Izabela. Świat w płomieniach

Tom 1 cyklu Izabela

Jeszcze kilka lat temu nie spodziewałam się, że zapałam taką miłością do powieści historycznych, tym bardziej że w szkole historia wywoływała u mnie niezbyt przyjemne emocje, a zapamiętywanie dat było najgorszą karą. Jednak znakomici polscy autorzy przełamywali stopniowo mój opór, a ja coraz chętniej sięgałam po kolejne powieści z tego gatunku. Jednym z nich jest znakomity debiutant Krzysztof P. Czyżewski autor powieści „Izabela. Świat w płomieniach”.

W książce mamy nie tylko znakomicie ukazane tło historyczne przełomu XVIII i XIX wieku, ale przede wszystkim bohaterów, których splecione tajemnicą losy trzymają czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Zachwycił mnie nie tylko efekt pracy, jaką w oddanie ówczesnego klimatu włożył autor, ale genialna wprost umiejętność wplecenia fikcji literackiej w realia historyczne. Tu nie ma jednego zbędnego zdania, niepotrzebnego wątku, czy nużącego opisu. Wszystko składa się na jedną wciągającą, momentami zabawną i szalenie fascynującą opowieść.

Niezwykła kobieta, księżna Izabela Czartoryska jest trzonem tej powieści i jednocześnie symbolem siły, determinacji i odwagi. Działając pod zmienionym nazwiskiem, wielokrotnie narażając się na niebezpieczeństwo dąży do wyjaśnienia tajemnicy niepozornej fibuli, która może okazać się bardziej wartościowa niż się wydaje dla kraju, o którego suwerenność zabiega.

Podążając tropem tajemnicy czytelnik będzie miał okazję poznać Toruń i jego historię oczami księżnej i jej towarzysza, młodego studenta Ferdynanda Skarbka. Mam osobisty sentyment do tego miasta, więc dla mnie była to fascynująca podróż w przeszłość. Równie wiele przyjemności daje tak ludzki, zupełnie inny niż podręcznikowy, obraz znanych postaci historycznych, które autor przeniósł na karty książki.

Widziałam zapowiedź Autora, że pracuje nad nową powieścią, choć na razie nie chce zdradzić, w jakich realiach historycznych ją osadzi, ale nie ma to dla mnie najmniejszego znaczenia, jeśli będę się przy niej bawić równie dobrze jak przy „Izabeli. Świat w płomieniach”. Polecam Waszej uwadze zarówno książkę, jak i nazwisko Autora, bo mam wrażenie, że będzie o nim głośno.

Informacje dodatkowe o Izabela. Świat w płomieniach:

Zobacz opinie o książce Izabela. Świat w płomieniach

Kup książkę Izabela. Świat w płomieniach

Krzysztof P. Czyżewski0
Okładka ksiązki - Izabela i sześć zaginionych koron

Rok 1813. Rosja zwycięża Napoleona i zajmuje Księstwo Warszawskie. Mocarstwa szykują się na Kongres Wiedeński, gdzie zamierzają przypieczętować kolejny...