Recenzja książki: Izabela. Świat w płomieniach

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Początek XIX wieku przyniósł Europie Napoleona i jego dążenia do wyzwolenia świata z dawnych struktur. Dla uciemiężonej, tkwiącej pod zaborami sąsiednich mocarstw Polski pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. Ale oświeceniowy świat oznaczał nie tylko bitwy na europejskich polach i realizację marzeń o samostanowieniu narodów. Był też powrotem do wartości, wśród których nadrzędne miejsce zajmowały rozum, nauka i postęp. W tych intrygujących czasach, wyznaczanych z jednej strony przez idee rewolucji francuskiej, a z drugiej – przez czasy Napoleona, toczy się akcja powieści historycznej Krzysztofa P. Czyżewskiego Izabela. Świat w płomieniach.

Osią historii jest tajemnica, która rozpala umysł jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury – księżnej Izabeli Czartoryskiej, matki Adama Jerzego Czartoryskiego, założyciela w Paryżu, po upadku powstania listopadowego, polskiej placówki i organizacji politycznej – Hotelu Lambert, inicjatorki stworzenia narodowej kolekcji, której zbiory możemy dzisiaj podziwiać w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W ręce młodej Izabeli wpadają tajemniczy medal i fibula, których historia prowadzi do Torunia, miasta słynącego nie tylko z Mikołaja Kopernika czy znakomitych katarzynek – pierniczków, ulepionych z sześciu dukatów, ale przede wszystkim z bohaterskiej postawy mieszczan wobec najeźdźców, którzy regularnie usiłowali Toruń zdobyć.

Wraz Izabelą Czartoryską i towarzyszącym jej Migdałem poznajemy świat, w którym intryga ściga intrygę, największe umysły epoki knują spiski i planują kształt przyszłej Europy, a tajemnice z przeszłości rozpalają umysły bohaterów. Oprócz tej fascynującej historii autor wręcz zasypuje czytelnika setkami ciekawostek, których na próżno szukać w podręcznikach do historii czy literatury. Opowieści o codziennych zmaganiach Samuela Lindego, autora Słownika Języka Polskiego, o niezwykłych nawykach Napoleona, cara Aleksandra i o przedziwnych sposobach zdobywania eksponatów do kolekcji samej księżnej Izabeli Czartoryskiej sprawiają, że Izabela. Świat w płomieniach to nie tylko powieść historyczna, ale przede wszystkim fascynująca opowieść z kluczem, historia kryminalna i sensacyjna, romans oraz powieść przygodowa. Dodatkowo trudno szukać w innych książkach tylu szczegółów dotyczących historii i architektury Torunia, miasta niezwykłego, którego losy zasługują na niejedną opowieść.

Swoją książką Krzysztof P. Czyżewski nawiązuje do najlepszych powieści historycznych: Henryka Sienkiewicza, Miki Waltariego czy Maurice’a Druona. W tle jawi się historia przez wielkie H, a znane nam z kart kronikarzy postaci, wespół z bohaterami stworzonymi przez autora, ożywiają świat, który wydaje się niepokojąco intrygujący i dalece odmienny od tego, czego uczyliśmy się w szkole. Całość stanowi doskonałą zabawę, pasjonującą lekturę na długie wieczory. Biorąc pod uwagę kunszt autora, o losach pięknej księżnej Izabeli Czartoryskiej z Flemmingów jeszcze usłyszymy. Czekam na nie z prawdziwą niecierpliwością.

Tagi: historyczne

Kup książkę Izabela. Świat w płomieniach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Izabela. Świat w płomieniach
Książka
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Inne książki autora
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski0
Okładka ksiązki - Izabela i sześć zaginionych koron

Rok 1813. Rosja zwycięża Napoleona i zajmuje Księstwo Warszawskie. Mocarstwa szykują się na Kongres Wiedeński, gdzie zamierzają przypieczętować kolejny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy