Kopciuszek i szklany sufit

Recenzja „Kopciuszek i szklany sufit”
Bajki w których dziewczyny są uległe i posłuszne, w których księżniczki maja tylko obowiązki domowe, ale zabrania im się walczyć to już daleka przeszłość. Teraz jest czas na silne kobiety, które nie tylko umieją się bić, ale też radzą sobie same bez książąt.
„-Wiesz, dawno chciałam ci powiedzieć, jakie to znakomite i globalne, że używasz neutralnego genderowo zaimka „kto” w swoim pytaniu. Jak na Złą Królową to naprawdę imponujące.”
„Kopciuszek i szklany sufit” została wydana w 2021r. Autorki: Laura Lane, pisząca dla takich czasopism jak „People”, „McSweeney’s” czy „New Yorker” i współautorka „This is Why You’re Single”, wraz z Ellen Haun, pisarką , autorką i komiczką. Grającą studentkę prawa w spektaklu ABC „How to Get Away with Murder” jak również występującą w Sydney Opera House, Williamstown Theatre Festiwal czy Actors Theatre of Louisville. Napisały dla nas „Kopciuszek i szklany sufit”.
Przedstawiona nam kiedyś mulan ukrywająca się w przebraniu mężczyzny i wyruszająca na wojne? To nie cała historia, ma ona dalszą historię w której jako ona sama walczy, ale już nie tylko z żołnierzami. Zła Królowa która nie wie co to mikroagresja, Książę który uczy się co znaczy świadoma zgoda i co można a co nie w stosunku do śpiącej królewny, jak również księżniczka która woli kobiety, albo po prostu chce być sama… Te i wiele innych historii opisujących silne, waleczne kobiety, które nie potrzebują mężczyzn by być szczęśliwe, to rzadko spotykane bajki dla silnych księżniczek.
„Kopciuszek i szklany sufit” to książka, którą bardzo chciałam przeczytać. Bardzo lubię alternatywne historie znanych bajek, co dopiero takie w których kobiety rządzą. Historie są opisane lekkim językiem i z doza dobrego humoru. W prawdzie akcja w bajkach dzieje się dość co może lekko zniechęcić, ale uważam że warto przeczytać tą pozycję, aby zobaczyć alternatywny świat tych histori w których rządzą kobiety.

Informacje dodatkowe o Kopciuszek i szklany sufit:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-01-27
ISBN: 978-83-8215-183-1
Tytuł oryginału: Cinderella and the Glass Ceiling: And Other Feminist Fairy Tales
Tłumaczenie: Danuta Górska
Dodał/a opinię: Colibri

Tagi: obyczajowe

Zobacz opinie o książce Kopciuszek i szklany sufit

Kup książkę Kopciuszek i szklany sufit