Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Problem przemęczenia dotyka nie tylko szefów na najwyższym szczeblu zarządzania, ale też matki na urlopie macierzyńskim, przedsiębiorców, nauczycieli i zwykłych pracowników. Matthias Marquardt leczył wielu pacjentów i orzeka, że przemęczenie i wypalenie zawodowe to choroby dzisiejszych czasów i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.

Informacje dodatkowe o Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-10-19
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Erschöpft: Warum uns allen die Kraft ausgeht - und was wir dagegen tun können

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2023-04-16,

Dr Matthias Marquardt opowiada o swoich osobistych przeżyciach. Próbuje połączyć te informacje z medycyną w taki sposób, aby było wszystko jasne i klarowne. Na co dzień patrzy na psychikę ludzi, którzy są wyczerpani i na skraju wytrzymałości. Sam, jak twierdzi, zmagał się ze stanem wyczerpania. Jako lekarz i sportowiec wyjaśnia nam, jakie czynniki odpowiadają za wypalenie oraz jak sobie z nimi poradzić. Zrelaksowanie, regeneracja, naładowanie sił pomogą w utrzymaniu zdrowia psychicznego i fizycznego.

Wypalenie zawodowe to stan emocjonalnego, fizycznego i psychicznego wyczerpania spowodowanego nadmiernym i długotrwałym stresem. Pojawia się, gdy czujesz się przytłoczony, wyczerpany emocjonalnie i niezdolny do sprostania ciągłym wymaganiom. W miarę utrzymywania się stresu zaczynasz tracić zainteresowanie i motywację, które skłoniły cię do przyjęcia określonej roli.

Negatywne skutki wypalenia rozciągają się na każdą dziedzinę życia — w tym na dom, pracę i życie towarzyskie. Wypalenie może również powodować długoterminowe zmiany w twoim ciele, które sprawiają, że jesteś podatny na choroby, takie jak przeziębienie i grypa.

Jeśli ciągły stres sprawia, że ​​czujesz się bezradny, rozczarowany i całkowicie wyczerpany, możesz być na drodze do wypalenia. Dzięki książce dowiesz się, co możesz zrobić, aby odzyskać równowagę i znów poczuć się pozytywnie i mieć nadzieję. To fajny pakiet porad i wskazówek motywacyjnych. 👍

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sięgnęłam po ten poradnik z bardzo prostej przyczyny. Ostatnio czuję się naprawdę przygaszona, nic mnie nie cieszy, a zmęczenie sięga zenitu. Jak sądzicie, czy ten poradnik mnie usatysfakcjonował? W pierwszej kolejności zwrócił moją uwagę na to, że objawami może być niedobór elektrolitów. Przez tydzień byliśmy bardzo chorzy i faktycznie nic nie spałam, bo wciąż trzeba było podawać na godzinę leki od gorączki, która trwała pięć dni, a i piątkę dzieci sama posiadam. Dodatkowo sama byłam chora. Mąż normalnie chodził do pracy, a ja nie miałam siły żyć. Poradnik zwraca uwagę, że uzupełnienie witamin w organizmie sprawi, że moja witalność i dobry humor wzrośnie. Jeśli jednak tak by się nie stało jest możliwość, że to objawy jakiejś choroby. Zresztą sam stres również odbiera nam chęci do życia. Zwłaszcza, kiedy robimy coś, co nie przynosi rezultatów. Poradnik radzi, by w takim przypadku zwiększyć swoją wytrzymałość, by wzmocnić układ odpornościowy. Autor opowiada nam różne przykłady swojego wyczerpania, którego doświadczył. Radzi przy tym, co mu pomagało, a co nie. Poznamy opowieści innych ludzi, którzy również mieli objawy wyczerpania. Autor bardzo dokładnie wypisuje wszystkie sytuacje, które wywołują niepotrzebny stres, a tym samym, rzeczy, które do tej pory sprawiały nam przyjemność, nagle już nas nie cieszą. Aby dokładnie pojąć co zrobić, by się tego pozbyć, należy wykorzystać kilka technik, które nam proponuje. Przede wszystkim, by zaplanować swój dzień. Wpisać wszystkie rzeczy, które musimy zrobić i nie przyjmować żadnych dodatkowych. Każdy zasługuje na odpoczynek i osoba, która nas o coś prosi, a my nie mamy czasu, by mu pomóc, powinna to zrozumieć. Trzeba nauczyć się mówić nie i nie dokładać sobie pracy. Dodatkowo poznamy wspaniałe i nawet nie trudne przepisy na śniadania, czy obiady, które pomogą nam się zregenerować. Przed wszystkim sami musimy zadać sobie pytanie co takiego robię, co czuję, że mnie wykańcza? Czy naprawdę nie ma nikogo, kto mógłby mi pomóc? Gładko się go czytało, choć najwięcej treści zajmuje opis problemów z jakimi się zmagamy.

