Miau. Kompletna historia kota

Kiedy igram z moją kotką, któż wie, czy ona bardziej nie bawi się mną niż ja nią?

Michel de Montaigne

Na przestrzeni dziejów - w zasadzie już od neolitu - kot wywierał nieposkromiony wpływ na społeczeństwa i kultury: albo jako bóstwo, albo jako demon, a obecnie jako superbohater i cesarz mediów społecznościowych. Tak czy siak, od dawna wiadomo, że koci początek jest ściśle związany z naszym.

Kot - maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu - zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony. Przez wieki odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu się cywilizacji. Nie powinno zatem dziwić, że pod naszą opieką żyje ich pond sześćset milionów.

Laura Vocelle, wybitna znawczyni kotów i ich historii, opowiada, co łączy kobiety (nie tylko czarownice) i koty. Wyjaśnia, dlaczego uważa się, że czarny kot przynosi pecha, i dlaczego jego wizerunek na statkach i samolotach miałby przynosić szczęście. To oczywiście wierzchołek góry lodowej. W końcu Leonardo da Vinci, wielki artysta i wynalazca, zwykł mawiać, że ,,nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem".

Oprócz odpowiedzi na te i wiele innych pytań - omówionych barwnym językiem, pełnym humoru i czułości - czytelnicy znajdą też ponad 150 ilustracji i zdjęć.

Laura Vocelle jest twórczynią i założycielką The Great Cat, czołowego serwisu poświęconego kotom w sztuce, historii i literaturze. Skończyła Uniwersytet Jerzego Waszyngtona, a także studia licencjackie z historii i nauk politycznych. Jest członkinią Stowarzyszenia Kocich Pisarzy. Opublikowała kilka książek: 7 Women Artists and their Cat Subjects (2013), Ancient Egyptian Cats: A Coloring Book for Adults and Children (2015) orazMedieval Cats Coloring Book for Cat Lovers (2016). Wolny czas poświęca na spełnianiu życzeń swoich czterech uratowanych kotów.

Informacje dodatkowe o Miau. Kompletna historia kota:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-11-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Revered and Reviled: A Complete History of the Domestic Cat

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Miau. Kompletna historia kota

Zdarzają się sytuacje, w których kot zrobi wszystko, by przyjść z pomocą ukochanemu człowiekowi.

Miau. Kompletna historia kota - opinie o książce

Koty to według mnie fascynujące zwierzęta. Niektóre chodzą własnymi drogami, niektóre potrafią mieć własne „fochy”, inne pokazać pazurki. Bywają słodkie i urocze, a także bardzo inteligentne. Każdy z nas potrafi coś o nich powiedzieć, jednak tak naprawdę nie wiemy zbyt dużo. Dzięki książce możemy poznać je bardzo dokładnie.

Dziesięć rozdziałów, a w nich ogromna dawka wiedzy o kotach. Poznamy ich historię od samego początku, aż po czasy współczesne. Dowiemy się co, o nich się mówiło w dawnych czasach, co łączyło je z kobietami. Poznamy fakty i mity, zwyczaje i wiele więcej. Moim zdaniem pozycja jest bardzo bogata w wiedzę o kotach.

Wizualnie książka zdecydowanie przypadła mi do gustu. Znalazłam w niej ponad 150 zdjęć, które przyciągają wzrok i zachęcają do sięgania po nią.

„Miau. Kompletna historia kota” to książka, która będzie ciekawym pomysłem na prezent dla każdego, kto lubi koty. Polecam.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-01-08,

“Na ogół jednak kot cieszył się sympatią ludzi (...) zwłaszcza ekscentryków, których odmienność wzbudzała niekiedy podejrzenia o szaleństwo”

Nie zapytam Was, czy jesteście team pies czy kot, bo to pytanie w internetach padło już wiele razy. Jestem natomiast ciekawa, co sądzicie o kotach? Lubicie? A może wręcz przeciwnie? Od razu mówię, że w tej dziedzinie nie jestem obiektywna!

Koty, koty, koty…wszędzie koty! Już od starożytności wpychały swoje puchate dupki, gdzie popadnie. Znienawidzone, kojarzone ze złymi czarami lub diabłem, czczone, uwielbiane - koty od wieków budzą emocje, ale bez względu na to, jakie to są emocje, nie sposób przejść obok nich obojętnie.

Nie istnieje chyba rodzaj sztuki, który nie zaprezentował jeszcze wizerunku kota. To niezwykłe zwierzę od lat pojawiało się na rycinach, rysunkach, obrazach, rzeźbach, pomnikach i w literaturze. Kot obecny był nawet na tarczach i sztandarach należących do rzymskich żołnierzy czy znaczkach pocztowych. Koty były bohaterami wojennymi, ale też uczestniczyły w wyprawach na biegun południowy.

“Miau. Kompletna historia kota” to prawdziwe kompendium wiedzy o kotach, ich obecności w świecie i wpływie na różne dziedziny życia i kultury. Z tej książki dowiesz się, że kocia mama to nie wytwór XIX wieku, a termin, choć osobiście za nim nie przepadam, który pojawił się dużo wcześniej. Dlaczego kobiety były przedstawiane na obrazach w towarzystwie miauczących modeli? Jak kot prezentowany był na przestrzeni wieków w różnych kulturach? To lektura, która odpowie na wiele pytań dotyczących historii kotów od zarania dziejów. Świetna książka, bogata w treść i informacje. Czytelnik śledzi losy kota od paleocenu po dziś. Jedno jest pewne - bez kotów świat byłby nudny, ubogi o kłaczki w kawie, rozsypany wszędzie żwirek, miliony śmiesznych filmików na yt i dzieł sztuki.

cytat pochodzi z książki “Miau. Kompletna historia kota”

Ciarki człowieka przechodzą, kiedy czyta, co jego przodkowie wyprawiali z kotami na przestrzeni dziejów. To historia pełna skrajności - z jednej strony nienawiść i brutalność, z drugiej uwielbienie i oddawanie czci. Te zwierzęta zawiniły wyłącznie swoją niezwykłością, "nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem" jak powiedział da Vinci.

Książka "Miau. Kompletna historia kota" to podróż przez wszystkie epoki w poszukiwaniu przesądów, dzieł sztuki, przypadkowych odcisków małych łapek na manuskryptach, słowem wszystkiego co tylko wiąże się z tymi zwinnymi drapieżnikami. Pozycja jest pięknie wydana, tekst bogato okraszono ilustracjami.

Moim zdaniem to świetny pomysł na prezent dla kociarza. W książce można znaleźć mnóstwo ciekawostek historycznych, o wielu przeczytanych rzeczach nie miałam wcześniej pojęcia. Do moich ulubionych historyjek zaliczam tę, w której pewien kot, ponoć z zemsty i rzecz jasna z demoniczną (nie)duszą, rzucił się na księdza, by go wykastrować. Swoją drogą, autorka wielokrotnie zwraca uwagę jak wiele wspólnego miał los kotów z sytuacją społeczną kobiet.

Polecam, bardzo ciekawa lektura.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie wiem czy zauważyliście ale na rynku pojawia się coraz więcej książek dla miłośników kotów.
A gdyby tak mieć coś dla miłośników kotów i miłośników historii w jednym? Taka właśnie jest książka "Miau. Kompletna historia kota" Laury A. Vocelle. Książka, która jest dla mnie absolutnym hitem! 😻

Jest to historia kotów opowiedziana w 10 rozdziałach, od starożytności po współczesność.
To niesamowita podróż z kotem w głąb dziejów od jego wzniosłych początków, gdy był kultem bogini Bastet, przez czasy, gdy było to zwierzę przeklęte, kojarzone z czarownicami i prześladowane.
W czasach nowożytnych koty zostały otoczone opieką, stały się wiernymi domownikami i inspiracją dla wielu artystów. Tak jest do dzisiaj i teraz koty nawet podbijają media społecznościowe.

Autorka opisuje koty w odniesieniu do historii, sztuki i kultury. Pokazuje z jakimi wierzeniami, symboliką czy znaczeniem związane były te mruczące stworzenia. Wspaniałe jest to, że książka zawiera mnóstwo ilustracji, zdjęć, obrazów malarskich z przedstawieniami kota. Znajdziemy też różne ciekawostki i wzmianki o słynnych kociarzach np. o Erneście Hemingway'u.

Och, jak dobrze się to czytało! Jestem zachwycona tą książką pod kątem kulturoznawczym. Bardzo polecam ❤️.

"Przez tysiące lat koty wyewoluowały do postaci smukłych drapieżników, przystosowanych do funkcjonowania w najrozmaitszych środowiskach."
Kot jest moim ulubionym zwierzęciem, od dziecka nazywano mnie kocią mamą, więc dlatego nie mogłam obojętnie przejść obok tej pozycji książkowej.
Zresztą piękna okładka aż zachęca do tego, żeby zajrzeć do środka. Zajrzałam i szczerze mówiąc nie spodziewałam się aż tak dużej ilości zebranych faktów na temat tak małego, jakby nie było, zwierzątka. Myślę, że nie jest to książka tylko dla miłośników kotów, gdyż "Miau. Kompletna historia kota" to ogromna kopalnia wiedzy historycznej.
Po wstępie autorka wprowadza nas w genezę kotów, mówi o faktach i mitach, które dotyczą kociego rodu. A naprawdę jest o czym opowiadać. Na przestrzeni wieków od neolitu do czasów współczesnych koty miały duży wpływ na społeczeństwo i kulturę. Dawniej traktowano kota jako bóstwo albo demona a obecnie to po prostu domownik a nawet właściciel człowieka i bohater wielu filmów i książek, po prostu medialna gwiazda...

" Kocie reklamy są dźwignią zakupów nie tylko w sieci, ale nawet w sklepach z materiałami budowlanymi."
Koty są traktowane jako maskotka, przytulanka dla dzieci, ale nie dają się tak zbytnio obłaskawić ludziom. Mruczki są indywidualistami, potrafią tak okręcić człowieka dookoła siebie, że i tak wyjdzie na swoje. Wielu znanych osobistości traktowało koty jako swoje muzy, mężowie stanu również lubią otaczać się nimi. Niektóre koty, na przykład czarne, traktowane są do dzisiaj jako te, które mogą przynosić pecha.
Ta ogromna wiedza historyczna wzbogacona jest wieloma ilustracjami, zdjęciami a nawet wierszami i legendami i różnymi historyjkami.
Laura Vocelle dała się w tej książce poznać jako wybitną wręcz znawczynię kotów a ponadto od razu daje się odczuć, że ona uwielbia te mruczące futrzaki.
Mimo tak analitycznego spojrzenia na koty, myślę, że warto zajrzeć do tej publikacji, bo nawet jeśli nie każdy jest wielbicielem tych sierściuchów, to może znajdzie tutaj coś takiego, o czym nawet nie miał żadnego pojęcia. Znajdziemy tu również wiele odpowiedzi na pytania związane z kotami.
 I chociaż ta publikacja jest dość obszerna, to można ją podzielić na kilka dni, żeby nie znudzić się zbyt duża ilością faktów. Lecz przecież wiemy, że to naukowa książka, więc trzeba przejść przez te wszystkie liczby, daty, fakty statystyczne i historyczne.

"Człowiek musi uszanować jego niezależność. Kot jest nie tylko rozmiłowanym w wolności indywidualistą: patrzy na świat z odrobiną pogardy, co z jednej strony zjednuje mu wielbicieli, z drugiej zaś wzbudza lęk i odrazę."

