Listy na wyczerpanym papierze

Ona - poetka, pisarka, reżyserka i dziennikarka. To jej zawdzięczamy utwory takie jak: " Małgośka", " Od nocy do nocy" czy " Uciekaj moje serce. To tylko ułamek jej twórczości, gdyż jest autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek.
On - poeta, pisarz, satyryk, piosenkarz i aktor. Wraz z Jerzym Wasowskim współtworzył niezapomniany Kabaret Starszych Panów.
O kim mowa? O Agnieszce Osieckie i Jeremim Przyborze, których w 60. latach ubiegłego stulecia połączyło gorące uczucie.

" Listy na wyczerpanym papierze" to korespondencja tych dwojga prowadzona na przestrzeni kilku lat. Należy podkreślić, że zgodę na publikację wyrazili : córka Osieckiej i syn Przybory. W dużej mierze możemy zapoznać się z nimi, dzięki Magdzie Umer, której Jeremi powierzył te listy. Dziennikarka miała wiele rozterek, co z nimi zrobić, chciała poczekać, by zapiski ujrzały światło dzienne dopiero za kilkadziesiąt lat.

Agnieszka i Jeremi prowadzili barwną i pełną emocji korespondencję. Relacjonowali sobie codzienność przemycając, często skrywane gdzieś głęboko, uczucia. Pomiędzy opisami odwiedzanych miejsc, refleksjami z obejrzanych spektakli, czy wspomnieniami ze spotkań towarzyskich, znajdziemy cały bukiet emocji: zachwyt, uwielbienie, pożądanie, ale też tęsknotę czy gorycz.
Ta korespondencja to także wycinek z barwnego życia tych geniuszy słowa. W przekazywanych wiadomościach ta dwójka utrwaliła też obraz tamtych czasów, których wielu z nas być może nie pamięta i zna tylko z opowieści bliskich.
Listy pisane są z taką swobodą, że można tylko zachwycić się talentem literackim ich twórców. Mieli sobie tyle do przekazania, przy czym była to tak fascynacja wymiana myśli dwóch artystycznych dusz, którą zdecydowanie warto poznać.
Publikacja wzbogacona jest o wiele archiwalnych zdjęć Agnieszki i Jeremiego oraz ich listów i telegramów. Ponadto na końcu książki znajdziemy teksty piosenek tej utalentowanej pary artystów. To tam dla kolejnych pokoleń zostały utrwalone dzieje ich uczucia.
Słowa mają moc, za ich pomocą można ocalić te najpiękniejsze chwile. Dzięki listom Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory ich miłość trwa do dzisiaj.

Informacje dodatkowe o Listy na wyczerpanym papierze:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-02-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Anna Gąbka

Zobacz opinie o książce Listy na wyczerpanym papierze

Kup książkę Listy na wyczerpanym papierze

Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 2
Jeremi Przybora0
Okładka ksiązki - Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 2

W kawiarence „Sułtan” czy Ballada z trupem? Nie jesteśmy zmuszeni wybierać, obie piosenki znalazły się w jednym tomie. Oprócz tego cały cykl...

Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1
Jeremi Przybora0
Okładka ksiązki - Dzieła (niemal) wszystkie. Tom 1

Mistrz Jeremi Przybora: wytworny Pan B z Kabaretu Starszych Panów, poeta, pisarz, satyryk, aktor, człowiek instytucja.Jego wyobraźnia w czasach...