Lilie

Tom 4 cyklu Cienie przeszłości

Uwielbiam Zakrzewskiego i ten jego szorstki a czasem wręcz wredny charakterek. W zasadzie przygodę z książkami Gorzki rozpoczęłam właśnie od Zakrzewskiego. Seria jest mega!!! Kolejny tom dowodzi, że autor ma jeszcze duuuuużo pomysłów dla naszego policjanta i wszystkie części trzymają ten sam poziom. A z czym tym razem musiał zmierzyć się Zakrzewski? Jak zwykle z trudnym i zawiłym śledztwem w sprawie morderstwa.

Przystojny Jakub Bernatowicz jest świetnym lekarzem, do którego pacjentki ustawiaja się w kolejce. Do tego świetnie zarabia i potrafi rozmawiać z kobietami. Szczególnie ta ostatnia umiejętność przysporzyła mu nie lada kłopoty. Kiedy o wszystkim dowiaduje się jego piękna żona. Między małżonkami wybucha kłótnia, po której Jakub wychodzi do lasu i ślad po nim znika. Gdzie podział się Jakub?

Mniej więcej w tym samym czasie policja ściga byłego wojskowego oskarżonego o porwanie swojej narzeczonej. W wyniku dochodzenia policja dokonuje makabrycznego odkrycia. Znaleziskiem policji są ciała kilku brutalnie zamordowanych kobiet. Kto jest odpowiedzialny za ich śmierć?

W jednej z powiatowych komend policjant sprawdza sprawę gwałtu sprzed wielu lat. Właśnie teraz dotarł do informacji, które mogą tamtą sprawę wyjaśnić. Choć rzekomy sprawca gwałtu odsiedział swój wyrok, policjant ma podstawy by myśleć, że mężczyzna był tak naprawdę niewinny. Zatem kto jest winien tej zbrodni sprzed lat?

Autor przedstawia nam te trzy z pozoru niezwiązane ze sobą wątki, które w pewnym momencie łączą się tworząc spójną i przerażająca całość. Oczywiście w centrum wydarzeń znajduje się nie kto inny jak nadkomisarz Marcin Zakrzewski i starsza aspirant Karina Buczko. Mają trudne zadanie, bo tak naprawdę są zdani tylko na siebie i swoje doświadczenie zawodowe. Morderca uknuł bardzo misterny i morderczy plan, który wypełnia punkt po punkcie. A policja wygląda tak jakby dreptała w miejscu.

To naprawdę świetna książka. Uwielbiam wszystkie części serii, choć żadnej z nich nie umiem przeczytać szybko. To jedyne książki które mimo że uwielbiam czytam dłużej niż inne kryminały. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Jednak nie żałuję żadnej minuty spędzonej nad nimi, bo było warto dotrzeć do końca.

Należy się autorowi szacun za rewelacyjną historię. To już 4 tom serii i nie czuć tu wypalenia tematycznego. Wciąż czyta się to z zapartym tchem i ogromnym zainteresowaniem. A postać Zakrzewskiego nadal jest szorstka w obyciu ale zaczyna się zmieniać pod wpływem odrobiny uczuć mu nieznanych do tej pory. Bardzo mi się podoba ten uczuciowy wątek, choć jak przystało na rasowy kryminał, zbrodnia wciąż jest na pierwszym miejscu.

Kończąc zachęcam Was do przeczytania książek Mieczysława Gorzki, bo to naprawdę świetnie skonstruowane kryminały, wielowątkowe z nietuzinkowymi bohaterami. Po prostu to trzeba przeczytać!

Polecam

Kup książkę Lilie

Wściekłe psy (Tom 2). Dziewięć
Mieczysław Gorzka0
Okładka ksiązki - Wściekłe psy (Tom 2). Dziewięć

Porwanie, wyścig z czasem, walka o okup i nieobliczalny zabójca. Komu naprawdę zależy na ocaleniu ofiary? Porwana zostaje Karolina, nastoletnia córka...

Ostatni świt
Mieczysław Gorzka0
Okładka ksiązki - Ostatni świt

Zakończenie bestsellerowej kryminalnej trylogii pt. Wściekłe psy. Policjant prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa w okolicach Bytowa odkrywa, że może...