Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami o książce podejmującej temat tzw. syndromu Burn out, czyli wypalenia. Ten temat nie jest dla mnie obcy, jest nawet bardzo bliski. U wielu moich znajomych mogłam zaobserwować objawy wypalenia zawodowego i sama też od jakiegoś czasu zauważyłam pewne cechy, które mogłyby wskazywać na to, że również mogę mieć z tym problem.

"Burn out jest pełzającym procesem znużenia ciała i duszy, na który składają się zewnętrzne i wewnętrzne czynniki."

Poradnik "Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem" został napisany przez lekarza Matthiasa Marquardta. Autor w swojej zawodowej praktyce zaczął zauważać u niektórych pacjentów objawy, które jak się potem okazywało były ściśle połączone z ich stanem psychicznym, przemęczeniem lub przepracowaniem. Postanowił zagłębić się w temat Burn out i stworzyć skuteczną strategię radzenia sobie z wypaleniem. O efektach jego pracy możemy przeczytać właśnie w tej książce.

Aby zrozumieć istotę tego problemu autor początkowo wprowadza nas w szczegółową prezentację tematu burn out i podejmuje próbę definicji.
Wyczerpanie emocjonalne, niezadowolenie, reakcje depresyjne, poczucie bezsilności, niechęć do pracy, lęk i złość, wewnętrzna pustka to główne cechy wypalenia zawodowego. Zjawisko to jest coraz lepiej znane i rozpoznawane wśród lekarzy ale ciągle bardzo łatwo pomylić je z depresją. Długotrwały burn out może przyczynić się do depresji dlatego tak ważne jest jego rozróżnienie i odpowiednie przeciwdziałanie.

Gdy już dowiemy się wszystkiego o wypaleniu znajdziemy w tej książce część o tym, jak możemy z nim sobie poradzić. Autor zwraca uwagę jaką rolę ma odpowiednia dieta bogata w witaminy, sen, odpoczynek i "czas dla siebie". Podaje różne przykłady, wskazówki, a nawet przepisy m.in. na happy grillbowl.
Pomocne są też kwestionariusze, które możemy uzupełnić, w tym bardzo ważny kwestionariusz wypalenia zawodowego Maslach (MBI).

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę. Była to bardzo ciekawa lektura, która uświadomiła mi wiele spraw oraz dostarczyła konkretnych informacji o wypaleniu zawodowym. Rzuciła światło na coś, co myślałam, że dobrze znam. Oczywiście żaden poradnik nie rozwiąże za nas naszych problemów ale może pomóc w definicji i poznaniu tego z czym się zmagamy.

Informacje dodatkowe o Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-10-19
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Erschöpft: Warum uns allen die Kraft ausgeht - und was wir dagegen tun können
Dodał/a opinię: pannamelancholia

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Zobacz opinie o książce Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Kup książkę Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem