Kastor

Tom 1 cyklu Kastor

Kastor Grudziński jest komisarzem z wieloletnim stażem. Życie go nie rozpieściło. Tragiczny wypadek rodziców, pobyt w domu dziecka, śmierć żony ( przez co ma trudności w nawiązywaniu relacji z kobietami ) ukształtowały go jako człowieka.
Odkąd pamięta cierpi na bezsenność, a krótkie drzemki przenoszą go we wspomnienia wczesnego dzieciństwa.
Kastor przyjmuje zgłoszenie zaginięcia mężczyzny z bogatej willowej dzielnicy. Z początku bagatelizuje sprawę, sądząc, iż człowiek który nie wrócił do domu na noc niedługo sam się odnajdzie. Nie przypuszcza jednak, że to dopiero początek góry lodowej.
Sprawę pomagają mu prowadzić : Czarek - żółtodziób, zaraz po szkole oraz Kwiatek - będący aktywny jedynie kilka godzin wieczorami.

Autor przenosi nas w lata '90. Pokazuje zmiany zachodzące w Polsce, co za tym idzie stosunek społeczeństwa do przekształcenia Milicji Obywatelskiej w Policję. Świat pełen cinkciarzy, złodziei oraz przemocy. Kraków pełen podejrzanych miejsc i ludzi.

Co do głównego bohatera to został przedstawiony w sposób nie do końca realny. Raz jest superbohaterem, następnie ma pretensje do swojego wyglądu i swojej pozycji materialnej, a na koniec wciela się w niezrównoważonego psychicznie.Człowiek, który ma swoje priorytety oraz kieruje się nimi, który w swoim zawodzie pracuje nie od dziś i nie jedno widział, może być aż tak rozchwiany emocjonalnie?

Fabuła jest wymuszona, jakby stworzona na siłę. Czasami mało logiczna, tudzież niezrozumiała. Trzeba się bardzo skupić aby nadążyć nad wątkiem.
Akcja toczy się leniwie, po czym nagle na końcu wszystko się wyjaśnia. A muszę przyznać, iż zakończenie wbija w fotel.

Język, którym posługuje się autor jest lekki, dzięki czemu szybko się czyta. Wprowadzenie humorystycznych sytuacji uatrakcyjnia całą powieść. Brak mi jednak emocji oraz nagłych zwrotów akcji.

Pomysł na powieść jest rewelacyjny. Gdyby tylko trochę nad nią popracować można by ją było uznać za genialną.

Informacje dodatkowe o Kastor:

Kup książkę Kastor

Farba
Wojtek Miłoszewski0
Okładka ksiązki - Farba

Kontynuacja Inwazji, bestsellerowej powieści sensacyjnej Wojtka Miłoszewskiego Polska przegrywa wojnę, a Rosjanie reaktywują dawną potęgę, przywracając...

Galaktyka
Wojtek Miłoszewski0
Okładka ksiązki - Galaktyka

Ludzie całkowicie zatruli i zniszczyli Ziemię. Ruszyli więc w Wielką Podróż, przeczesując galaktykę w poszukiwaniu innych nadających się do zamieszkania...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;