Historia pszczół

"Historia pszczół" to książka opowiedziana z trzech perspektyw.
William to przyrodnik, który żyje w 1852 roku i po pewnej nieprzyjemniej dla niego rozmowie, od wielu miesięcy nie rusza się z łóżka.
2009 rok. George ma nadzieję, że jego syn Tom pójdzie w jego ślady i również zostanie pszczelarzem. Jednak on ma zupełnie inne plany na przyszłość. Dodatkowo coraz częściej słyszy się o masowym opuszczaniu uli przez zamieszkujące je owady.
Tao żyje w 2098 roku w świecie, w którym nie ma już pszczół. Od rana do wieczora pracuje nad zapylaniem kwiatów. Jednak pewnego nieszczęśliwego dnia jej syn znika w tajemniczych okolicznościach. Kobieta zrobi wszystko, by odnaleźć syna.
Ta książka wywołała we mnie ogrom emocji. Została napisana wspaniale, z każdej z trzech perspektyw czujemy inny klimat powieści. Dzięki krótkim rozdziałom i całkiem sporej czcionce czytało się ją bardzo szybko. Nie mogłam oderwać się od tych historii. Każdy z bohaterów był inny. Mieli różne problemy, żyli w innych czasach i kierowali się odmiennymi priorytetami życiowymi. Prawie wszystkie przemyślenia każdego z nich były po prostu przepiękne i niesamowicie opisane. I - o dziwo - nie łączyły ich tylko pszczółki. Domyśliłam się, jakie jest powiązanie między George'm a Williamem, ale reszta? Po prostu wow i brak słów.
Problem wyginięcia pszczół i ich wpływu na nasze środowisko, który ciągnął się przez całą książkę to coś naprawdę okropnego.
Nie w sensie poetyckim - było to opisane wspaniale i bardzo uświadamiało. Ale sam fakt, że coś takiego może się wydarzyć...
Ta powieść przedstawia bardzo przystępnie wiele ważnych spraw. Już teraz mówi się o tym, jak okropne skutki może wywołać wyginięcie tych pożytecznych owadów. Jednak mówi się o tym o wiele za mało.
Ta książka to historia o bezsilności, ambicji i nadziei na lepsze jutro.
A to wszystko przeplatają i łączą w całość pszczółki.
A w zasadzie, w większości ich brak.
Ocena: 10/10

Informacje dodatkowe o Historia pszczół:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-04-14
Dodał/a opinię: Julka2021

Zobacz opinie o książce Historia pszczół

Kup książkę Historia pszczół

”Jeśli czytelnik przyjrzy się podziwu godnej strukturze tych organów, odkryje wyrafinowaną sztukę i z pewnością zrozumie, że Bóg nawet w najmniejszych owadach, nawet w ich maleńkich organach ukrywa zdumiewające cuda.”

Błękit
Maja Lunde0
Okładka ksiązki - Błękit

Autorka bestsellerowej Historii pszczół - sprzedanej w Polsce w nakładzie 65 tysięcy egzemplarzy - powraca z niezwykłą powieścią o... wodzie. Przyszłość...

Pani Wiatru
Maja Lunde0
Okładka ksiązki - Pani Wiatru

,,Pani Wiatru" to stworzona przez Maję Lunde i Lisę Aisato trzecia część tetralogii o porach roku, którą pokochały osoby czytające na całym świecie - pierwsza...