Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Matthias Marquardt jest internistą, chiroterapeutą i lekarzem sportowym. Opublikował jedenaście książek na temat biegania, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz medycyny sportowej. Marquardt jest też popularnym mówcą. Przeprowadził ponad 800 seminariów i wykładów.

Wyczerpanie to zagadnienie, które dotyczy nie tylko osób zajmujących najwyższe stanowiska w firmach. Może dotykać wszystkich, niezależnie od tego, czy jest się matką, przedsiębiorcą, uczniem, nauczycielem, pracownikiem biurowym czy fizycznym. Matthias Marquardt w swojej najnowszej książce porusza temat wyczerpania i wypalenia zawodowego i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.

Burn Out Syndrom czyli syndrom wypalenia zawodowego zaczęto badać naukowo dopiero w latach 70. XX wieku, chociaż zjawisko to odkryto już ponad pół wieku temu. Wypalenie zawodowe to reakcja na nadmierny stres i przeciążenie różnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi bodźcami. Autor w swojej publikacji mówi o tym jak wyczerpanie wpływa na organizm człowieka, jakie są źródła bodźców, które nas przeciążają i jak sobie z przeciążeniem i wypaleniem poradzić. Jeśli jesteście w grupie ludzi, którzy mimo, że ciągle działają, nigdy się nie wyrabiają, którzy nie mają na nic czasu ani siły, którzy mają poczucie, że trudzą się na darmo, bo presja, którą odczuwają nigdy się nie zmniejsza. Jeśli często czujecie się osłabieni, wyczerpani czy chronicznie zmęczeni ta publikacja jest dla Was. Autor jest lekarzem i z punktu widzenia lekarza internisty i lekarza sportowego podpowiada, co możemy zrobić, aby nasze życie było szczęśliwe i dobre. Mimo że sam popełniał wiele błędów, jeśli chodzi o tempo życia, wie, że najważniejsze jest, aby każdy miał świadomość tego, co pozbawia go energii i znalazł sposób na poprawę swojego zdrowia.

„Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem” to rzeczowa i merytoryczna publikacja, która nie wyczerpuje podjętego zagadnienia, jednak daje solidne podstawy do tego, aby zacząć działać w kierunku poprawy jakości swojego życia. Co najważniejsze, zebrane w książce informacje poparte zostały bogatą bibliografią zamieszczoną na końcu publikacji. Nie jest to kolejny coachingowy poradnik, który jest zbiorem złotych myśli autora, tylko przemyślana i dopracowana publikacja poparta wieloletnim doświadczeniem i stosowną literaturą. Wszystko, o czym pisze autor zostało przez niego dokładnie sprawdzone. Marquardt przytacza w książce liczne przykłady „z życia wzięte”. Są to realne sytuacje z jego życia lub z życia innych osób. Dzięki nim wiedza, którą podaje jest lekkostrawna, a książkę czyta się przyjemnie. Język publikacji jest przystępny, a jej konstrukcja klarowna. Książka składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy, oprócz pierwszego, podzielony jest na podrozdziały. Dodatkowo na końcu oprócz źródeł, z których autor korzystał pisząc książkę, znajdują się załączniki. I to nie byle jakie załączniki, a przydatne dla każdego, kto jest zainteresowany tematem. A są to: kwestionariusz zdrowia pacjenta, kwestionariusz wypalenia zawodowego Maslach, plan treningowy i plan substytucji. Pierwszy rozdział to wstęp, w którym autor przedstawia czym jest wypalenie zawodowe i wyczerpanie i jak odróżnić je od zwykłego zmęczenia. W tym rozdziale opowiada też trochę o sobie. Kolejny rozdział traktuje o objawach wyczerpania i wypalenia, o stresie i o sygnałach alarmowych informujących o tym, kiedy stres powoduje chorobę. Tutaj autor podpowiada również, co badać udając się na kontrolne badania lekarskie, kiedy jesteśmy przewlekle zmęczeni. W rozdziale trzecim autor skupia się na tempie życia w naszej rzeczywistości, na nowoczesnym stresie i jego wpływie na naszą odporność. Mówi tu też o środkach na zmęczenie i ich wpływie na nasz organizm. Później jest trochę biologii i informacji o najważniejszych źródłach energii. Aż w końcu w rozdziale piątym dochodzimy do meritum, czyli do praktycznego działania w celu poprawy sytuacji. To tu autor podaje kompleksowy program regeneracyjny, który ma pomóc nam poradzić sobie z syndromem wypalenia. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy strategia autora działa, ponieważ jedynie przeczytałam książkę, nie zdążyłam wprowadzić w życie żadnych z polecanych w książce wskazówek. A jest to konieczne, bo bez działania w tym kierunku nic nie uda się zmienić.

„Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem” to godna polecenia publikacja dla każdego, kto czuje się jak „rozjechany przez walec”, u kresu sił. Książka dostarczy solidnej wiedzy odnośnie przyczyn takiego stanu rzeczy, podpowie, co w tej sytuacji można zrobić, a być może dzięki praktycznym ćwiczeniom i wskazówkom, których tu nie brakuje, będzie w stanie komuś pomóc zmienić swoje życie na lepsze.

Informacje dodatkowe o Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-10-19
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Erschöpft: Warum uns allen die Kraft ausgeht - und was wir dagegen tun können
Dodał/a opinię: maitiri_books

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Zobacz opinie o książce Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem

Kup książkę Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem