Kobieta w klatce

Tom 1 cyklu Departament Q
Pierwsza część "przygód" Carla M?rcka, który staje na czele Departamentu Q, specjalnego wydziału policji do spraw szczególnej wagi. Carl M?rck zostaje szefem Departamentu Q po tym jak kilka miesięcy wcześniej jeden z jego kolegów zginął, a drugi został sparaliżowany na skutek postrzału podczas akcji policyjnej. Carl zmęczony życiem, upierdliwy do bólu, pesymista, którego nawet przełożeni mają dość ma się ponownie przyglądać nierozwiązanym dotąd sprawom. Na początku Carl ma wszystko w głębokim poważaniu. Ale skierowany do pomocy muzułmanin Assad zwraca jego uwagę na jedną ze spraw, a mianowicie zaginięcie znanej Pani polityk Merete Lynggaard. I tak, wspólnie zaczynają wiązać ze sobą niepowiązane dotychczas w śledztwie wątki. O tym że Merete Lynggaard ciągle żyje dowiadujemy się na samym początku książki. Okazuje się jednak że nie zostało jej zbyt dużo czasu, rozpoczyna się więc szaleńczy wyścig z czasem. Przyznam że po obejrzeniu filmu niezbyt chętnie sięgnąłem do książkowego pierwowzoru. Sam film w przeciwieństwie do książki choć ciekawy nie wciągnął mnie zbytnio. Od książki jednak nie mogłem się oderwać. Przez ponad 400 stron czujemy mroczny, przytłaczający klimat duńskiego thrillera. Sam główny bohater chociaż z założenia ma być człowiekiem odpychającym wzbudził moją sympatię, a jego asystent Assad też przykuwa naszą uwagę swoim uporem, wytrwałością i optymizmem. Autor w bardzo ciekawy sposób podsuwa czytelnikowi kolejne wskazówki tak abyśmy razem z głównymi bohaterami mogli sami wpaść na rozwiązanie zagadki. Przy okazji dostajemy także doskonały opis i autentyczny wgląd do świata polityki, policji oraz duńskiego parlamentu. Dwutorowa narracja z pozycji Carla oraz Merete pozwala bardzo dobrze odczuwać napięcie i niepokój w związku wydarzeniami, które mają nieuchronnie nastąpić. Książkę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu miłośnikowi porządnej literackiej intrygi.

Informacje dodatkowe o Kobieta w klatce:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017-09-27
ISBN: 978-83-8110-134-9
Tytuł oryginału: Kvinden i buret
Język oryginału: duński
Tłumaczenie: Joanna Cymbrykiewicz
Dodał/a opinię: apogeum55

Zobacz opinie o książce Kobieta w klatce

Kup książkę Kobieta w klatce