Matthias Marquardt jest internistą, chiroterapeutą i lekarzem sportowym. Opublikował jedenaście książek na temat biegania, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz medycyny sportowej. Marquardt jest też popularnym mówcą. Przeprowadził ponad 800 seminariów i wykładów.

Wyczerpanie to zagadnienie, które dotyczy nie tylko osób zajmujących najwyższe stanowiska w firmach. Może dotykać wszystkich, niezależnie od tego, czy jest się matką, przedsiębiorcą, uczniem, nauczycielem, pracownikiem biurowym czy fizycznym. Matthias Marquardt w swojej najnowszej książce porusza temat wyczerpania i wypalenia zawodowego i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.

Burn Out Syndrom czyli syndrom wypalenia zawodowego zaczęto badać naukowo dopiero w latach 70. XX wieku, chociaż zjawisko to odkryto już ponad pół wieku temu. Wypalenie zawodowe to reakcja na nadmierny stres i przeciążenie różnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi bodźcami. Autor w swojej publikacji mówi o tym jak wyczerpanie wpływa na organizm człowieka, jakie są źródła bodźców, które nas przeciążają i jak sobie z przeciążeniem i wypaleniem poradzić. Jeśli jesteście w grupie ludzi, którzy mimo, że ciągle działają, nigdy się nie wyrabiają, którzy nie mają na nic czasu ani siły, którzy mają poczucie, że trudzą się na darmo, bo presja, którą odczuwają nigdy się nie zmniejsza. Jeśli często czujecie się osłabieni, wyczerpani czy chronicznie zmęczeni ta publikacja jest dla Was. Autor jest lekarzem i z punktu widzenia lekarza internisty i lekarza sportowego podpowiada, co możemy zrobić, aby nasze życie było szczęśliwe i dobre. Mimo że sam popełniał wiele błędów, jeśli chodzi o tempo życia, wie, że najważniejsze jest, aby każdy miał świadomość tego, co pozbawia go energii i znalazł sposób na poprawę swojego zdrowia.

„Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem” to rzeczowa i merytoryczna publikacja, która nie wyczerpuje podjętego zagadnienia, jednak daje solidne podstawy do tego, aby zacząć działać w kierunku poprawy jakości swojego życia. Co najważniejsze, zebrane w książce informacje poparte zostały bogatą bibliografią zamieszczoną na końcu publikacji. Nie jest to kolejny coachingowy poradnik, który jest zbiorem złotych myśli autora, tylko przemyślana i dopracowana publikacja poparta wieloletnim doświadczeniem i stosowną literaturą. Wszystko, o czym pisze autor zostało przez niego dokładnie sprawdzone. Marquardt przytacza w książce liczne przykłady „z życia wzięte”. Są to realne sytuacje z jego życia lub z życia innych osób. Dzięki nim wiedza, którą podaje jest lekkostrawna, a książkę czyta się przyjemnie. Język publikacji jest przystępny, a jej konstrukcja klarowna. Książka składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy, oprócz pierwszego, podzielony jest na podrozdziały. Dodatkowo na końcu oprócz źródeł, z których autor korzystał pisząc książkę, znajdują się załączniki. I to nie byle jakie załączniki, a przydatne dla każdego, kto jest zainteresowany tematem. A są to: kwestionariusz zdrowia pacjenta, kwestionariusz wypalenia zawodowego Maslach, plan treningowy i plan substytucji. Pierwszy rozdział to wstęp, w którym autor przedstawia czym jest wypalenie zawodowe i wyczerpanie i jak odróżnić je od zwykłego zmęczenia. W tym rozdziale opowiada też trochę o sobie. Kolejny rozdział traktuje o objawach wyczerpania i wypalenia, o stresie i o sygnałach alarmowych informujących o tym, kiedy stres powoduje chorobę. Tutaj autor podpowiada również, co badać udając się na kontrolne badania lekarskie, kiedy jesteśmy przewlekle zmęczeni. W rozdziale trzecim autor skupia się na tempie życia w naszej rzeczywistości, na nowoczesnym stresie i jego wpływie na naszą odporność. Mówi tu też o środkach na zmęczenie i ich wpływie na nasz organizm. Później jest trochę biologii i informacji o najważniejszych źródłach energii. Aż w końcu w rozdziale piątym dochodzimy do meritum, czyli do praktycznego działania w celu poprawy sytuacji. To tu autor podaje kompleksowy program regeneracyjny, który ma pomóc nam poradzić sobie z syndromem wypalenia. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy strategia autora działa, ponieważ jedynie przeczytałam książkę, nie zdążyłam wprowadzić w życie żadnych z polecanych w książce wskazówek. A jest to konieczne, bo bez działania w tym kierunku nic nie uda się zmienić.

„Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem” to godna polecenia publikacja dla każdego, kto czuje się jak „rozjechany przez walec”, u kresu sił. Książka dostarczy solidnej wiedzy odnośnie przyczyn takiego stanu rzeczy, podpowie, co w tej sytuacji można zrobić, a być może dzięki praktycznym ćwiczeniom i wskazówkom, których tu nie brakuje, będzie w stanie komuś pomóc zmienić swoje życie na lepsze.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-10-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Czytacie poradniki?

Ja ostatnio dostałam niezwykle interesujący i bardzo wciągający poradnik. Z wieloma cennymi uwagami i wskazówkami. Jestem zachwycona i Wy też będziecie, jeśli sięgnięcie po tę książkę.

Dr Matthias Marquardt jest lekarzem internistą i propagatorem sportu jako głównego czynnika zapobiegającego chorobom. Jest autorem licznych publikacji, jednak to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Jako lekarz opowiada nam o pacjentach, którzy przychodzą do niego i czują się "jak rozjechani przez walec". Okazuje się, że na zmęczenie uskarżają się nie tylko menadżerowie, ale także urzędnicy, przedsiębiorcy, matki na urlopach wychowawczych, czy nauczyciele.

"Niezależnie od tego, jak długo śpię, już rano czuję się wycieńczona"

Dr Matthias Marquardt pokazuje jak radzić sobie ze zmęczeniem, wypaleniem i depresją.
Dowiecie się, co trzeba zbadać jeśli jesteście przewlekłe zmęczeni. Co nie pomoże zwalczyć zmęczenia. Autor opisuje najważniejsze źródła energii oraz co zrobić, by zaopatrzyć organizm w niezbędne witaminy.
Czy wiecie, że ruch to jeden z najważniejszych elementów życia ? Albo, że uspokoicie się robiąc sobie detoks od mediów i wiadomości?
Autor podpowiada też i podsuwa gotowe sposoby na detoks od mediów.
Poznacie rady dotyczące dobrego snu, czynniki szczęścia oraz jak spowolnić tempo.
Na końcu książki są ciekawe przepisy na pełnowartościowe posiłki.

To bardzo wartościowa książka, która wniesie wiele dobrego w Wasze życie.

Gorąco polecam!

Chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami o książce podejmującej temat tzw. syndromu Burn out, czyli wypalenia. Ten temat nie jest dla mnie obcy, jest nawet bardzo bliski. U wielu moich znajomych mogłam zaobserwować objawy wypalenia zawodowego i sama też od jakiegoś czasu zauważyłam pewne cechy, które mogłyby wskazywać na to, że również mogę mieć z tym problem.

"Burn out jest pełzającym procesem znużenia ciała i duszy, na który składają się zewnętrzne i wewnętrzne czynniki."

Poradnik "Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem" został napisany przez lekarza Matthiasa Marquardta. Autor w swojej zawodowej praktyce zaczął zauważać u niektórych pacjentów objawy, które jak się potem okazywało były ściśle połączone z ich stanem psychicznym, przemęczeniem lub przepracowaniem. Postanowił zagłębić się w temat Burn out i stworzyć skuteczną strategię radzenia sobie z wypaleniem. O efektach jego pracy możemy przeczytać właśnie w tej książce.

Aby zrozumieć istotę tego problemu autor początkowo wprowadza nas w szczegółową prezentację tematu burn out i podejmuje próbę definicji.
Wyczerpanie emocjonalne, niezadowolenie, reakcje depresyjne, poczucie bezsilności, niechęć do pracy, lęk i złość, wewnętrzna pustka to główne cechy wypalenia zawodowego. Zjawisko to jest coraz lepiej znane i rozpoznawane wśród lekarzy ale ciągle bardzo łatwo pomylić je z depresją. Długotrwały burn out może przyczynić się do depresji dlatego tak ważne jest jego rozróżnienie i odpowiednie przeciwdziałanie.

Gdy już dowiemy się wszystkiego o wypaleniu znajdziemy w tej książce część o tym, jak możemy z nim sobie poradzić. Autor zwraca uwagę jaką rolę ma odpowiednia dieta bogata w witaminy, sen, odpoczynek i "czas dla siebie". Podaje różne przykłady, wskazówki, a nawet przepisy m.in. na happy grillbowl.
Pomocne są też kwestionariusze, które możemy uzupełnić, w tym bardzo ważny kwestionariusz wypalenia zawodowego Maslach (MBI).

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę. Była to bardzo ciekawa lektura, która uświadomiła mi wiele spraw oraz dostarczyła konkretnych informacji o wypaleniu zawodowym. Rzuciła światło na coś, co myślałam, że dobrze znam. Oczywiście żaden poradnik nie rozwiąże za nas naszych problemów ale może pomóc w definicji i poznaniu tego z czym się zmagamy.

Czy znane są wam pojęcia zmęczenie i wypalenie? Najczęściej kojarzone są z pracą zawodową. Ale zmęczenie czy wypalenie może dotknąć każdego z nas. Głównym powodem jest pośpiech i stres, jaki towarzyszy naszym czasom. Czy wiemy, jak sobie z tym radzić?

Autorka przedstawia nam swój poradnik , który dotyczy wypalenia i zmęczenia zawodowego, ale idealnie pasuje do każdego z nas. Przecież każdy z nas "pracuje" choć nie każdy zawodowo. Wypalenie może dotknąć uczniów, rodziców,  a nie tylko osoby pracujące.  Całość podzielona jest na pięć rozdziałów. Pierwszy to niejako wstęp, który wyjaśnia mam jak rozpoznać czy jesteśmy wyczerpani. W drugim autorka przedstawi nam różne symptomy zmęczenia. Dzięki temu dowiemy się, że nie zawsze zmęczenie to jest normalność. Czasem to oznaka choroby, zburzeń psychicznych, depresji i wielu innych czynników. Dzięki autorce będziemy mogli spróbować zaobserwować u siebie co jest przyczyną naszego wyczerpania. Stres czy może choroba.

Samo zmęczenie możemy podzielić na różę rodzaje. Jest zmęczenie fizjologiczne czy emocjonalne. Autorka na podstawie faktów stara nam się przekazać swoją wiedzę na temat zmęczenia  i wpływu stresu na nasz organizm. Na przykładzie symptomów pokazuje nam jak rozpoznać stres, zmęczenie i wypalenie zawodowe. Przekonuje nas także do wizyt u lekarzy, by np. swoje zmęczenie zbadać się i odszukać jego przyczyny. Chroniczne zmęczenie czy stres ma nie tylko negatywny wpływ na organizm ale także może być przyczyną choroby.

Autorka spor poświęca miejsca naszemu zdrowiu. Przecież to ono jest najważniejsze i często ono odpowiada za stres i zmęczenie. Pokazuje nam najważniejsze źródła energii skąd możemy czerpać swoją siłę. W poradniku znajdziemy także przepisy np. na śniadania czy obiady. Książka napisana jest prostym i przyjemnym stylem. Autorka daje nam spor rad opartych na doświadczeniu.  Nie jest to suchy poradnik. Co prawda nie przepadam za takimi, ale czasem warto sięgnąć po taką pozycję. Czy wato po ten? Tak, choć poradniki ciężko opisać. Polecam wam przeczytać go samemu i wyrobić własną opinię o nim.

Avatar użytkownika - Grazyna_a_czyta
Grazyna_a_czyta
Przeczytane:2022-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Syndrom wypalenia zawodowego, tzw. Burn Out Syndrome, został odkryty już pół wieku temu. Ci, którym znane są te pojęcia wiedzą, że na schorzenie to mogą zachorować nie tylko konkretne grupy zawodowe, ale każdy z nas, bez względu na wykonywaną pracę. Jeśli w porę nie będziemy reagować na pierwsze symptomy schorzenie może prowadzić nawet do ciężkiej depresji, której skutki mogą być tragiczne. Wyczerpanie, brak sił, zaniżone poczucie własnej wartości to tylko niektóre z objawów tej ciężkiej przypadłości. W swojej książce ,,Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem?" autor Mathias Marquardt podpowiada jak w porę sobie z nimi poradzić.

Nie od dziś wiadomo jak bardzo nasze samopoczucie i poziom stresu wpływa na nasze ciało. W tej książce autor na wielu przykładach pokazuje właśnie takie zależności, które w dzisiejszym świecie są niestety często jeszcze bagatelizowane. Na podstawie przeprowadzanych badań, swoich własnych obserwacji, ale i przede wszystkim zaprezentowanych dowodach medycznych wprowadza nas w pojęcia jakimi są wypalenie, wyczerpanie czy już bardziej zaawansowane schorzenia jak depresja. Prezentuje sposoby zarówno na uniknięcie jak i poradzenie sobie właśnie z tymi przypadłościami.

Wiele przykładów zaczerpniętych z życia sprawia, że książka jest łatwa w odbiorze. Zaprezentowane w niej porady są dostępne na wyciągnięcie ręki i każdy może znaleźć sposób na poradzenie sobie z wyczerpaniem, które nie koniecznie musi być związane z fizycznym czynnikami. To pozycja dla każdej osoby, zwłaszcza w tych trudnych, pełnych niepewności i wątpliwości czasach.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-11-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Muszę przyznać, że po książce ,,Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem" spodziewałam się trochę czegoś innego.

Myślałam, że będzie dotyczyła życia zawodowego, pracy nad sobą, ustalania priorytetów. I jest o tym, pomijając ten pierwszy element.

Jest to ciekawa i wartościowa lektura. Autor jest lekarzem internistą, byłym sportowcem i miłośnikiem sportu. Uważa, że może on rozwiązać wiele naszych problemów i jest bardzo istotny dla zdrowia.

Z tej książki dowiemy się dlaczego jesteśmy osłabieni i zmęczeni, a niekiedy wyczerpani i  co możemy w związku z tym zrobić. Przeczytamy także o zjawisku nowoczesnego stresu i jego wpływie na nasze zdrowie, poznamy najważniejsze źródła energii, a także podsumujemy i przemyślimy sobie nasze życie codzienne.

Na pewno jeszcze nie raz wrócę do tego tytułu. Zaznaczyłam sobie naprawdę wiele wartościowych fragmentów.

