Okładka książki - Miłość i śmierć, cierpienie i szaleństwo

Miłość i śmierć, cierpienie i szaleństwo


Ocena: 3 (1 głosów)
opis

*współpraca reklamowa*

Książka opisywana jako utwór dramatyczny, tak więc oczywiście moja ciekawość tutaj zwyciężyła i zdecydowałam się po tę książkę sięgnąć. Książka to zbiór opowiadań, ale w przeciwieństwie do znanych czy lubianych antologii, tych opowiadań nie jest kilka, a bardzo dużo. Książka raczej trudna, zajmująca ale też oryginalna.

Książka to zbiór ok. trzydziestu opowiadań, które poruszają, zabierają nas w otchłań niespokojnych umysłów. Autorka skupia się tutaj na trudnych tematach, ale też dogłębnie analizuje ludzką psychikę pod różnymi kątami. Autorka zabiera czytelnika w podróż po ludzkim umyśle, psychice, emocjach i skomplikowanych uczuciach. Lektura staje się granicą pomiędzy życiem a pragnieniem śmierci. Historie są różnorodne, ale szczere i poruszające, które w głównej mierze skupia się na miłości, śmierci, cierpieniu i szaleństwie. To historie mniej lub bardziej napisane przez życie, w których możemy dostrzec odbicie samego siebie.

Książka z pewnością okazała się oryginalna. Zbór opowiadań zwykle kojarzy mi się z antologiami, gdzie te opowiadania to jakaś jedna mniej lub bardziej pełna historia. Tutaj te opowiadania są inne. Przede wszystkim wyróżniają się one emocjonalnością. Opowiadania są różne, jedne króciutkie, na dwie strony, inne nieco bardziej rozbudowane, takie trochę szkolne. Oczywiście pojawiają się też opowiadania obszerne, podzielone, złożone, z czymś na kształt rozdziałów. Autorka podzieliła książkę na cztery części, każda z nich ma swój że tak powiem motyw przewodni, związany z miłością, cierpieniem, śmiercią czy szaleństwem. Mimo tego podziału te motywy pojawiają się i przeplatają w każdej z części.

Na co muszę zwrócić uwagę, to to, że autorka weszła głębiej w tematykę. Miłość, każda czytelniczka niemal od razu przyrówna to do romansu, ale tutaj ta miłość to bardzo szerokie pojęcie, nie tylko w tym romantycznym aspekcie. Pojawia się tutaj miłość do samego siebie, do Boga, do rodziny, itp. Takie inne spojrzenie można dostrzec i przy innych wiodących tutaj prym motywach. Ta głębokość, ta analiza, to spojrzenie na niby znajome uczucia czy aspekty życia z innej perspektywy zrobiły na mnie wrażenie, i moim zdaniem są największym atutem tej książki.

Lektura zdecydowanie należy do tych cięższych, zajmujących czy trudnych. Każda historia porusza, może przytłaczać, czy wzbudzać skrajne emocje. Choć lektura zrobiła na mnie wrażenie, to nie powiem że mi się podobała. Owszem było ciekawie, inaczej, mocno, dało się odczuć otaczający mrok, była napięta atmosfera, ale każda z tych historii pozostawiła po sobie ogromny niedosyt. Te historie moim zdaniem były za krótkie, tak troszkę przypominały podsumowania czy jakieś przemyślenia. To lektura może trochę społeczna, może filozoficzna, może psychologiczna, może i nieco życiowa. W każdym razie jest to specyficzna książka, która raczej nie spodoba się wszystkim.

Ja oceniam ją jako dobrą. Czytanie było ciężkie, nużące, ta krótkość opowiadań działa mi na nerwy, bo jednak chciałabym dowiedzieć się więcej, i wejść w te historie jeszcze głębiej. Lektura robi wrażenie, ale to nie jest książka dla każdego. Jeśli lubicie psychologiczne, filozoficzne czy nietypowe rozważania to lektura powinna się wam podobać.

Informacje dodatkowe o Miłość i śmierć, cierpienie i szaleństwo:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2026-03-31
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788384234778
Liczba stron: 318
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Aleksandra Iwanek

więcej
Zobacz opinie o książce Miłość i śmierć, cierpienie i szaleństwo

Kup książkę Miłość i śmierć, cierpienie i szaleństwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy