Idealna

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324037186
Liczba stron: 336
Język oryginału: polski
Ilustracje: Izabela Marcinowska/Lyn Randle/Szara Reneta
Dodał/a opinię: Iwa90

Ocena: 4.64 (42 głosów)

"Idealna" to literacki debiut Marty Stachuli. Czy udany? Najlepiej przekonać się o tym samemu. 

Powieści opiera się na narracji czterech osób. 

Anita - ładna, zadbana kobieta. Ma powodzenie wśród mężczyzn. Dobrze układa się jej zawodowo - pracuje zdalnie w domu i dobrze zarabia. Jednak nieudane próby zajścia w ciążę burzą jej spokój, pewność siebie i jej idealny wizerunek. Anita popada w depresję. Przestaje o siebie dbać, nie poświęca wystarczającej uwagi pracy, a jej pasją/obsesją stało się obserwiwanie ludzi przez kamery monitoringu. Szczególnie upodobała sobie kamerę zamontowaną na praskim trambaju. 

Adam - mąż Anity. Jest w niej bardzo zakochany, jednak życie wg cykli owulacji i ciągłe humorki żony zaczynają go męczyć. Doprowadzają do tego, że nie przyznaje się do awansu by móc wcześniej wychodzić do pracy, a zrozumienia szuka u boku innej kobiety. 

Marta - kobieta dogłębnie zraniona przez innego mężczyznę. Ciągle wspomina "ten dzień"  gdy to się stało. Układa misterny plan zemsty za to co ją spotkało. 

Eryk - artysta, który podejmuje się każdego zlecenia aby związać koniec z końcem, nawet tego nielegalnego. 

Historie tych czterech bohaterów niespodziewanie splatają się ze sobą i zazębiają czyniąc ją jeszcze ciekawszą. 

Powieść czyta się bardzo przyjemnie. Zwroty akcji zaskakują i trzymają w napięciu. Przeniesienie późniejszej akcji do Pragi było trafnym posunięciem. Sprawiło, że książka zyskała na swojej oryginalności, urozmaiciło powieść i wywołało wzrost napięcia i niepewności. 

Książka porusza ciekawy problem podglądania ludzi przez kamery monitoringu. W obecnym świecie mimo pozornej anonimowości ciągle jesteśmy obserwowani. Ta obsesja potrafi doprowadzić do tego, że życie obcych isób jest ważniejsze niż nasze własne. 

Magda Stachula porusza jeszcze jeden ważny temat - starania się o dziecko. Czasami dążenie za wszelką cenę do zostania rodzicami sprawia, że kochający się wcześniej ludzie oddalają się od siebie i stają się sobie obcy. Taki rozkład relacji bardzo trudno naprawić i zawsze pozostanie ślad, który jest jak drzazga w palcu - mała, ale nie pozwala o sobie zapomnieć. 

Do lektury tej książki nsmówiła mnie bibliotekarka, gdy zapytałam o ciekawy thriller. Wybór okazał się bardzo trafny i sprawił, że z przyjemnością zapoznam się z pozostałymi powieściami autorki. "Idealna"  to idealna pozycja na długie wieczory. 

Kup książkę Idealna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Idealna
Inne książki autora
Trzecia
Magda Stachula0
Okładka ksiązki - Trzecia

Autorka "Idealnej", najlepiej sprzedającego się debiutu kryminalnego ostatnich lat, wraca z nową historią, która nie pozwoli ci zasnąć. Najpierw...

W pułapce
Magda Stachula0
Okładka ksiązki - W pułapce

Klara budzi się rano na klatce schodowej. Nie pamięta, co się działo w nocy, nie wie, jak wróciła do domu. Z przerażeniem orientuje się, że od imprezy...

Zobacz wszystkie książki tego autora