Łabędzi śpiew. Księga 1

Opinia 23

???????????????????????????????????????????

Są takie książki, po których skończeniu czytelnik marzy o czerwonej, matrixowej tabletce, by móc wszystko zapomnieć. Ale nie dlatego, że żałuje, tylko po to, by móc czytać tę pozycję wciąż od nowa, nie wiedząc, jak potoczą się losy bohaterów.

To to jedna z tych książek, do których nie tylko wrócę, ale i z chęcią odłożę pieniądze, by móc ustawić ją na półce i zawsze mieć pod ręką. Dlaczego?

???????????????????????????????????????????

eden z najmniej ważnych, niemniej jednak prawdziwych powodów - okładka jest po prostu wspaniała. I w przeciwieństwie do oryginalnego wydania, Papierowy Księżyc stworzył przepiękną oprawę, która zachwyca niezależnie od doboru kolorów (spotkam się z wersją brązową i niebieską), jednocześnie idealnie wpisując się w klimat powieści. Porzucone auto symbolicznie wyraża te wszystkie stracone nadzieje, a wyglądające jak perła słońce nieodmiennie przyciąga wzrok. Ale przede wszystkim, po przeczytaniu, nie mogłabym wyobrazić sobie projektu, który bardziej pasowałby do tej książki.

ierwsza rzecz, z którą czytelnik spotyka się, gdy rozpoczyna przygodę z dziełem Robeta Maccammona, czyli postaci. Przede wszystkim - zupełnie nieidealne, stanowiące na swój sposób margines społeczeństwa: biorący udział w ustawionych walkach walkach, opuszczony przez rodzinę Josh, wciąż zamieszkująca u kolejnych "wujków", nieznająca swojego ojca Swan, zakochana w szklanych figurach kloszardka o złamanym umyśle - Siostra, żyjący w innym świecie i przyprawiający o ciarki nastolatek Roland, dawny żołnierz z objawami szoku pourazowego Macklin, czy najbardziej niesamowicie wykreowany, tęskniący za żoną otyły mężczyzna, którego celem jest wrócić.

szystkie główne postaci są wykreowane, nie tylko zachwycająco żywo, ale wręcz namacalnie, z każdą pochłoniętą stroną czytelnik może wyciągnąć dłoń, sięgnąć i poczuć prawdziwe emocje, mając wrażenie, że bohaterowie są rzeczywistymi ludźmi z krwi i kości. Ponadto wśród opisywanych przesz autora zdarzeń, nie ma ani jednej przypadkowej postaci, każda z nich pojawia się z konkretnego powodu i jest dopracowana z zadziwiającym pietyzmem. Nie można pominąć także kunsztu operacji zmieniania wątków, nie pozwalającej czytelnikowi ani pogubić się w akcji, ani znudzić którymś z bohaterów.

olejny ogromny atut Roberta Maccammona, czyli wprowadzenie i utrzymanie przez całą książkę niesamowitej atmosfery strachu. Nikt nie ma pojęcia, co się dzieje, bohaterowie próbują przeć przed siebie w niemej nadziei na to, że jeszcze coś zostało z ich dawnego świata, że w pewnym momencie obudzą się wierząc, że przyjdzie jutro i że planowanie będzie miało jeszcze kiedyś jakiś sens. Każdy krok, każdy szelest okupiony jest silną obawą i dreszczem przebiegającym po plecach, a zachowania w trudnych do analizy momentach zagrożenia życia, zmuszają czytelnika do zastanowienia się nad tym, co on sam zrobiłby w takiej sytuacji.

ic jednak nie może zastąpić najważniejszej części powieści, czyli pomysłu. A ten jest zdecydowanie warty poznania. Sama sugestia zimnej wojny amerykańsko - rosyjskiej nie jest ideą niemożliwą, podobnie jak opisywane spustoszenia Europy, które spowodowałby wzajemny atak, czyniąc akcję jeszcze bardziej przerażającą. Niemniej to właśnie skupienie się na losach pojedynczych ludzi, wprowadzenie tajemniczej mocy dziewczyny zwanej Łabędziem i wspaniałe przedstawienie dobrych i złych zachowań ludzi w godzinie największej próby, są tym, co przykuło mnie do kartek powieści i nie pozwoliło oderwać się nawet, by zaczerpnąć tchu.

???????????????????????????????????????????

Bez najmniejszego zawahania - polecam. Łabędzi śpiew - księga I jest wspaniałą historią postapokaliptyczną łączącą klimat dark fantasy z niesamowicie dopracowanymi charakterystykami postaci. Siostra z pewnością nie raz zaskoczy czytelnika. Czym? Żeby się dowiedzieć, trzeba sięgnąć po tę pozycję. Tym, którzy się zdecydują - przyjemniej lektury!

Informacje dodatkowe o Łabędzi śpiew. Księga 1:

Kup książkę Łabędzi śpiew. Księga 1

Chłopięce lata
Robert McCammon0
Okładka ksiązki - Chłopięce lata

,,Chłopięce Lata'', to niezwykła książka napisana przez amerykańskiego mistrza powieści grozy i sensacji, Roberta McCammona, którego utwory trafiają na...

Zew nocnego ptaka
Robert McCammon0
Okładka ksiązki - Zew nocnego ptaka

Rok 1699. Fount Royal to niewielka osada w Południowej Karolinie, gdzieś na skraju brytyjskich koloni w Ameryce. Miasteczko leży nad oceanem, otoczone...