Myślę, że to może być znakomity prezent dla miłośnika kotów.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-11-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Zaledwie kilkaset lat temu, kiedy ludzie zdążyli już zapomnieć o kocich rządach pod postacią staroegipskiej bogini Bastet, za sprawą utrwalonych wierzeń i przesądów kot stał się uosobieniem zła. Masowe zabijanie i torturowanie tych zwierząt było codziennością w świecie, w którym uchodziły one za nieokiełznane diabły albo po prostu wzbudzały strach swoim niezłomnym i niepokornym uosobieniem".

Czy wiedzieliście może, że przodkowie pierwszych kotów pojawili się między paleocenem a eocenem od 62 do 34 milionów lat temu? Dodatkowo przypominały nasze polskie kuny i prowadziły bardziej nadrzewny tryb życia. Pierwsze skamieniałości znaleźli we Francji 25 milionów lat temu. Następna skamieniałość pochodzi sprzed 20 milionów lat temu. Czy nie ciekawi was tak wielka luka? Nadzwyczajny słuch? Nadwrażliwy węch? Koty potrafią przewidzieć pogodę i tu wam podpowiem, że staranne czyszczenie uszu przez kota zwiastuje deszcz. Przepowiadają trzęsienie ziemi i śmierć. A czy wy bacznie obserwujecie swoje kocie pociechy?
Książka zawiera wiele zdjęć, a mnie najbardziej zainteresowała mumia kota z muzeum w Kalifornii, choć tych zdjęć jest naprawdę ogrom i należą do różnych okresów czasowych.
Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów, począwszy od powstania kota, ukazania go jako bóstwo, jak obchodzono się z nim w kulturze egejskiej i późniejszych kulturach śródziemnomorskich, po kota dzisiejszego, który spokojnie śpi sobie na piecu.
Każdy, kto lubi koty, a tym bardziej trzyma w domku z pewnością będzie tą książką zachwycony. Jedynym minusem jest tu niekiedy sztywna treść, coś jak podręcznik od historii, gdzie są tylko fakty, które swą mnogością potrafią przytłoczyć. Jest to jednak zależne od czasu przestrzeni, który aktualnie został opisany. Im bliżej teraźniejszości, tym styl staje się mniej oficjalny. Przyznam się wam, że dopiero z tej pozycji dowiedziałam się, że wizerunki kota były na znaczkach pocztowych wraz ze znanymi osobami.
Nie da się jej w skrócie opisać, zbyt wiele tutaj ważnych treści, które zmienią nasz obraz kota. Polecam samemu przeczytać!

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

„Miau. Kompletna historia kota” to książka, która może zainteresować nie tylko wielbicieli kotów, ale i wszystkich ciekawskich, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę na temat stworzeń, z którymi nasza, ludzka więź ma bardzo długą historię.

Koty, kociaki, kicie, kiciunie, kocurki.
Mruczaki, mruczusie, sierściuchy, wąsacze.
Zwał jak zwał – ich natura wciąż fascynuje, inspiruje, i intryguje.

Na przestrzeni wieków czczone jako bóstwa, piętnowane jako demony, dziś jawią się jako przyjaciele ludzi, gwiazdy mediów społecznościowych bliskie człowiekowi, ale jednak trzymające dystans.

Kot – symbol tajemnicy i magii, ale również macierzyństwa i domowego zacisza, budził w ludziach lęki, ale i niósł pocieszenie oraz natchnienie. Fatalna opinia ciągnęła się za nim przez wieki. Przezwyciężył jednak złą passę i stał się dosłownie wszędobylski. Pełno go wiec w literaturze i sztuce, w malarstwie, muzyce, filmach, programach telewizyjnych, na Facebooku czy Instagramie. Wciąż inspiruje artystów, pisarzy, twórców, czy.. polityków.

