Lekarka nazistów

Premiera: 25.01.2023r.

„I nigdy, przenigdy nie próbuj się mścić. To błędne koło.”

Bohaterką książki jest Alicja Sambor, lekarka chirurg, która po otrzymaniu informacji o śmierci męża, wraz z Klarą ucieka z Warszawy. W drodze do Nowogrodu kobiety są świadkami akcji partyzanckiej, w której ranny zostaje niemiecki żołnierz. Alicja, kierując się poczuciem obowiązku, ratuje życie Maxowi i poznaje komendanta Franza Hizela. Okoliczni mieszkańcy i ukrywających się w lasach partyzanci nie kryją do niej niechęci. Jej sprzymierzeńcem zostanie polski porucznik o pseudonimie „Zając”. Bohaterka, leczy walczących po dwóch stronach barykady i swoimi czynami udowadnia, że nie jest kolaborantką, a lekarką wierną złożonej przysiędze Hipokratesa. Ona wie, że zrobi wiele, aby przetrwać i chronić swoją córkę.

Czy miłość wygra z wojną?

To wzruszająca historia, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Ukazuje, że miłość zwycięża wtedy, kiedy wypływa prosto z serca.

Urzekła mnie siła, hart ducha, wiara w wartości i konsekwencja w działaniu bohaterki. Czytając książkę wielokrotnie się o nią bałam, a ona niezłomnie szła drogą, którą sobie obrała zostając kolejno: lekarzem, żoną i matką.

Z każdej strony książki płynęły silne i różnorodne emocje tj. miłość, tęsknota, pożądanie, zdrada, strach, radość czy bezsilność. Wojna, będąca tłem tej historii, została przedstawiona z innej niż dotychczas znanej mi strony. Zrozumiałam, że dla miłości nieważny jest czas, w którym się rodzi, gdyż zawsze niesie ona nadzieję na lepsze jutro i siłę, która popycha do działania.

Ona ukazuje, że wartością najwyższą jest drugi człowiek. Nie ma znaczenia jego narodowość, status materialny czy wyznanie.

„(…) dla lekarza najważniejsza jest sama walka… Walka, by za wszelką cenę żadnemu życiu nie pozwolić odejść, jeżeli tylko potraficie je zatrzymać.”

Warto realizować swoje marzenia i przecierać pioniersko ścieżki, bo satysfakcja jest wówczas dużo większa.

Zaskoczyło mnie zakończenie tej historii, ale jednocześnie ukazało mi ono, że należy dawać sobie szansę na bycie szczęśliwym, walczyć o siebie do końca i nie poddawać się.

Debiutancka powieść Anny Rybakiewicz to książka, którą trudno odłożyć na półkę, jak już się ją weźmie do rąk.

Polecam.

Informacje dodatkowe o Lekarka nazistów:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-01-25
Dodał/a opinię: BOOKSARE_MYPASSI

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Lekarka nazistów

Kup książkę Lekarka nazistów

Agentka wroga
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Agentka wroga

WOJNA CHCIAŁA JEJ WYDRZEĆ OSTATNIĄ BLISKĄ OSOBĘ. MUSIAŁA SIĘ POŚWIĘCIĆ. BYŁA MU TO WINNA... TYLKO JEMU, NIKOMU WIĘCEJ. Na początku 1943 roku agentka...

Do końca moich dni
Anna Rybakiewicz0
Okładka ksiązki - Do końca moich dni

PORUSZAJĄCA OPOWIEŚĆ O BÓLU, CIERPIENIU I STRACHU, ALE TAKŻE O WIELKIEJ MIŁOŚCI, POŚWIĘCENIU I NIEGASNĄCEJ NADZIEI. Apolonia Dobkowska miała odziedziczyć...