Krzyż Pański

Nie ma to jak opowieści babci o czasach jej młodości – niesamowite historie rodzinnych kolei losu, koligacji, legend, pełne tajemnic, sekretów i skandali, do tego stare fotografie, portrety, listy – a we wszystko to wpleciona historia kraju.

„Krzyż Pański” to taka właśnie opowieść. Klimatyczna, ciekawa, intrygująca, wielowątkowa historia z drogocennym skarbem na świeczniku.

A zaczęło się całkiem niewinnie..
Znalezione przypadkowo w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego kufry stają się początkiem zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań – na początku ich spadkobierców, a następnie dalszej części spadku – skarbu z czasów Napoleona, kufrów jednej z najbogatszych kobiet Drugiej Rzeczpospolitej.

Na jaw wychodzą rodzinne zawiłości, sekrety, dziwne przypadki i powiązania. To rodzi różne teorie, domysły i dywagacje. Rodzina spadkobierców rozpoczyna niebagatelne śledztwo, które swoim zasięgiem obejmuje niemal całą Europę.
Czy to wszystko to tylko „zwyczajne pogmatwane losy ludzi miotanych wojenną zawieruchą” , czy jakaś „spiskowa teoria dziejów”?
Zbieranina dziwaków i ekscentryków, którzy okazują się sympatycznymi i bezpretensjonalnymi ludźmi nie ustanie w poszukiwaniach, dopóki nie osiągnie zamierzonego celu.
A szukanie jest niekiedy jak film historical fiction, etnograficzna bajka, wycieczka krajoznawcza, aż w końcu jak strategiczna gra przygodowo-wojenna, której uczestniczy muszą pamiętać, że mają tylko jedno życie do dyspozycji.

„Krzyż Pański” to świetnie napisana powieść, która stanowi znakomitą rozrywkę. Dla wielbicieli historii – intelektualna uczta. To, że wiele ze wspomnianych tu osób jest postaciami autentycznymi, nieruchomości, dwory i zamki opisane w książce – istniały lub istnieją do dziś, jak również legenda o zaginionych kufrach nie jest tak całkiem wymyślona – sprawia, że czytelnik może poczuć się jak uczestnik tej zacnej misji poszukiwawczej i nabrać apetytu na „odkopanie” własnych skarbów ukrytych we wspomnieniach babci.
Polecam.
Nic tylko czytać i delektować się tą niesamowitą podróżą w czasie i przestrzeni.

Informacje dodatkowe o Krzyż Pański:

Kup książkę Krzyż Pański

Szachownica
Leszek Herman0
Okładka ksiązki - Szachownica

Mroczne sekrety, wampiryczne rytuały, przeszłość, o której nikt nie powinien się dowiedzieć   Nowy Jork, rok 1829. Do portu przyjeżdża kobieta z misją...

Sieci widma
Leszek Herman0
Okładka ksiązki - Sieci widma

Jeden prom, kilku bohaterów i wzburzone morze. Napięcie, sensacja i trudna do rozwikłania zagadka. Leszek Herman - autor bestsellerowych powieści "Sedinum"...