Laura Vocelle, wybitna znawczyni kotów i ich historii, ciekawie i szczegółowo opowiada historię kota. Nawet jeśli jesteś jego wielbicielem, z pewnością odkryjesz tu coś, o czym nie miałeś zielonego pojęcia, odnajdziesz też odpowiedzi na nurtujące pytania. Ogrom wiedzy czysto historycznej wzbogacono tu pięknymi ilustracjami i zdjęciami, wierszami i legendami. Mamy tu jednak, co do zasady, naukowe podejście do tematu, jest więc przede wszystkim historia, anatomia, fakty, daty, liczby, statystyki – jest przekrojowo, wszechstronnie, encyklopedycznie, jednym słowem kompleksowo. Mimo takiego analitycznego spojrzenia, da się odczuć, że Autorka książki jest osobą, która kocha koty.

Polecam.

Książka  to dobra pozycja do przeczytania nie tylko dla miłośników kotów. W książce mamy dużo informacji, jest podzielona na rozdziały , bogata w ilustracje i historyjki.

Najpierw mamy wstęp, potem autorka wprowadza nas w genezę kotów. Ciekawymi rozdziałami są te , w których autorka pokazuje nam jak koty były czczone jako bóstwo i jak były przedstawiane w kulturze egejskiej i śródziemnomorskiej. W kolejnych poprowadziła nas w historii kotów przez epoki aż do czasów współczesnych.

Autorka przekazała nam fakty i mity dotyczące kotów. Od genezy po sztukę, malarstwo, literaturę czy  bajki obsadzone w ramach czasowych no oświecenia. Książka a właściwe encyklopedia napisana jest dość prostym językiem a forma tekstu ma dość spore marginesy po oby bokach co daje fajny efekt. Książka należy do dość dużych, ma ponad 340 strona ale przez formę druku odczuwamy to inaczej.

Większość ilustracji jest czarno biała, część kolorowa. Fotografie są bardzo czytelnie opisane, a sam tekst napisany trochę suchym bardziej naukowym językiem. W końcu to encyklopedia, a nie powieść. Autorka oprócz suchych faktów podzieliła się z nami ciekawostkami i anegdotami o kotach, o których nie zawsze słyszałam. Niektóre mity są mi znane inne wręcz przeciwnie. Ciekawostki i czy mity są dobrze opisane i wyszczególnione.

Dla miłośników kotów będzie to idealna i ciekawa lektura. Dla pozostałych być może kopalnia wiedzy o mruczących futrzakach. Sama uwielbiam zwierzaki, koty także. To indywidualiści ale ich mruczenie zawsze wprowadza w dobry nastrój. Z ciekawością poczytałam o kotach od zarania dziejów do tych mi współczesnych. Historia kotów jak wiemy nie zawsze była kolorowa, zwłaszcza czarnych kocurków, które sama kocham. Jeśli chodzi o treść to jest bogata, ciekawa ale dość podręcznikowa. Taka mnogość faktów, mitów, ciekawostek czy informacji może przetłoczyć czytelnika. Czy warto? Według mnie tak, o ile lubicie tego typu literaturę.

Na przestrzeni dziejów Felis catus miał wpływ na wszystkie społeczeństwa i ich kultury. Przez jedne był uważany niemal za bóstwo. Inne traktowały go jako narzędzie sił nieczystych. Obecnie kot jest bohaterem Internetu a przez wielu ludzi jest uważany za członka rodziny.
Każdy wie, że kot jest stworzeniem tajemniczym i nieposkromionym. Dla niektórych ludzi to problem. Dla innych zaleta. Jeszcze inni uważają koty za stworzenia, które są inspiracją. Jaka była kocia droga do tego za kogo jest uważany obecnie?
Jako miłośniczka Felis catus nie mogłam przejść obojętnie obok tej pozycji. Uwielbiam zdobywać kolejne informacje na temat stworzeń, za którymi przepadam.
Tym razem miałam szansę poznać historię interakcji ludzi oraz mruczących czworonożnych i przyznam szczerze, że książka kilkukrotnie zaskoczyła mnie. Wiedziałam, że relacje ludzi i kotów przez wieki układały się różnie, ale czytając tę książkę dobitnie uzmysłowiłam sobie, że z tej dwójki skądinąd czujących istot to człowiek okazywał się bestią. W środku książki były fragmenty, które czytałam z przerażeniem. Uprzedzenia i chore urojenia były powodem wielu okrutnych czynów.
Sama książka jest szalenie ciekawa. Pokazuje, że kot pomimo niesprzyjających okoliczności potrafił przetrwać i ponownie zaufać człowiekowi. Nie zawsze się mu to opłaca, ale należy przyznać, że kot jest ludziom potrzebny. Autorka Miau. Kompletna historia kota pokusiła się również o pokazanie wpływu kotów na kulturę wielu społeczeństw. Mało tego, bo dzięki niej czytelnik może poznać słynnych kociarzy, którzy pomimo niesprzyjających okoliczności nie bali przyznawać się, że koty są im bliskie.
Miau. Kompletna historia kota to arcyciekawa, ale niełatwa podróż w przeszłość ukazująca historię świata od kociej strony. Wiele można się z niej nauczać o ludziach i kotach. Niestety  trzeba z przykrością zaznaczyć, że książka liczne pokazuje błędy człowieka w pojmowaniu rzeczywistości. Miau. Kompletna historia kota to idealna pozycja dla każdego wielbiciela kotów.

"Kot jest już dziś bóstwem zmartwychwstałym"

"Miau kompletna historia kota" to opowieść o kotach, która zaczyna się już od neolitu. Autorka pokazuje jaki wpływ miały koty na społeczeństwo i kulturę oraz to jak były traktowane w poszczególnych wiekach. Były one bóstwami, demonami, maskotkami żołnierzy, muzami artystów i pisarzy, a teraz stają się superbohaterami i władcami mediów społecznościowych. Początek kotów jest ściśle związany z początkami ludzkości.

Autorką "Miau..." jest Laura Vocelle, wybitna znawczyni kotów. Opowiada tu ona także o powiązaniach kotów z kobietami, czarownicami politykami...

Jako dumna koleżanka kotów (które są w domu rodzinnym) Loli i Bonda sięgając po tę książkę liczyłam na dużą ilość kocich ciekawostek. Dostałam książkę z historii, w której zamiast królów i przywódców główną rolę grają koty. Na początku bawiłam się świetnie, ale im dalej tym bardziej historia kotów mnie nudziła. Nigdy nie przepadałam za tym przedmiotem w szkole (cyferki były zdecydowanie ciekawsze) więc Miau w połowie zaczęła mnie męczyć. Historii było tu dużo, ale zabrakło mi ciekawostek.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-12-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Miau. Kompletna historia kota" to bardzo ciekawa książka dotycząca kotów właśnie. Poznajemy historię tego stworzenia, które było uznawane za boginię, od starożytności przez średniowiecze, po czasy współczesne.

Ta pozycja jest świetnie napisana, zawiera wiele bardzo ciekawych i zaskakujących informacji, niestety niekiedy zawiera również te smutne i okrutne dotyczące zabijania i znęcania się nad tymi wspaniałymi istotami.

Autorka nie tylko opisuje tu historię kotów, ale także porusza kwestie kulturowe. Możemy przeczytać o przedstawianiu tych zwierząt w sztuce, o różnych legendach, mitach, a także o zabobonach jakie ich dotyczą, jak to że czarny kot ma przynosić pecha (od razu mówię, że to nieprawda! Wiem z własnego doświadczenia!).

Zachęcam aby zagłębić się w lekturze i dowiedzieć się więcej o tych stworzeniach, które były uważane jednocześnie za bóstwo jak i demona.

Jestem zakochana w tym tytule!