta, wziął go pod swoje skrzydła. Dokarmiał, uratował gdy Hercka trafił do szpitala, co było równoznaczne z wyrokiem śmierci, przygotowywał go do walk na gołe pięści w obozach. Gdy do obozu trafił brat naszego bohatera, Hercka opiekował się nim i dzięki swoim chodom u oficera, zapewnił ochronę i jemu. W obozie Haft stoczył 75 walk. Każda z nich, i zwycięstwo, oznaczało dla niego być albo nie być. Jego celem było przetrwać to piekło i powrócić do ukochanej. Dostarczał rozrywki nazistowskim żołnierzom, nazywany Żydowską Bestią, musiał wyłączyć emocje, ludzkie odczucia i walczyć, czasem z mężczyznami ledwo trzymającymi się na nogach z wyczerpania i głodu.
Podczas ewakuacji obozu podczas marszu śmierci podejmuje odważną próbę ucieczki. Udaje mu się uciec Niemcom
Odtąd pełny strachu, zaszczuty, głodny, lękający się o przyszłość stawia wszystko na jedną kartę. Posuwa się do czynów karygodnych, niewybaczalnych, aby przetrwać za wszelką cenę.
Udaje mu się dotrwać w ukryciu do końca wojny, potem z pomocą amerykańskich żołnierzy wychodzi powoli na prosto, choć biznesy jakich się ima, nie są zbyt chwalebne. Lecz w warunkach powojennych, człowiek musiał jakoś żyć.
W końcu udaje mu się wyjechać do wuja, do Ameryki. Tam postanawia robić to, w czym jest dobry. Postanawia być zawodowym bokserem. Spotyka się to ze sprzeciwem jego wuja, który wyrzuca go z domu. Hercka, teraz już Harry, ma wsparcie jedynie w swoim menadżerze, który załatwia mu mieszkanie, trenera, walki. Harry chce odnieść jak największe sukcesy na polu bokserskim, chce by mówiły o nim prasa i telewizja, ma nadzieję, że pomoże mu to odnaleźć Leę.
Haft walczył w kilkunastu walkach, w większości zwyciężając, jednak po ostatnich czterech porażkach z rzędu, był załamany, chciał się poddać. Wszystko miała zmienić walka z Rockym Marciano, miała być jego biletem do sławy i kluczem do rozwoju kariery. Jednakże boks w Ameryce tamtego okresu, to boks w rękach mafii i gangsterów. Gdy Harry dostaje ostrzeżenie przed walką z Rockym, musi zrezygnować albo z marzenia o karierze zawodowego boksera albo ze swojego najcenniejszego skarbu. Harry rezygnuje z boksu. Przegrywa walkę i schodzi na zawsze z ringu.
Zrywając z boksem, kończy kolejny etap w swoim życiu, zakłada rodzinę, znajduje pracę, żyje.
Po 15 latach spotyka się wreszcie z Leą, którą odnajduję w Miami.
Alan Scott Haft w posłowiu wyjawia, że dzięki opowiedzianej przez ojca historii jego życia, w końcu rozumie jego zachowanie, to jakim człowiekim stał się poprzez wszystkie doświadczenia, jak wojna, obóz, to piekło na ziemi, go zmieniły, że rozumie i wybacza mu jego porywczość, przemoc, którą stosował wobec własnych dzieci.

Biografia ta jest smutną podróżą nastolatka poprzez piekło obozów, wojny, przerażającą opowieścią o przetrwaniu za wszelką cenę, historią o odwadzę, silę, miłości, przyjaźni, harcie ducha, talencie, który rodził się podczas walk na śmierć i życie w obozie, walk, przypominających te gladiatorów w starożytnym Rzymie, talencie, który miał szansę na wielki sukces, a został zduszony w zarodku przez macki świata przestępczego, nadziei, która trzymała przy życiu zawsze, a także odkrywająca prawdę o życiu, że jest to jedyny skarb, o który warto walczyć, należy dbać, i że nic nie jest cenniejsze od życia.

Polecam z całego serca lekturę biografii Harry'ego Hafta dla spragnionych wiedzy o świecie bokserskim, ale także miłośników historii i losów ludzi, którzy przeżyli to piekło na ziemi, jakim była II wojna światowa.