Miau. Kompletna historia kota

“Na ogół jednak kot cieszył się sympatią ludzi (...) zwłaszcza ekscentryków, których odmienność wzbudzała niekiedy podejrzenia o szaleństwo”

Nie zapytam Was, czy jesteście team pies czy kot, bo to pytanie w internetach padło już wiele razy. Jestem natomiast ciekawa, co sądzicie o kotach? Lubicie? A może wręcz przeciwnie? Od razu mówię, że w tej dziedzinie nie jestem obiektywna!

Koty, koty, koty…wszędzie koty! Już od starożytności wpychały swoje puchate dupki, gdzie popadnie. Znienawidzone, kojarzone ze złymi czarami lub diabłem, czczone, uwielbiane - koty od wieków budzą emocje, ale bez względu na to, jakie to są emocje, nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Nie istnieje chyba rodzaj sztuki, który nie zaprezentował jeszcze wizerunku kota. To niezwykłe zwierzę od lat pojawiało się na rycinach, rysunkach, obrazach, rzeźbach, pomnikach i w literaturze. Kot obecny był nawet na tarczach i sztandarach należących do rzymskich żołnierzy czy znaczkach pocztowych. Koty były bohaterami wojennymi, ale też uczestniczyły w wyprawach na biegun południowy.

“Miau. Kompletna historia kota” to prawdziwe kompendium wiedzy o kotach, ich obecności w świecie i wpływie na różne dziedziny życia i kultury. Z tej książki dowiesz się, że kocia mama to nie wytwór XIX wieku, a termin, choć osobiście za nim nie przepadam, który pojawił się dużo wcześniej. Dlaczego kobiety były przedstawiane na obrazach w towarzystwie miauczących modeli? Jak kot prezentowany był na przestrzeni wieków w różnych kulturach? To lektura, która odpowie na wiele pytań dotyczących historii kotów od zarania dziejów. Świetna książka, bogata w treść i informacje. Czytelnik śledzi losy kota od paleocenu po dziś. Jedno jest pewne - bez kotów świat byłby nudny, ubogi o kłaczki w kawie, rozsypany wszędzie żwirek, miliony śmiesznych filmików na yt i dzieł sztuki.

cytat pochodzi z książki “Miau. Kompletna historia kota”

Informacje dodatkowe o Miau. Kompletna historia kota:

Dodał/a opinię: zaczytania

Tagi: Biografie i literatura faktu

Zobacz opinie o książce Miau. Kompletna historia kota

Kup książkę Miau. Kompletna historia kota

Kocie reklamy są dźwignią zakupów nie tylko w sieci, ale nawet w sklepach z materiałami budowlanymi.

Zdarzają się sytuacje, w których kot zrobi wszystko, by przyjść z pomocą ukochanemu człowiekowi.

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz