Mała baletnica

Tom 2 cyklu Czerwony parasol

"(...) prawdą jest, że dobro może przetrwać w człowieku mimo najgorszych życiowych doświadczeń."

Dziecięca pornografia w Rosji. Tak zwane child porn industry od kulis. Z jednej strony poznajemy powstawanie kontrowersyjnego biznesu i ludzi z nim związanych, a z drugiej śledzimy losy grupy śledczej, która trafia na drastyczne ślady i powoli łączy fakty ze zdarzeniami z przeszłości. Sprawa nie będzie łatwa, zaplątani są w nią prawdopodobnie nie tylko wysocy rangą politycy, ale i byli agenci KGB, a oprócz tego tysiące wykorzystywanych dziewczynek i tajemniczy mściciel. A najgorsze w tej historii jest to, że opiera się ona na faktach.

"Czasami dobrze jest porozmawiać z obcym człowiekiem. Łatwiej niż z kimś bliskim."

Ja wiedziałam, że sięgając po tę książkę będzie mi towarzyszyć wiele emocji. Ale zdarzenia tu opisane naprawdę potrafią wyprowadzić z równowagi, szczególnie, gdy zdasz sobie sprawę, że takie rzeczy dzieją się na naszym świecie w rzeczywistości. Jeśli jesteście więc osobami wyczulonymi na punkcie dzieci w takim stopniu, że książka może Was zaboleć, nie sięgajcie po nią!

Po pierwsze, brawo dla autora za wprowadzenie dwutorowego przebiegu wydarzeń. Pozwala nam to obejrzeć sprawę od podszewki, zarówno ze stron producentów biznesu, jak i towarzyszyć grupie śledczej w odkrywaniu elementów układanki, która wcale nie będzie łatwa

Zaczynając od śledczych podobały mi się osoby dopasowane do danej sprawy. Różnorodne, wiekiem, płcią i poglądami, ale nawzajem uzupełniające się i zgadzające się ze sobą w pełni, jeśli chodzi o przebieg śledztwa. Każdy z policjantów miał zadanie, w którym się odnajdywał i wywiązywał z niego z dokładnością. Nie działali oni impulsywnie, a każde działanie było przedyskutowane i decyzja była podejmowana w zgodzie z wszystkimi. Podobał mi się ten zabieg.

Zaś z drugiej strony mamy do czynienia z mroczną mocą. Poznajemy bowiem osoby bez skrupułów, które skupione są tylko na tym, aby zarabiać i nie dać się złapać. I trzeba im przyznać, że są dobrzy w tym co robią, od lat unikają odpowiedzialności i bardzo dobrze im się powodzi.

Wspomnę też jeszcze o tajemniczym mścicielu, który postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i nie spocznie dopóki nie doprowadzi sprawy do końca. Była to postać owiana tajemnicą i chyba nie zawsze ją rozumiałam.

Tak jak już wspominałam, fabuła sama w sobie jest wstrząsająca, bowiem nie ma co ukrywać, temat podjęty przez Mroka nie jest łatwy. Ale został on poprowadzony z dokładnością, dzięki czemu poznajemy wszystko od samego początku. Nie brakuje tu barwnych postaci zarówno tych dobrych jak i złych. Nie zrozumiemy wszystkich osób, ponieważ nie da się wejść do głowy każdego. Nie raz będziemy zaciskać pięści z wściekłości i cieszyć się z powodzenia śledztwa, ale czy finał takiej afery może być poprowadzony w dobrym kierunku? Nie powiem Wam. Zapewnię Was tylko, że dostarczy on emocji. Autor dostarcza nam zarówno sporo akcji, jak i zwrotów. Nie jest to jednak książka dla ludzi i słabych nerwach. Zawiera ona dosłowne opisy produkcji pornografii dziecięcej, oraz zeznania samych dzieci, które są naprawdę szokujące i wywołujące wiele emocji. Język jest łatwy w odbiorze, a cała książka jest czytelna i bez błędów.

"To krzyk, krzyk o pomoc. Każdy, kto cierpi, krzyczy."

Pierwsze co szokuje w tej historii to fakt, że ma ona swoje odwołanie w rzeczywistości. Autor jednak poradził sobie z kontrowersyjnym tematem i mimo, że przedstawił go w brutalny sposób bez zbędnego owijania, to również bardzo czytelnie. Według mnie trafne było przedstawienie treści bezpośrednio i wprost niż ukrywanie brutalności tego tematu. Do sprawy została dobrana idealna grupa śledczych, która na każdym kroku dawała z siebie maksimum i nie spoczywała na małych laurach. Uparcie łączyli oni fakty i poszerzali swoje terytorium działania. Cały proces śledztwa dla mnie jako laika w takich sprawach został przedstawiony jasno i zrozumiale. Nie musiałam się przejmować, że nie zrozumiem co się dzieje. Polecam Wam gorąco tę powieść, ale tylko wtedy jeśli tak wrażliwe sfery jak pornografia dziecięca nie odrzuci Was od lektury, bowiem takich elementów będzie tu naprawdę sporo. Zarówno autor podołał zadaniu, jak i wydawnictwo podczas wydania książki, która posiada subtelną okładkę. Polecam.

Informacje dodatkowe o Mała baletnica:

Wydawnictwo: Initium
Data wydania: 2018-06-07
ISBN: 978-83-62577-70-5
Język oryginału: Polski
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska

Zobacz opinie o książce Mała baletnica

Kup książkę Mała baletnica

Czerwony parasol
Wiktor Mrok0
Okładka ksiązki - Czerwony parasol

Zimowa Moskwa. Siedemnastoletnia Tatiana, wracając z treningu gimnastyki, nie wie jeszcze, że jej życie za chwilę zmieni się nieodwracalnie. Kiedy w swoim...

Incel
Wiktor Mrok0
Okładka ksiązki - Incel

W lipcowe przedpołudnie, niedaleko Moskwy dwie studentki znajdują w lesie zwłoki młodej kobiety. Zawinięte w folię, nagie, zmasakrowane przez zwierzynę...