Podobało mi się także to, że autor zawarł też wiele informacji naukowych. Objaśnia dokładnie różne procesy i funkcjonowanie naszego organizmu.

Przyznaj sam/a przed sobą, czy kiedykolwiek nie czułeś się zmęczony, pozbawiony chęci czy energii. Wyczerpanie odciska na tobie piętno, pozbawiając cię wyżej wymienionych czynników, które powinny doprowadzać do działania.

Poradnik, który prezentuje przed wami, został napisany przez doktora sportowego i internistę. Możecie się zdziwić i zadawać pytanie ,,Skąd on może mieć pojęcie o sferze psychicznej?". Zawsze powtarzano, że z danym problemem idzie się do osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Jednak wszystko, co ujął w tym poradniku, opiera na doświadczeniu płynącym z pracy ze sportowcami czy własnym.

Słuchanie naszego organizmu to teza stara jak świat, jednak jak widzicie, całkowicie aktualna po dziś dzień. To on jako najważniejszy fundament wie, co w danej chwili jest dla niego priorytetowe, wysyłając nam sygnały. Często bagatelizujemy je, dalej krocząc swoim trybem. Niestety, ale aby zachować pewne zdrowie, ważne jest też, aby utrzymać balans, zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny.

Jako osoba mająca niejednokrotnie taki moment w życiu, nawet tutaj na booksgramie chętnie przeczytałam ten poradnik. Rady, jakimi uraczył nas autor, z pewnością będę wykorzystywać, by coś, co kiedyś sprawiało mi ogromną radość, dodawało mi również teraz tej siły i energii.

Polecam każdemu zapoznać się z tą książką, bo jak widzicie wypalenie czy zmęczenie może dotykać nas w różnych sferach życia, nie tylko w pracy zawodowej. Może wtedy przestaniemy czuć się źle z samym sobą, bo i takie momenty nachodzą, gdy ten syndrom nas zaatakuje.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-10-22, Przeczytałem,

[ Współpraca reklamowa] Wydawnictwo Muza

Żyjemy w czasach, które prawie na każdym kroku przysparzają nam stresu, a ten z kolei prowadzi do wyczerpania.

Wyczerpanie to po prostu brak energii. Na bark sił skażą się dzisiaj nie tylko menagerowie dużych firm, ale również drobni przedsiębiorcy, pracownicy urzędów, matki na urlopie wychowawczym czy nauczyciele. Grup zawodowych jest coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje? I jak sobie pomóc? Na te pytania odpowie nam książka napisana w formie poradnika ,,Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem".

Bardzo zaskoczyła mnie, że stresująca jest sytuacja matki na urlopie wychowawczym, jak również okres między Świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Zdałam sobie sprawę po przeczytania tego poradnika, że nasze dzisiejsze społeczeństwo, żyje w wiecznym stresie.

Książka zawiera wiele wskazówek jak wesprzeć nas organizm w sytuacjach, które narażają nas na stres. Powinniśmy zastanawiać się nad tym ile śpimy i jak, czy mamy odpowiednią ilość żelaza we krwi. A może brakuje nam witaminy B12. I to co uważam dzisiaj na dość ważne: Może warto zafundować sobie detoks od telewizji i od wiadomości?

Książka opatrzona jest w liczne zestawienia, które pomogą zrozumieć czego nam brakuje w organizmie. Jak zwalczać stres i czego nie robić, ponieważ na pewno nam to nie pomoże. Poradnik podpowiada również jak planować swój dzień i co można zjeść na śniadanie czy obiad, by lepiej się czuć. Na końcu książki znajdziemy również Kwestionariusz zdrowia, Kwestionariusz wypalenia zawodowego, plan treningu i plan substytucji mikroelementów.

Książka napisana jest łatwym i przyswajalnym językiem. Przybliża nam czym jest wypalenie zawodowe i ogólne przemęczenie.

Poradnik polecam zarówno tym, którzy chcą sprawdzić czy ich dotyka problem wyczerpania i co mogą z tym zrobić, jak również tym, którzy są po prostu ciekawi tego zagadnienia.