Ktoś z nas kłamie

„Ktoś z nas kłamie” to drugie wydanie thrillera młodzieżowego, który w pierwszym wydaniu nosi tytuł „Jedno z nas kłamie”. Powieść szybko stała się bestsellerem, a na jej podstawie powstał serial na platformie Netflix. Pomysł na fabułę wydaje się ciekawy, chociaż nie jest jakoś specjalnie odkrywczy. Widać wyraźnie nawiązania do „Pretty Little Liars”, „Plotkary” czy „Klubu winowajców”. Chociaż to może tylko moje subiektywne odczucia. Od razu w tym miejscu dodam, że owe popkulturowe odniesienia nie przeszkodziły mi w czerpaniu przyjemności z lektury. Dałam się jej totalnie porwać i jestem z lektury chyba nawet więcej niż zadowolona.

Piątka zupełnie od siebie różnych uczniów zostaje za karę po lekcjach w jednej klasie. Jeden z nich dostaje ataku i nie wychodzi ze szkoły żywy. Podejrzenia o zabójstwo z automatu padają na pozostałą czwórkę uczniów, bo po pierwsze byli w zamkniętym pomieszczeniu i stało się to, kiedy nauczycielka musiała wyjść, po drugie każde z nich mogło mieć motyw. Chodzi o to, że Simon, twórca plotkarskiej aplikacji wiedział o nich coś, czego nie chcieli ujawnić światu i miał zamiar napisać o tym post. Nie zdążył. O tym, że nie była to przypadkowa śmierć, dowiadujemy się właściwie na samym początku. Od razu też przypuszczamy, że młodzi ludzie zostali w to zabójstwo wrobieni. Nie wiadomo jednak przez kogo i dlaczego ten ktoś wybrał akurat ich. Trzeba dodać, że czwórka głównych bohaterów to przedziwna mieszanka. Bronwyn jest prymuską, jej priorytetem jest dostanie się na Yale, Addy jest popularna i piękna, spotyka się z równie popularnym Jakiem, Nate ma na karku kuratora, a mimo to nadal dealuje prochami i wreszcie Cooper – gwiazda szkolnej drużyny baseballowej. Ten zbitek różnych charakterów musi zacząć współpracować, aby odkryć prawdę i odsunąć od siebie podejrzenia. Każde z nich ma sekret i każdemu zależy, żeby nikt się o nim nie dowiedział. Ale czy mogliby posunąć się do morderstwa? I to tak dobrze zaplanowanego i przeprowadzonego z zimną krwią?

Zanim będziemy mogli odkryć, kto tak naprawdę posunął się do zabicia szkolnego outsidera, poznamy sekret każdego z bohaterów i dowiemy się o życiu każdego z nich trochę więcej. Trzeba przyznać, że zostali oni dobrze wykreowani, a o ich nastoletnich problemach czyta się z ogromną przyjemnością. Jednocześnie czytelnikowi stale towarzyszy napięcie i ciągle próbuje na własną rękę odkryć prawdę. Co proste nie jest, bo mimo że poszlaki odnośnie właściwego zabójcy pojawiają się od początku powieści, autorka podsuwa też mnóstwo innych, równie wiarygodnych poszlak, co skutecznie myli tropy. Podoba mi się dochodzenie do odkrycia prawdy, ale jeszcze bardziej podoba mi się przedstawienie problemów młodzieży, które też odkrywamy stopniowo. Płynie z powieści w związku z nimi pewne przesłanie (nawet więcej niż jedno), które mam nadzieję, zechcecie odkryć sami. Fajnie obserwuje się przemianę młodych ludzi, którzy zamieszani zostali w sprawę morderstwa. Gdyby nie ono, być może wiedzieliby o swoim istnieniu, ale nie mieliby powodu, żeby rozmawiać ani chociaż przebywać w swoim towarzystwie. Paradoksalnie ta sprawa ich zbliżyła i pozwoliła spojrzeć na siebie samych z zupełnie innej strony. Dobrze się czyta tę powieść, chociaż samo rozwiązanie sprawy morderstwa wydaje się trochę ciągnąć. Historia trzyma w napięciu, nie brakuje w niej emocji i plot twistów, nawet jeśli momentami wydaje się, że bohaterowie tkwią w tym samym miejscu, albo że kręcą się w kółko. A zdarza się tak, bo czasem są tak blisko rozwiązania zagadki, mają odpowiedzi prawie pod swoim nosem, ale i tak ich nie widzą i błądzą dalej. Czemuś to wszystko jednak służy.

„Ktoś z nas kłamie” to wciągająca i trzymająca w napięciu młodzieżówka z trochę może stereotypowymi bohaterami (a raczej ze stereotypowo przydzielonymi im rolami), ale intrygującymi i dobrze scharakteryzowanymi oraz z ciekawą zagadką kryminalną, nad rozwiązaniem której trzeba się chwilę pogłowić. Książka zwraca uwagę na problemy młodych ludzi, o których nie chcą, albo nie mogą mówić. Zostawia czytelnika z mnóstwem przemyśleń i satysfakcją z dobrze spędzonego czasu. Serdecznie polecam!

Informacje dodatkowe o Ktoś z nas kłamie:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-02-22
ISBN: 9788382024777
Tytuł oryginału: One of Us Is Lying
Dodał/a opinię: maitiri_books

Zobacz opinie o książce Ktoś z nas kłamie

Kup książkę Ktoś z nas kłamie

Ktoś z nas będzie następny
Karen McManus0
Okładka ksiązki - Ktoś z nas będzie następny

Kontynuacja bestsellera Ktoś z nas kłamie - w liceum Bayview dochodzi do kolejnej zagadkowej śmierci, a rozwiązanie tajemnicy będzie dla wszystkich prawdziwym...