Recenzja książki: Izabela. Świat w płomieniach

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Początek XIX wieku przyniósł Europie Napoleona i jego dążenia do wyzwolenia świata z dawnych struktur. Dla uciemiężonej, tkwiącej pod zaborami sąsiednich mocarstw Polski pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. Ale oświeceniowy świat oznaczał nie tylko bitwy na europejskich polach i realizację marzeń o samostanowieniu narodów. Był też powrotem do wartości, wśród których nadrzędne miejsce zajmowały rozum, nauka i postęp. W tych intrygujących czasach, wyznaczanych z jednej strony przez idee rewolucji francuskiej, a z drugiej – przez czasy Napoleona, toczy się akcja powieści historycznej Krzysztofa P. Czyżewskiego Izabela. Świat w płomieniach.

Osią historii jest tajemnica, która rozpala umysł jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury – księżnej Izabeli Czartoryskiej, matki Adama Jerzego Czartoryskiego, założyciela w Paryżu, po upadku powstania listopadowego, polskiej placówki i organizacji politycznej – Hotelu Lambert, inicjatorki stworzenia narodowej kolekcji, której zbiory możemy dzisiaj podziwiać w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W ręce młodej Izabeli wpadają tajemniczy medal i fibula, których historia prowadzi do Torunia, miasta słynącego nie tylko z Mikołaja Kopernika czy znakomitych katarzynek – pierniczków, ulepionych z sześciu dukatów, ale przede wszystkim z bohaterskiej postawy mieszczan wobec najeźdźców, którzy regularnie usiłowali Toruń zdobyć.

Wraz Izabelą Czartoryską i towarzyszącym jej Migdałem poznajemy świat, w którym intryga ściga intrygę, największe umysły epoki knują spiski i planują kształt przyszłej Europy, a tajemnice z przeszłości rozpalają umysły bohaterów. Oprócz tej fascynującej historii autor wręcz zasypuje czytelnika setkami ciekawostek, których na próżno szukać w podręcznikach do historii czy literatury. Opowieści o codziennych zmaganiach Samuela Lindego, autora Słownika Języka Polskiego, o niezwykłych nawykach Napoleona, cara Aleksandra i o przedziwnych sposobach zdobywania eksponatów do kolekcji samej księżnej Izabeli Czartoryskiej sprawiają, że Izabela. Świat w płomieniach to nie tylko powieść historyczna, ale przede wszystkim fascynująca opowieść z kluczem, historia kryminalna i sensacyjna, romans oraz powieść przygodowa. Dodatkowo trudno szukać w innych książkach tylu szczegółów dotyczących historii i architektury Torunia, miasta niezwykłego, którego losy zasługują na niejedną opowieść.

Swoją książką Krzysztof P. Czyżewski nawiązuje do najlepszych powieści historycznych: Henryka Sienkiewicza, Miki Waltariego czy Maurice’a Druona. W tle jawi się historia przez wielkie H, a znane nam z kart kronikarzy postaci, wespół z bohaterami stworzonymi przez autora, ożywiają świat, który wydaje się niepokojąco intrygujący i dalece odmienny od tego, czego uczyliśmy się w szkole. Całość stanowi doskonałą zabawę, pasjonującą lekturę na długie wieczory. Biorąc pod uwagę kunszt autora, o losach pięknej księżnej Izabeli Czartoryskiej z Flemmingów jeszcze usłyszymy. Czekam na nie z prawdziwą niecierpliwością.

Tagi: historyczne

Kup książkę Izabela. Świat w płomieniach

Zobacz opinie o książce Izabela. Świat w płomieniach
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski0
Okładka ksiązki - Izabela i sześć zaginionych koron

Rok 1813. Rosja zwycięża Napoleona i zajmuje Księstwo Warszawskie. Mocarstwa szykują się na Kongres Wiedeński, gdzie zamierzają przypieczętować kolejny...