Klejnot Medyny

„Posłuchaj opowieści o dawnych czasach i odległych krainach, o świecie przepełnionym zapachem szafranu i róż. Posłuchaj opowieści o koczownikach wędrujących po piaskach pustyni, mieszkających w namiotach utkanych z wielbłądziej wełny, o karawanach załadowanych perskimi dywanami i wonnym kadzidłem. Posłuchaj opowieści o kobietach, które noszą zwiewne szaty, czernią koholem oczy i malują hennę na dłoniach misterne wzory, oraz o mężczyznach ceniących honor bardziej niż życie…”

„Klejnot Medyny” to fantastyczna książka, nieco magiczna, trochę baśniowa, ale niezwykle interesująca.

Sherry Jones przenosi czytelnika do Al-Hidżaz w Arabii. To właśnie na tej ziemi w odległych czasach – VII wieku żył i głosił swoje objawienia prorok islamu – Muhammad. Tam też w 613 roku przyszła na świat Aisza – przyszła żona proroka, młodsza od swego męża o ponad czterdzieści lat. Dziewczynka już przy narodzinach została przyrzeczona Muhammadowi przez jej rodziców, w wieku sześciu lat została jego oficjalną narzeczoną, a trzy lata później – żoną. Przez wiele lat była traktowana przez męża raczej jak córka i taką też miłością początkowo darzyła Muhammada. Z czasem gdy dorastała jej uczucie do męża ewoluowało do prawdziwej małżeńskiej miłości, którą bezwarunkowo obdarzyła męża rozumiejąc jednocześnie jego posłannictwo i wiarę. Sama również starała się wspomagać Muhammada w jego misji, doradzać mu i wspierać go, choć nie zawsze jej działania były dobrze rozumiane. Zawsze otwarcie wyrażała swoje zdanie, kierowała się sercem, miłością do Allaha i odwagą, na którą trudno byłoby się zdobyć niejednemu mężczyźnie. Aisza była jedną z kilkunastu żon w haremie proroka i nie było jej łatwo przystosować się do nakazów i zakazów panujących w domu oraz do wspólnego życia z tyloma innymi kobietami. Niemniej miała świadomość swojej pozycji, ważnego miejsca jakie zajmowała w sercu męża i słabości jaką miał do niej prorok, choć przez impulsywność charakteru czasem wiele traciła. Przez lata musiała walczyć o swoją pozycję w haremie, aby zyskać w końcu zaszczytne miano hatun czyli pierwszej żony.

Autorka w bardzo ciekawy sposób połączyła fakty historyczne  z fikcją literacką, która nadała opowieści odpowiedni koloryt i uczyniła ją niezwykle ciekawą i wciągającą. Losy Aiszy i jej rola w życiu Muhammada i historii islamu zostały oparte na przekazach sunnitów, a fakty z życia małżonków zostały spisane wiele lat po ich śmierci. Niemniej Aisza zapisała się jako ważna postać w dziejach islamu, która potrafiła wpłynąć na losy świata. Ta dzielna i odważna kobieta w wieku dziewiętnastu lat została wdową po proroku i nadal prowadziła walkę o interesy swojej społeczności.

Polecam tę interesującą lekturę osobom gustującym w arabskiej kulturze, historii islamu. Nie jest to wymagająca powieść, napisana barwnym językiem daje niezwykle ciekawy obraz tamtych niespokojnych czasów. W tło walk i układów politycznych wplecione zostało codzienne życie w haremie obfitujące w wiele przedziwnych sytuacji. Po tę książkę naprawdę warto sięgnąć.

Dalsze losy Aiszy autorka opisała w powieści „The Sword of Medina” wydanej w języku angielskim.

Informacje dodatkowe o Klejnot Medyny:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Klejnot Medyny

Królowe
Sherry Jones0
Okładka ksiązki - Królowe

"Ja, Beatrycze z Sabaudii, jestem matką czterech królowych. Czy w historii była inna kobieta, która mogłaby to powiedzieć? Nie było żadnej...